Reklama

Qumak prezentuje wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2016 r.

176 mln zł sprzedaży osiągnęła Grupa Qumak w pierwszej połowie bieżącego roku. Spółka wypracowała jednocześnie prawie 17 mln zł marży brutto na sprzedaży.

Poprawa wyników widoczna jest szczególnie w II kwartale, kiedy to znacznie zwiększyła się rentowność firmy

W pierwszej połowie 2016 roku Qumak osiągnął 17mln zł przychodów, wobec 352,8 mln zł przed rokiem w tym samym okresie. Marża brutto wyniosła 16,9 mln zł wobec 16,8 mln zł, w I półroczu 2015 r. a wynik operacyjny ukształtował się na poziomie -0,4 mln zł przy 3,8 mln zł w roku ubiegłym. Wynik netto był ujemny i wyniósł -6,4 mln zł, przy 1,7 mln zysku w 1H2015.

- Na wyniku za pierwsze półrocze tego roku mocno zaważyły rezultaty pierwszego kwartału, kiedy to po raz pierwszy odczuliśmy skutki wstrzymania projektów publicznych współfinansowanych ze środków unijnych. Warto jednak spojrzeć na zyski drugiego kwartału, które pokazują, że firma potrafi sobie radzić również w tak trudnym otoczeniu rynkowym - podkreśla Tomasz Laudy, prezes Qumak S.A.

Reklama

W drugim kwartale technologiczny integrator miał ponad 100 mln zł przychodów, wygenerował 15 mln zł marży na sprzedaży, 6,4 mln zł EBIT oraz 0,8 mln zł zysku netto.

- Tak duża poprawa marżowości względem pierwszych trzech miesięcy roku, to przede wszystkim efekt zapowiadanej wcześniej zmiany struktury sprzedaży i położenia nacisku na kontrakty mniejsze, ale mniej ryzykowne i potencjalnie bardziej rentowne. Realizujemy więcej kontraktów dla podmiotów komercyjnych, co ograniczy naszą ekspozycję na problemy rynku publicznego. Zrezygnowaliśmy też w znacznym stopniu z usług podwykonawców, koncentrując się na zadaniach, które możemy wykonać siłami naszych pracowników i dzięki temu zatrzymując więcej zysku w organizacji - tłumaczy Tomasz Laudy.

Qumak jest w trakcie tworzenia strategii na lata 2017-20. Jej ważną częścią mają być innowacyjne produkty software'owe i technologiczne.

- Chcemy sukcesywnie budować portfolio produktowo-usługowe, które będzie jednym z filarów naszej działalności w kolejnych latach. Już teraz wprowadziliśmy do oferty m.in. szereg aplikacji dla jednostek samorządowych czy magazyny energii dla branży energetycznej. Skończyliśmy też tworzenie symulatora kolejowego, który spotkał się z doskonałym odbiorem na największych targach kolejowych na świecie Innotrans. Na bazie know-how, które wypracowaliśmy, będziemy chcieli przygotować produkty symulacyjne nie tylko dla szeroko pojętej branży transportowej, ale również dla sektorów wymagających zaawansowanych szkoleń oraz antycypowania sytuacji kryzysowych - zapowiada Tomasz Laudy.

Zgodnie z zapowiedziami zarządu, nowa strategia ma być gotowa do końca 2016 roku.

Informacja o Grupie Qumak

Qumak to największy polski integrator technologiczno-informatyczny. Działa na polskim rynku ITC od trzydziestu lat. Giełdowa firma oferuje rozwiązania informatyczne i infrastrukturalne dla sektora prywatnego i publicznego, m.in.: zaawansowane systemy do zarządzania dużymi organizacjami, inteligentne i przyjazne środowisku obiekty, nowoczesne centra ekspozycyjne, inteligentne systemy transportowe, infrastrukturę lotniskową w portach lotniczych i lądowiska dla śmigłowców. Od połowy 2014 roku Qumak tworzy grupę kapitałową, w skład której wchodzą obecnie trzy spółki zależne - Star ITS, Skylar oraz MAE Multimedia Art & Education.

Spółka oferuje kompleksową obsługę wdrożeń w dwunastu obszarach technologicznych, w ramach których świadczy usługi obejmujące: konsulting i doradztwo, projektowanie i wdrażanie rozwiązań, wsparcie techniczne i serwisowe oraz rozbudowę rozwiązań w miarę zmieniających się potrzeb klienta. Qumak zatrudnia kadrę ekspertów z wielu dziedzin, którzy stale zwiększają swoje kompetencje, by realizowane projekty stały na najwyższym poziomie. Partnerami firmy są światowi liderzy z branży teleinformatycznej i technologicznej.

Opr. KM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »