Rada nadzorcza KGHM wymieniła trzech członków miedziowej spółki

Rada nadzorcza KGHM na wniosek prezesa Herberta Wirtha wymieniła w poniedziałek trzech członków zarządu spółki - podała firma w komunikacie. Jako główny powód zmian wskazano "konieczność wzmocnienia spójności działań i konsolidacji Grupy Kapitałowej KGHM".

"Rada nadzorcza KGHM Polska Miedz SA odwołała dzisiaj ze składu zarządu Włodzimierza Kicińskiego, odpowiadającego za finanse oraz Adama Sawickiego, który zarządzał sprawami korporacyjnymi. Rada przyjęła również do wiadomości motywowaną względami osobistymi rezygnację Doroty Włoch ze stanowiska wiceprezesa zarząd do spraw rozwoju" - napisano w komunikacie.

W skład zarządu KGHM Polska Miedz rada nadzorcza powołała Jarosława Romanowskiego, Marcina Chmielewskiego i Jacka Kardelę. "Warunki makroekonomiczne ostatnio nam nie sprzyjają. Musimy zewrzeć szyki i podjąć intensywne, skuteczne działania na rzecz wzrostu wartości naszej spółki i całej grupy kapitałowej KGHM. Jestem przekonany, że w tym składzie zarząd będzie prowadził spójne, ukierunkowane na rozwój działania, z korzyścią dla samej spółki i naszych akcjonariuszy" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, prezes KGHM Herbert Wirth.

Reklama

Zgodnie z informacją Jarosław Romanowski będzie pierwszym wiceprezesem zarządu odpowiedzialnym za sprawy finansowe. Spółka wskazała, że przez wiele lat związany z KGHM, dysponuje ogromnym doświadczeniem w obszarze finansów w sektorze związanym z obsługą specyficznych potrzeb KGHM. Obecnie jest członkiem zarządu KGHM International.

Marcin Chmielewski będzie odpowiadał za sprawy korporacyjne. Dotychczas, jako prezes zarządu KGHM TFI zarządzał grupą spółek wchodzących w skład portfela KGHM TFI.

Jacek Kardela będzie odpowiadać za sprawy rozwoju spółki. "W ostatnich latach zarządzał Dolnośląską Fabryką Maszyn Zanam-Legmet - obecnie KGHM Zanam, doprowadzając do wzrostu jakości oraz asortymentu produkcji tej firmy, przy jednoczesnym budowaniu nowych miejsc pracy" - napisano.

W komunikacie podano ponadto, że zarząd przedstawił radzie nadzorczej informację na temat prac nad aktualizacją obowiązującej strategii spółki oraz przebiegu realizowanych w KGHM projektów strategicznych.

Notowana na warszawskim parkiecie KGHM jest jednym z największych na świecie producentów miedzi i największym producentem srebra. Posiada kopalnie w Polsce, USA, Kanadzie i Chile. Spółka realizuje projekty wydobywcze w Niemczech, Chile, Kanadzie i na Grenlandii. Do KGHM należą m.in. huty miedzi w Legnicy i Głogowie. Ponad 31,7 proc. akcji firmy ma Skarb Państwa.

Komentarz DM BZWBK : Negatywna informacja. Nie zaskakuje nas fakt, że spółka nie podała powodu podjęcia takiej decyzji. KGHM pozostaje pod kontrolą Skarbu Państwa i najprawdopodobniej efektem jego decyzji są obserwowane zmiany w zarządzie spółki. Choć co jakiś czas na rynku obserwujemy zmiany personalne w zarządach spółek, to tak duża zmiana najprawdopodobniej zostanie negatywnie odebrana przez inwestorów.

Paweł Puchalski, CFA

- - - - -

Ekonomista Marcin Ciesielski, zarządzający portfelami Private Banking ING BSK, o zmianach w zarządzie KGHM: Konsolidacja w trudnym czasie

Źródło: TVN CNBC/x-news

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: trzech | spółki | KGHM Polska Miedź SA | rada | spółka | rada nadzorcza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »