Reklama

Rekord na aukcji sztuki współczesnej Christie's

Ostatnia aukcja sztuki współczesnej Christie's już przeszła do historii. Prace takich artystów, jak Pollock, Lichtenstein czy Basquiat cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kupujących. Nic więc dziwnego, że w jej trakcie doszło do pobicia kolejnego rekordu. Wartość wszystkich dzieł sprzedanych na tej aukcji wyniosła 495 mln dolarów. To najwyższy wynik w historii.

Najbardziej spektakularną transakcją ostatniej aukcji Christie's była sprzedaż obrazu Jacksona Pollocka: Number 19 (1948), za który zapłacono 58,3 mln dolarów. Jest to najwyższa suma uzyskana za pracę Pollocka na rynku aukcyjnym. Wynik ten nie powinien dziwić, ponieważ jest to klasyczny przykład dzieła malowanego techniką drippingu, tak charakterystyczną dla J. Pollocka.

Drugim najdroższym dziełem na tej aukcji był obraz Dustheads (1982) autorstwa Jean-Michela Basquiata, który sprzedano za 48,8 mln dolarów. Wynik ten znacznie wykroczył ponad oczekiwania. Przed rozpoczęciem licytacji wartość dzieła szacowano bowiem na 25-35 mln dolarów. Londyński kolekcjoner Tiqui Atencio, który zakupił obraz w 1996 r. od Tony'ego Shafrazi, z pewnością ma więc powody do radości. Nigdy jeszcze nikt nie zapłacił niemal 50 mln dolarów za pracę Basquiata, prekursora graffiti.

Reklama

Wśród najdroższych prac znalazło się również dzieło jednego z najważniejszych przedstawicieli pop-artu, Roya Lichtensteina. Jego obraz Woman with Flowered Hat (1963) został sprzedany za 56,1 mln dolarów. Jest to obecnie najdroższa praca Lichtensteina sprzedana na aukcji. Obraz przeszedł z rąk nowojorskiego inwestora Ronalda O. Perelmana do londyńskiego jubilera Laurence'a Graffa. Aukcja, która odbyła się w środę, na długo pozostanie żywa w pamięci wszystkich jej uczestników, obserwatorów oraz analizujących przebieg kolejnych licytacji kolekcjonerów.

Aż 94 proc. zaprezentowanych w jej trakcie prac znalazło nabywców, a łączna wartość wszystkich sprzedanych dzieł wyniosła 495 mln dolarów. To absolutny rekord. Larry Gagosian, jeden z najbardziej znanych na świecie dealerów sztuki, stwierdził, że: "aukcja w Christie's pokazuje, jak szeroki jest rynek sztuki i jak głębokie potrafią być kieszenie inwestorów".

Dowodem tego stanu rzeczy jest też wcześniejsza aukcja, która odbyła się w konkurencyjnym dla Christie's domu aukcyjnym, czyli w Sotheby's. Tam jednym z największych osiągnięć była sprzedaż abstrakcyjnego obrazu Barnetta Newmana Onement VI (1953), którego cena finalnie osiągnęła poziom 43,8 mln dolarów. Z kolei praca Gerharda Richtera Domplatz, Mailand została sprzedana za 37,1 mln dolarów. Zdobyła tym samym tytuł najdrożej sprzedanego obrazu żyjącego artysty.

Prawdziwie spektakularne transakcje z ostatniego tygodnia pokazują ciągły rozwój rynku sztuki i wzrost zainteresowania nim. W ciągu jednego tygodnia i zaledwie dwóch aukcji pobitych zostało aż 6 różnych rekordów aukcyjnych. - Już kolejny rok z rzędu obroty na światowym rynku aukcyjnym rosną.

Sztuka tym samym pokazuje po raz kolejny, że jest niezależna od doniesień z rynków finansowych i cieszy się opinią bezpiecznej lokaty kapitału. To oczywiście przekłada się na wzrost zainteresowania sztuką wśród inwestorów - mówi Karolina Nowak, Zarządzająca Inwestycjami w Sztukę w Wealth Solutions.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »