Rentgen NewConnect - duże wahania i stagnacja w lipcu

Pierwszy miesiąc wakacji przyniósł przełamanie trendu spadkowego na rynku NewConnect. Duże wahania kursu wskazują na trwającą walkę pomiędzy popytem a podażą. W lipcu, po raz pierwszy od 3 miesięcy popyt pokonał podaż, a indeks wzrósł o 1,65 proc.

Pierwszy miesiąc wakacji przyniósł przełamanie trendu spadkowego na rynku NewConnect. Duże wahania kursu wskazują na trwającą walkę pomiędzy popytem a podażą. W lipcu, po raz pierwszy od 3 miesięcy popyt pokonał podaż, a indeks wzrósł o 1,65 proc.

W mijającym miesiącu alternatywny system obrotów nie poradził sobie tak dobrze jak rynek regulowany GPW. Niestety w tym segmencie rynku kapitałowego nie byliśmy świadkami skutecznego odbicia. Mimo to lipiec zakończył się dodatnim wynikiem. Początek miesiąca był zróżnicowany. Każdy dzień przynosił odmienne nastroje. Raz notowano wzrosty, raz spadki. Ceny wahały się w przedziale 55,50 - 54,50 pkt. W tym momencie widać było niezdecydowanie wśród inwestorów. Dopiero w połowie miesiąca, a dokładniej 12 lipca zaczęły dominować transakcje kupna, co spowodowało wzrost cen papierów wartościowych. Właśnie tego dnia indeks wzrósł o 1,65 proc. Kolejny znaczący wzrost zanotowano 20 lipca, kiedy to NCIndex urósł o 1,29 proc., w dodatku nie był koniec zwyżek. Lokalny szczyt w lipcu wyniósł 56,91 pkt. Ostatni tydzień miesiąca, to niestety zwątpienie inwestorów i spadek notowań. Ostatecznie pierwszy miesiąc wakacji zakończył się równo na poziomie 56 pkt.

Reklama

Analizując wolumen obrotów na rynku NewConnect można stwierdzić, że i tym razem rynek przepełniony jest stagnacją. Nie zaobserwowaliśmy żadnych znaczących wzrostów wolumenu. Praktycznie od 3 miesięcy wartość wolumenu kształtuje się na tym samym, niezbyt wysokim poziomie. Ciężko jednoznacznie znaleźć przyczynę przeciętnego poziomu kształtowania się wolumenu. Jednak można stwierdzić, że na rynku panuje równowaga i spokój w ilości dokonywanych transakcji. Odczytać to można dzięki porównywalnym wartościom od początku 2010 roku. Jedynie marzec był miesiącem o wzmożonej aktywności inwestorów.

Również debiutanci NewConnect nie schodzą poniżej pewnego poziomu, który ostatnio sobie wyznaczyli. W lipcu na rynku nieregulowanym pojawiło się 8 nowych spółek. Jest to drugi najlepszy wynik w bieżącym roku. Lepszy był tylko miesiąc czerwiec, kiedy przybyło o 2 debiutantów więcej. W chronologicznym porządku, w lipcu w szeregi NC zawitali: Eurosnack (1 lipca), Assetus (05.07), Infinity (06.07), Stopklatka (12.07), Copernicus Securities (13.07), Werth-Holz (15.07), Aztec International (27.07) i Galvo (29.07). Na miano najlepszego debiutu w lipcu zasłużyła spółka Aztec International, której akcje na zamknięciu dnia debiutu wzrosły o 80 proc. Najsłabszy debiut przypadł spółce Infinity, której akcje na koniec dnia debiutu zniżkowały aż o ponad 63 proc. Po raz kolejny młode przedsiębiorstwa potwierdziły swoje aspiracje i chęć zaistnienia na warszawskim parkiecie. Niewątpliwie taka liczba debiutantów ze zróżnicowanych sektorów gospodarczych cieszy.

Lipiec okazał się o tyle dobrym miesiącem, że większość spółek notowanych w indeksie NCIndex zwiększyło swoje ceny papierów wartościowych. Jak zwykle znalazło się kilka spółek, które mogą przykuć uwagę inwestorów analizujących miesięczną stopę zwrotu. Biorąc pod uwagę ten czynnik w lipcu najlepiej zaprezentowała się spółka Invest-Remex osiągając stopę zwrotu na poziomie 63 proc. Może nie jest to wynik rekordowy na rynku NC, lecz nie ulega wątpliwości, że taki miesięczny wzrost cen daje do myślenia inwestorom. Podobnym wynikiem w lipcu może poszczycić się spółka Astro, która zanotowała miesięczną zwyżkę o ponad 57 proc. Na trzecim miejscu w tym rankingu uplasowała się spółka Rocca, która dała zarobić swoim akcjonariuszom prawie 44 proc. Spółkami, które zawiodły i przyniosły największe straty okazały się: Euro Consulting & Managment oraz północ Nieruchomości. Cena papierów wartościowych obu spółek spadła w lipcu o około 21 proc.

Podsumowując wydarzenia na rynku NewConnect w miesiącu lipcu, bezsprzecznie można stwierdzić, że podobnie jak na rynku regulowanym, rynek po 3 miesiącach przecen skończył na plusie. Drugim pozytywem godnym odnotowania jest liczba debiutantów, prężnie wchodzących na rynek nieregulowany. Niestety ruchy cenowe w lipcu nie wykrystalizowały żadnego konkretnego trendu, jakiego można się spodziewać w najbliższym czasie. Inwestorzy byli niezdecydowani i bali się stanowczo zareagować.

Paweł Sobczak

IPO.pl
Dowiedz się więcej na temat: stagnacja | rentgen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »