Rentgen NewConnect - majowa kontynuacja spadków
Drugi miesiąc z rzędu indeks rynku NewConnect notuje stratę. Tym razem, dzięki pogoni byków w ostatnim tygodniu, NCIndex zakończył maj tylko nieznacznie niżej niż znajdował się na początku miesiąca. Czy to tylko korekta, czy początki nowego trendu?
Można zaryzykować stwierdzenie, że pogarszająca się sytuacja fiskalna Grecji odbiła swoje piętno na rynkach finansowych całego świata. Nawet giełdy w Stanach Zjednoczonych odnotowywały spadki w obawie o kondycję i przyszłość krajów unii monetarnej. Zaczęto nawet dywagować nad sensem wspólnej europejskiej waluty. Tak duże problemy fundamentalne odbiły również piętno na polskim rynku nieregulowanym.
Początek miesiąca przyniósł znaczą przecenę na co znaczny wpływ wywarły wydarzenia mające miejsce podczas weekendu majowego. W następnych dniach sytuacja była w miarę ustabilizowana, co nie znaczy jednak dobra - NCIndex w dalszym ciągu bowiem spadał. Na pomoc rynkom przyszli specjaliści. W weekend Komisja Europejska udzieliła Grecji kredyt opiewający na kwotę 30 mld euro. 12 maja ASO wystrzelił w górę. Był to jednak ruch nieco spóźniony w porównaniu z rynkiem regulowanym. Kierunek ruchu cenowego na giełdach spowodowany był chwilową euforią inwestorów myślących, że taka pożyczka poprawi sytuację greckiego deficytu. W dwa dni sesyjne indeks rynku NewConnect wzrósł o prawie 2% i osiągnął poziom 58,47 pkt. Niestety na ten moment był to wierzchołek góry lodowej. W kilka dni później pojawiły się bowiem negatywne informacje agencji ratingowych Moody's i Standard & Poor's, które obniżały ocenę kredytową Grecji. Pojawiło się również coraz więcej szczegółów dotyczących problemów finansowych Portugalii i Hiszpanii. Te wszystkie negatywne informacje spowodowały, że górę nad rynkiem wzięły niedźwiedzie powodując spadek notowań do poziomu 56,03 pkt., a więc o 4,2%. Jednak od 26 maja nastąpił efektywny marsz byków, który zakończył się skutecznym odrobieniem strat. Notowania na ASO wrastały systematycznie o 1,8%, 1,2% i 0,7% i na koniec maja NCIndex zakotwiczył na poziomie 57,88 pkt. osiągając miesięczną stopę zwrotu równą -1,7%. Podsumowując ruchy cenowe rodzimego Alternatywnego Systemu Obrotu można uznać, że indeks NewConnect podążał w bardzo podobnym kierunku jak Warszawski Indeks Giełdowy z jedną małą różnicą. NCIndex był mniej wrażliwy na informacje i pokazał mniejsze wahania notowań niż WIG.
Przyglądając się wolumenowi w miesiącu maju można go porównać do wielkości z grudnia. Grudzień zawsze charakteryzuje się niskim wolumenem ze względu na zwiększone wydatki dotyczące świąt i Sylwestra. Co przeszkodziło inwestorom tym razem? Maj bieżącego roku był miesiącem historycznym biorąc pod uwagę debiut PZU oraz dwukrotnie pobity dotychczasowy rekord dotyczący wielkości obrotu na rynku regulowanym. Ponadto inwestorzy indywidualni mogą kolejny miesiąc kumulować swoje oszczędności, aby wziąć udział w zapisach na kolejny bardzo duży debiut na GPW, tym razem spółki Tauron. Te wydarzenia na krajowym rynku mogą powodować odpływ kapitału z NewConnect na rynek regulowany. Inwestorzy pokładali bowiem nadzieje na duże zyski związane z debiutem PZU. Nie inaczej jest w przypadku Tauronu.
Pomimo tych wszystkich wydarzeń na polskim rynku inwestycyjnym w maju na NC zadebiutowały aż trzy spółki. 14 maja na rynku nieregulowanym po raz pierwszy notowana była spóła Black Point (produkcja i sprzedaż tuszów i tonerów do drukarek); 18 maja spółka Maximus (dystrybutor asortymentu budowlanego) oraz 31 maja spółka Proxy Ad sp. z o.o. (reklamy z wykorzystaniem Blueooth).
Oprócz debiutów należy też zwrócić uwagę na dwa wydarzenia na rynku NC. Pierwsze miało miejsce 14 maja, kiedy spółka Pragma Inkaso przeszła z NewConnect na główny rynek GPW. Kurs akcji pierwszego dnia wyniósł 15,7 zł. Drugie wydarzenie godne odnotowania odbyło się 19 maja. Wtedy Zarząd GPW wpisał na listę Autoryzowanych Doradców rynku NewConnect nowy podmiot pochodzący z Czech, mianowicie Raiffeisenbank a.s. Jest to 70 (3 zagraniczny) Autoryzowany Doradca na rynku NC.
Do najbardziej zwyżkujących spółek w mijającym miesiącu należeli: Gppi S.A. (36,54%), Promet S.A. (34,81%), Read-Gene S.A.(25,95%) i Domzdrowia.pl S.A. (25,12%). Natomiast spółki, które zanotowały największe straty, to: Milkpol S.A. (-32,07%), Divicom S.A. (-30,9%) i Hefal Serwis S.A. (-21,26%).
Reasumując sytuację na rynku NewConnect, można zauważyć, że wykres NCIndex ma bliźniaczy kształt do wykresu WIGu. Jednak miernik rynku NC okazał się mniej podatny na spadki niż miernik rynku regulowanego. Mimo to, jest to już drugi miesiąc, w którym na rynku dominuje podaż. Taką sytuację można argumentować zawirowaniami i problemami jakie pojawiają się każdego miesiąca (np. w kwietniu pył wulkaniczny, a w maju powódź). Poza tym nie wiadomo co przyniesie najbliższa przyszłość odnośnie sytuacji gospodarczej Grecji, Hiszpanii i Portugalii. Państwa UE nie są już bowiem skłonne pompować kolejnych miliardów euro na polepszenie sytuacji tych państw. Nie wiadomo też, czy znamy już wszystkie oszustwa jakich dopuścili się greccy oficjele. Na ten moment jest jeszcze dużo znaków zapytania. Rynek zachowuje się niepewnie i nie da się przewidzieć jutra, dlatego aby stwierdzić czy to tylko korekta czy początek trendu spadkowego trzeba poczekać co przyniesie czerwiec.
Paweł Sobczak
redaktor portalu IPO.pl
Treść powyższej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszego komentarza i analizy.