Rosjanie stale chcą polskiej wielkiej chemii

Po co Rosjanie kupują udziały w Grupie Azoty, skoro nie da się przejąć strategicznej polskiej spółki? Rosjanie od dawna są zainteresowani zakupem Azotów. Już dwa lata temu chcieli dokonać wrogiego przejęcia koncernu.

Rosjanie przejmują kolejne udziały w Grupie Azoty. Według komunikatu giełdowego, spółka Norica należąca do potentata chemicznego Grupy Akron dokupiła 2,78 procent akcji polskiego koncernu. Dzięki tej operacji łącznie mają już ponad 20 procent udziałów w Azotach.

Nadal największym akcjonariuszem Grupy Azoty jest Skarb Państwa, który kontroluje 33 procent akcji firmy. Rzeczniczka resortu Agnieszka Jabłońska-Twaróg powiedziała IAR że Grupa jest uznawana przez MSP za strategiczną spółkę. - To jest duża spółka chemiczna, ważna dla polskiej gospodarki i w związku z tym nie zamierzamy sprzedawać jej akcji.

Reklama

Patrzymy na Azoty jako na narodowego czempiona, który ma potencjał rozwojowy - tłumaczy rzecznik ministerstwa skarbu.

Niedawno resort uspokajał posłów, że zapisy w statucie spółki blokują możliwość wykonywania praw z akcji po przekroczeniu 20 proc. udziału w kapitale dla wszystkich akcjonariuszy poza Skarbem Państwa. Pojawiają się jednak wątpliwości czy tego rodzaju ograniczenia są zgodne z prawem unijnym. Agnieszka Jabłońska-Twaróg przekonuje, że te specjalne zapisy wynikają z kodeksu spółek handlowych, a ten dokument był akceptowany przez Brukselę.

Rosjanie od dawna są zainteresowani zakupem Azotów. Już dwa lata temu chcieli dokonać wrogiego przejęcia koncernu. Operacja została zablokowana przez MSP oraz fundusze inwestycyjne, które nie zdecydowały się sprzedać swoich udziałów w Azotach rosyjskiej firmie. Rok temu były prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał, w tej sprawie rozmawiał z szefem rządu Donaldem Tuskiem i przewodniczącym Rady Gospodarczej przy premierze Janem Krzysztofem Bieleckim. Jednocześnie podkreślał, że nie brał za to żadnych pieniędzy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: przejęcia | Azoty Tarnów SA | spółki | Rosjanie | udziały | Polska | chciał | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »