Reklama

Sąd oddalił wniosek o upadłość PE-PKH

Sąd Rejonowy w Tarnowie oddalił wniosek spółki z Grupy TAURON - Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa sp. z o.o. w likwidacji o ogłoszenie jej upadłości. Wniosek w tej sprawie został złożony przez likwidatorów po zgłoszeniu przez kontrahentów PE-PKH potencjalnych wierzytelności przyszłych, których wartość przekracza wartość majątku spółki. W uzasadnieniu wniosku likwidatorzy wskazali, że wierzytelności te nie podlegają ani zgłoszeniu, ani zaspokojeniu lub zabezpieczeniu w postępowaniu likwidacyjnym.

Sąd w postanowieniu wydanym 11 grudnia stwierdził, iż nie istniała przesłanka umożliwiająca ogłoszenie upadłości spółki na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, albowiem PE - PKH regulowała na bieżąco swoje wymagalne zobowiązania, nie pozostawała nie tylko w zwłoce, ale nawet w opóźnieniu z tytułu wierzytelności istniejących wobec niej, których terminy płatności powstały zgodnie z zawartymi przez nią umowami.

W postanowieniu uznano, iż zgłoszone przez kontrahentów wierzytelności przyszłe nie podlegają zgłoszeniu, a zatem także i zaspokojeniu w postępowaniu upadłościowym. Ponadto sąd stwierdził, iż nie można przyjąć, aby zgłoszone przez kontrahentów wierzytelności nieistniejące, a mogące powstać w przyszłości, mogły zostać uznane za zasadne i zdecydować, że zobowiązania dłużnika przerosły jego majątek, a tym samym nie zachodzi również przesłanka określona w art. 11 ust 2 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.

Reklama

Taka decyzja sądu potwierdza stanowisko PE - PKH. Złożenie przez likwidatorów wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło wbrew woli spółki i mimo przekonania likwidatorów o bezpodstawności podniesionych przeciwko spółce roszczeń, ale stało się konieczne wobec zgłoszenia wierzytelności, o zasadności których musiał zadecydować sąd - i tak się stało. Doszło do sytuacji, w której spółka o obecnie dobrej kondycji finansowej, regulująca na bieżąco swoje zobowiązania, została zmuszona bezpośrednimi działaniami kontrahentów do wystąpienia do sądu o ogłoszenie upadłości.

Sprawdź notowania spółki TAURON Polska Energia na stronach INTERIA.PL

- - - - -

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło.

Opr. MD

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »