SITech rośnie powoli

Z 12 do 22 spółek rozrósł się Segment Innowacyjnych Technologii w rok od jego utworzenia. To wynik gorszy, niż początkowo oczekiwano, jednak, jak uważa Piotr Szeliga, wiceprezes GPW - współtwórca tego projektu - biorąc pod uwagę sytuację rynkową, rezultat ten należy uznać za przyzwoity.

Z 12 do 22 spółek rozrósł się Segment Innowacyjnych Technologii w rok od jego utworzenia. To wynik gorszy, niż początkowo oczekiwano, jednak, jak uważa Piotr Szeliga, wiceprezes GPW - współtwórca tego projektu - biorąc pod uwagę sytuację rynkową, rezultat ten należy uznać za przyzwoity.

- Choć przed poprzednimi wakacjami oczekiwaliśmy, iż do końca roku SITech powiększy się o 10 nowych spółek, a plany te udało się zrealizować dopiero teraz, to nie możemy powiedzieć, iż program nas rozczarował. Patrząc na wykres indeksu TechWIG, wynik ten uznajemy za przyzwoity, a porównując to przedsięwzięcie z innymi tego typu projektami w Europie, możemy stwierdzić, iż w ostatnim czasie wypadamy naprawdę nieźle - informuje Piotr Szeliga, wiceprezes GPW. Według danych warszawskiej giełdy, w I kwartale 2001 roku inne specjalne parkiety dla reprezentantów nowej ekonomii wypadają bardzo słabo. Przykładowo, frankfurcki Neuer Markt zanotował w tym okresie siedem debiutów, mediolański Nuovo Mercato - jeden, londyński TechMark zaś - zero. - Tymczasem u nas przez pierwsze trzy miesiące br. pojawiły się dwie nowe spółki, a doliczając maj - cztery - wylicza wiceprezes GPW.

Reklama

Zdaniem Piotra Szeligi, są jeszcze inne powody do zadowolenia, a mianowicie relacja wartości obrotu do kapitalizacji sektora, która jest najkorzystniejsza ze wszystkich grup spółek na parkiecie. Oprócz tego giełda za satysfakcjonujące uznaje nawiązanie nowych kontaktów, które mogą zaowocować kolejnymi debiutami. Co do ich liczby nikt oczywiście nie wypowiada się jednoznacznie, aczkolwiek - jak to określono - kilka projektów jest "w fazie przed Komisją". Wiceprezes Szeliga dodaje, iż dawny pomysł wydzielenia odrębnego parkietu dla spółek nowej ekonomii z bardziej liberalnymi kryteriami dopuszczeniowymi formalnie nie został zarzucony, aczkolwiek nie należy się spodziewać jego szybkiej realizacji.

Sprawdził się także program partnerski SITech. Jego zadaniem było bowiem podpisanie przez giełdę umów z biurami i domami maklerskimi oraz kancelariami prawniczymi, które otrzymywały możliwość posługiwania się znakiem "SITech", a w zamian za to zobowiązywały się do intensywnego poszukiwania i zachęcania do wejścia na parkiet spółek nowej ekonomii.

Jednym z partnerów był Beskidzki DM, który ostatnio wraz z Kancelarią Oleś i Rodzynkiewicz spowodowali wejście na parkiet Hoga.pl. - W sumie nawiązaliśmy kontakt z ośmioma firmami, z trzema podpisaliśmy umowy, a w przypadku Hoga.pl projekt został już zakończony. Na giełdę wprowadzimy także jeszcze jedną spółkę, ale na razie nie zdradzimy szczegółów - zapowiada Marcin Szydło, specjalista BDM ds. rynku pierwotnego.



Firmy zakwalifikowane do SITech

"Stary" skład: Apexim, ComputerLand, ComArch, CSS, Elzab, Optimus, Prokom, Softbank, Ster-Projekt, STGroup, Szeptel, TP SA i "nowicjusze": Elektrim, IGroup, MacroSoft, Netia, Talex, Simple, MCI Management, Interia.pl, Getin.pl, Hoga.pl

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: Piotr Szeliga | powoli | GPW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »