Reklama

Skurczyły się zyski funduszy nieruchomości

Fundusze lokujące w akcje spółek z branży nieruchomości i budownictwa poniosły w maju straty, podobnie, jak inne fundusze akcji. Majowa przecena na szczęście nie zniwelowała wszystkich zysków z poprzednich miesięcy.

Majowe straty dla funduszy akcji powiązanych z rynkiem nieruchomości rozpościerają się od 0,3 proc. dla dopiero co rozpoczynającego działalność PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny (zapewne jeszcze nie ma portfela wypełnionego akcjami) do 7,4 proc. w przypadku ING Środkowoeuropejskiego Budownictwa i Nieruchomości. Jednocześnie wszystkie brane pod uwagę podmioty zarówno w skali 3 miesięcy, jak i 6 miesięcy są wyraźnie nad kreską. Przez ostatnie 3 miesiące zarobiły od 3,4 proc. (Skarbiec-Sektora Nieruchomości) do 10,5 proc. (BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej). W skali minionych 6 miesięcy najlepszy zyskał 14,4 proc. (DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki), a najsłabsze po ok. 3 proc. (Skarbiec-Sektora Nieruchomości oraz BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej). Pod względem wyników z minionych 12 miesięcy utrzymują się bardzo duże rozbieżności. Allianz Budownictwo 2012 zarobił jedynie 11,5 proc., a Arka Rozwoju Nowej Europy aż 44,4 proc.

Silne budownictwo, słabość deweloperów

Reklama

W maju zarówno spółki budowlane, jak deweloperskie, mocno przeceniły się na warszawskiej giełdzie. WIG-Deweloperzy poszedł w dół o 4,1 proc., a WIG-Budownictwo o przeszło 6 proc. Indeks WIG, odzwierciedlający notowania prawie wszystkich spółek z naszego parkietu, zniżkował o 4,1 proc. O ile jednak w przypadku deweloperów majowy wynik zepchnął tegoroczny bilans pod kreskę (są 4,4 proc. na minusie), to firmy budowlane w dalszym ciągu wyraźnie zyskują (prawie 12 proc.). Gorszą od deweloperów branżą w tym roku jest tylko informatyka. Z kolei budowlanka wypada gorzej tylko od firm spożywczych i medialnych.

W ostatnich miesiącach nie wystarcza jednak samo wyczucie dotyczące tego, jak mogą się zachować poszczególne branże jako całość. Trzeba umieć znaleźć odpowiednie spółki do portfela. I tak na przykład mimo słabego dla akcji maja w górę szły kursy na przykład dewelopera GTC czy takich firm budowlanych, jak Budimex, Unibep. Niewiele stracił J.W. Construction, ale mocno przecenił się Dom Development. Wyraźnie traciły największe firmy budowlane, czyli Polimex-Mostostal oraz PBG.

W budownictwie nie widać jeszcze przełomu

Duży wpływ na polaryzację zachowań spółek w maju miała publikacja przez nie wyników finansowych oraz to, jak odbierali je inwestorzy. Firmy, które nie sprostały oczekiwaniom były przeceniane mocniej od rynku. Jednocześnie inwestorzy mają świadomość, że dla spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości czas wciąż jest jeszcze niepewny. Koniunktura w budownictwie dopiero zaczyna się odbudowywać. Potwierdziły to choćby informacje z majowego badania GUS. Ogólny klimat koniunktury w budownictwie ukształtował się na poziomie plus 1 (w kwietniu plus 2). Poprawę koniunktury sygnalizowało 21 proc. firm, a jej pogorszenie 20 proc. Przedsiębiorcy sygnalizowali niewielki wzrost portfela zamówień oraz nieznaczny spadek produkcji budowlano-montażowej, choć mniejszy od zgłaszanego w kwietniu. Przewidywania na kolejne 3 miesiące w zakresie portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej były nieco mniej optymistyczne od formułowanych w kwietniu.

W maju fundusze na minusie

Uniwersalne fundusze akcji przyniosły w maju średnio 3,6 proc. straty, w efekcie czego 6-miesięczny zarobek zmniejszył się do 7,4 proc. W podobnym stopniu w dół poszły wartości jednostek podmiotów lokujących w akcje małych i średnich firm. Fundusze mieszane zakończyły maj 2,2 proc. pod kreską, a stabilnego wzrostu zniżkowały o 1,4 proc. Straty notowali również posiadacze jednostek funduszy dłużnych polskich, które średnio wyniosły 0,4 proc. Podmioty gotówkowe i pieniężne przyniosły natomiast przeciętnie 0,3 proc. zysku. Warto odnotować, że miniony miesiąc był korzystny z punktu widzenia inwestycji walutowych. Osłabiający się złoty neutralizował w niektórych przypadkach straty.

Katarzyna Siwek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »