STARLIMS wspiera innowacje w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG) zawarł umowę z krakowską spółką Selvita SA (NewConnect: SLV) na wdrożenie systemu STARLIMS w Głównym Laboratorium Analiz Chemicznych.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG) zawarł umowę z krakowską spółką Selvita SA (NewConnect: SLV) na wdrożenie systemu STARLIMS w Głównym Laboratorium Analiz Chemicznych.

Zakres wdrożenia systemu STARLIMS w Głównym Laboratorium Analiz Chemicznych (GLACH) obejmuje m.in. obieg próbki w laboratorium, obsługę klienta, integrację z aparaturą, nadzór nad wyposażeniem, magazynem i dokumentacją, a także obsługę sprawozdań i raportów.

- Wdrożenie systemu typu LIMS (ang. Laboratory Information Management System) przez Selvitę będzie realizowane w ramach projektu "Innowacyjno - Naukowe Centrum Badań Rolniczych - INCBR w Puławach" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wnioskując o realizację takiego zadania, wiedzieliśmy, iż innowacyjne badania wymagają nie tylko potencjału kadrowego, doskonałego sprzętu, ale także nowoczesnego oprogramowania do zbierania, przetwarzania, zestawiania i archiwizacji danych. Dodatkową korzyścią z wdrożenia systemu STARLIMS, jaką mamy nadzieję osiągnąć, jest usprawnienie pracy i obsługi klientów w akredytowanym laboratorium GLACH - powiedział prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG.

Reklama

- Główne Laboratorium Analiz Chemicznych obsługuje nie tylko projekty badawcze realizowane w IUNG, ale także prowadzi analizy zlecane przez klientów zewnętrznych. Aby zwiększyć naszą konkurencyjność i rozpoznawalność na rynku oraz poprawić wydajność pracy, postanowiliśmy zainwestować w najnowocześniejsze technologie. Stąd pojawił się pomysł na wdrożenie systemu LIMS. Ponadto chcemy zminimalizować codzienny wysiłek, związany z utrzymaniem w rutynowej pracy wymagań normy ISO 17025 - poinformował Bogdan Janda, kierownik GLACH.

- Cieszymy się, że IUNG, jako kolejny uznany w kraju instytut naukowy, będzie korzystał z systemu STARLIMS i odnosił związane z tym korzyści. Obserwując działania własnych zespołów badawczych Selvity oraz jej laboratoriów usługowych, wiemy, jak ważne i pomocne mogą być odpowiednio skonfigurowane i wdrożone narzędzia informatyczne - powiedział Sebastian Kwaśny, członek zarządu Selvita SA, dyrektor Departamentu Bioinformatyki w Selvita SA.

O Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowym Instytucie Badawczym (IUNG-PIB)

IUNG-PIB jest jednostką badawczo-rozwojową, podległą Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi o bogatych tradycjach (został utworzony w 1950 roku). Prowadzi on prace obejmujące uprawę roślin, nawożenie, żyzność gleb oraz rozpoznanie i ochronę przestrzeni rolniczej. Pracownicy instytutu mają bogate doświadczenie w dziedzinie organizacji i urządzania gospodarstw rolnych, ekologizacji obszarów wiejskich oraz gospodarowania na obszarach problemowych i chronionych.

Specjaliści pracujący w instytucie mają też bardzo dobre rozeznanie w zakresie oddziaływania rolnictwa, przemysłu i aglomeracji miejsko-przemysłowych na środowisko przyrodnicze. Są ekspertami, którzy oceniają przydatność odpadów mineralnych i organicznych jako nawozów. Znaczące osiągnięcia instytutu w ostatnim okresie to: stworzenie zintegrowanego systemu informacji o przestrzeni rolniczej, wyznaczenie obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), ocena stopnia skażenia gleb oraz opracowanie Polskiego Kodeksu Dobrych Praktyk Rolniczych, nawiązującego do standardów Unii Europejskiej i postanowień Dyrektywy Azotanowej. Instytut prowadzi szeroką, wielokierunkową współpracę zagraniczną we wszystkich sferach zainteresowań badawczych.

Pracownicy IUNG uczestniczą w realizacji projektów międzynarodowych. Są też koordynatorami niektórych z nich.

O Głównym Laboratorium Analiz Chemicznych

IUNG-PIB posiada nowoczesne laboratorium - Główne Laboratorium Analiz Chemicznych (GLACH), założone w 1995 roku, a od 2000 roku akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji w zakresie badań chemicznych i analityki chemicznej nawozów, wapien nawozowych, środków wspomagających uprawę roślin, odpadów i osadów ściekowych, gleb, roślin, wyrobów spożywczych pochodzenia roślinnego, tytoniu i wyrobów tytoniowych, wód i ścieków.

GLACH prowadzi min. badania chemiczne rolniczo wykorzystywanych lub składowanych na składowiskach odpadów, gleb użyźnianych odpadami, wprowadzanych do obrotu krajowego nawozów, wapien nawozowych i środków wspomagających uprawę roślin, badania nawozów mineralnych i środków wapnujących, wprowadzanych na rynki Wspólnoty Europejskiej (WE). Laboratorium bierze udział w badaniu środków spożywczych, wprowadzanych na rynek krajowy, rynki Unii Europejskiej i państw trzecich.

Laboratorium GLACH jest wyposażone w nowoczesną aparaturę badawczą, wykorzystywaną do stosowania w większości znormalizowanych metod przez kompetentny i doświadczony personel.

GLACH jest członkiem klubu Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB.

Sprawdź notowania spółki Selvita na stronach INTERIA.PL

O Selvicie

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne.

Selvita została założona w 2007 roku. Obecnie zatrudnia 195 pracowników, w tym 65 z tytułem doktorskim.

W obszarze badań nad chorobami nowotworowymi spółka współpracuje m.in. z renomowanymi spółkami zagranicznymi H3 Biomedicine oraz Merck Serono.

Od 2011 r. Selvita jest notowana na rynku NewConnect (SLV). Od 2013 r. zaliczana jest do segmentu NewConnect Lead, znajdując się wśród 19 spółek o największym potencjale do przeniesienia notowań na rynek regulowany. W marcu 2014 r. weszła w skład indeksu NCIndex30, w którym znajduje się 30 najbardziej płynnych spółek rynku NewConnect.

Selvita planuje przenieść swoje notowania na Rynek Główny GPW w czwartym kwartale 2014 r.

Opr. MD

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Selvita S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »