Strefy ekonomiczne będą działać dłużej

Specjalne Strefy Ekonomiczne będą działać w Polsce do 2026 roku. Rząd zdecydował o wydłużeniu ich funkcjonowania. Pierwotnie swoją działalność miały zakończyć w 2020 roku.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński liczy na to, że strefy silniej niż do tej pory przyciągną polski kapitał. Liczby także na inwestycje zagraniczne. A - to jak dodał - przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności naszej gospodarki.

Wicepremier powiedział dziennikarzom w Sejmie, że rozważane jest także wprowadzenie rozwiązań, które pobudzą inwestycje już obecne w Polsce.

Teraz w Polsce działa 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych, pierwsza powstała prawie 20 lat temu - w 1994 roku. Przedsiębiorstwa, które uzyskały zgodę na prowadzenie w nich działalności, robią to na preferencyjnych warunkach, korzystając z pomocy publicznej, która polega na zwolnieniach podatkowych. Celem jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji i promocję tworzenia miejsc pracy.

Reklama

Specjalne Strefy Ekonomiczne funkcjonują także w innych krajach - na przykład w Chinach.

- - - - - -

Komentarz Pracodawców RP: PRZEDŁUŻENIE FUNKCJONOWANIA SPECJALNYCH STREF EKONOMICZNYCH JEST KORZYSTNE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

W opinii Pracodawców RP przyjęcie przez rząd pakietu projektów rozporządzeń, które mają wydłużyć funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych z 2020 r. do 2026 r., jest bardzo dobrą wiadomością - zarówno dla działających w SSE przedsiębiorców, jak i dla ok. 250 tys. zatrudnianych przez nich pracowników.

Eksperci Pracodawców RP przypominają, że od początku istnienia specjalnych stref (najstarsza została założona w 1995 r.) do dziś zainwestowano w nich blisko 88 mld zł. Tylko w 2012 r. napłynął tam kapitał o wartości ok. 7 mld zł. W kolejnych latach wielkość ta najprawdopodobniej zaczęłaby się kurczyć ze względu na niepewność co do dalszego istnienia SSE, która zniechęcała część firm do podejmowania przedsięwzięć inwestycyjnych na ich terenie. Jak wynika z badań KPMG, aż 73 proc. przebadanych przedsiębiorców zainwestowałoby tam dodatkowe środki, gdyby okres funkcjonowania Stref został wydłużony o sześć lat.

Niepokojący wydaje się fakt, iż zdaniem 67 proc. firm produkcyjnych skala ich działalności jest zbyt mała, by ulokować ją w jednej ze Stref. Wskazuje to na potrzebę stworzenia ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw, tak aby również i one miały możliwość czerpania korzyści z obecności w SSE. Nie można jednak zapominać i o tym, że ważne jest tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości także poza specjalnie wybranymi obszarami.

- - - - - -

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentują 7500 firm, zatrudniających ok. 4 mln pracowników. Organizacja, która powstała w listopadzie 1989 roku, działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy. Pracodawcy RP podejmują inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności, wykorzystania nauki do potrzeb gospodarki, a także w obszarze stanowienia prawa. Są obecni w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Od marca 2009 roku w ramach organizacji działa Centrum Monitoringu Legislacji - pierwsze w Polsce forum pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa. Organizacja jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego instytucji Unii Europejskiej). Prezydentem Pracodawców RP jest dr Andrzej Malinowski.

Minister gospodarki o pomysłach na pobudzenie konsumpcji i inwestycji

Źródło: X-News

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: strefy | strefa | specjalne strefy ekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »