Sukces nowych technologii na polach KOV
Kulczyk Oil Ventures po raz kolejny z powodzeniem stosuje nowoczesne technologie na Ukrainie. Po udanym pilotażowym programie szczelinowania hydraulicznego, dzięki któremu uzyskano komercyjną produkcję z odwiertów uznawanych dotąd za nieprodukcyjne przyszedł czas na wydobycie z dwóch horyzontów.
Nowa strefa w odwiercie O-18 uzyskała komercyjne ilości gazu, kolejna strefa w odwiercie M-21 czeka na szczelinowanie. To pierwsza na Ukrainie operacja wydobycia z dwóch horyzontów.
Olgowskoje-18
Rozpoczęty w październiku 2011 r., już na początku listopada O-18 osiągnął planowaną głębokość 2.300 m. Po analizie obiecujących danych uzyskanych podczas wiercenia, został on pogłębiony do głębokości całkowitej 2.650 m oraz orurowany jako potencjalny odwiert produkcyjny. O-18 został podłączony do urządzeń wydobywczych z dziennym wydobyciem na poziomie 28,3 tys. m sześc. gazu.
Prace nad nową strefą, o grubości 13 m odbywały się bez konieczności ograniczenia przepływu gazu z odwiertu O-18. Pierwszym etapem było przestrzelenie, czyli perforacja strefy, które zostało wykonane za pomocą nowego urządzenia typu "snubbing unit" należącego do ukraińskiej spółki KUB-Gas, w której KOV ma 70 proc. udziałów. Z tej nowej strefy uzyskano przepływ gazu na poziomie 19,8 tys. m sześc., który po dwugodzinnych testach przepływu obniżył się do ustabilizowanego poziomu 3,85 tys. m sześc. przy zastosowaniu zwężki o średnicy 3 mm. Odwiert został następnie zamknięty w celu odbudowania ciśnienia. Analiza danych pomoże w określeniu czy złoże jest uszkodzone i czy potrzebne jest szczelinowanie. Tymczasem rozważana jest również kompresja dla odwiertu.
Makiejewskoje-21
M-21 osiągnął planowaną głębokość 2.210 metrów w pierwszym kwartale 2012 r. Na głębokości 1.450 metrów trafił na 6-metrową warstwę gazu, nazwaną strefą R8, oraz na drugą potencjalną strefę gazu R21tb - na głębokości 2.115 metrów. Przeprowadzone w czerwcu testy produkcyjne strefy R8 zakończyły się pomyślnie - M-21 osiągnął przepływ w wysokości 85 tys. m sześc. gazu dziennie. Komercyjna produkcja z M-21 rozpoczęła się na początkowym poziomie 48 tys. m sześc. gazu dziennie, czyli ok. 34 tys. m sześc. gazu dziennie netto dla KOV.
Głębiej położona strefa, R21tb, która nie była dotąd testowana zdaje się zawierać ok. 10 metrów gazu. Po perforacji, za pomocą urządzenia typu "snubbing unit" wydobycie z odwiertu M-21 jest prowadzone zarówno ze strefy R8, jak i R21tb. Zgodnie z interpretacją pozyskanych danych strefa R21tb okazała się stosunkowo cienka, więc zanim możliwe będzie komercyjne wydobycie gazu konieczne będzie zastosowanie szczelinowania, które zostało zaplanowane na I kwartał 2013 r.
"Pomyślne wykorzystanie naszego urządzenia typu "snubbing unit" do przeprowadzenia przez nas pierwszego wydobycia z dwóch horyzontów to dla nas ważny krok. Zgodnie z wiedzą KOV jest to pierwsza tego typu operacja na Ukrainie. Pomimo tego, że szkolenie naszej załogi i uzyskanie stosownych urzędowych zezwoleń zajęło trochę czasu, wspaniale jest wdrożyć nową technologię i uzyskać dobre wyniki. Korzystając z okazji chciałbym podziękować zespołowi KOV i KUB-Gasu za poświęcenie i ciężką pracę oraz pogratulować im tego sukcesu. Urządzenie typu "snubbing unit" jest wspaniałym narzędziem, które umożliwi nam dalsze zwiększanie produkcji z istniejących i kolejnych odwiertów" - powiedział Tim Elliott, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny KOV.
Zgodnie z oczekiwaniami produkcja z obydwu horyzontów w odwiertach O-18 i M-21 rozpocznie się w pierwszym kwartale 2013 r. Spółka jest przekonana, że wydobycie z dwóch horyzontów będzie opłacalną drogą do zwiększenia całkowitej produkcji z ukraińskich aktywów. Pomyślne wdrożenie programu wydobycia z dwóch horyzontów pozwoli KUB-Gasowi na zwiększanie produkcji z odwiertów, z których obecnie trwa wydobycie. W kolejce do wydobycia z dwóch horyzontów czeka już ponad 10 odwiertów. KOV przewiduje, że większość nowych odwiertów będzie objęta tą operacją.
Opr. MZB
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze