Tauron idzie w OZE, konieczne inwestycje w dystrybucję

Tauron chce skokowo zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w miksie grupy. Nowa strategia firmy zakłada, że w 2025 r. moc zainstalowana w OZE wyniesie 1,6 GW, a w 2030 r. wzrośnie do 3,7 GW. Na koniec tej dekady źródła odnawialne będą stanowić około 80 proc. misku. Jednocześnie przyspieszą inwestycje w dystrybucję - nastąpi budowa nowych połączeń i modernizacja obecnych, by możliwe było przyłączanie nowych odbiorców i źródeł OZE.

Moce zainstalowane w OZE mają wzrosnąć sześciokrotnie, a emisyjność ma spaść o prawie 80 proc., m.in. w związku z wydzieleniem aktywów węglowych do NABE. Rozwijane będą technologie umożliwiające zarządzanie rozproszonymi źródłami energii. W 2030 r. wszyscy klienci Taurona będą posiadali inteligentne liczniki, obsługa będzie w pełni zdigitalizowana.

- Nowa strategia, czyli "Zielony Zwrot Taurona. Energia na okrągło" wskazuje na nasze priorytety - zdecydowane przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii przy równoczesnym ograniczeniu emisji CO2 oraz zapewnienie dostaw energii do ponad 5,8 miliona klientów poprzez inwestowanie w sieć elektroenergetyczną i rozbudowę stabilnych źródeł pracujących w podstawie - mówi Paweł Szczeszek, prezes firmy. - Zakładamy, że realizacja naszych strategicznych planów pozwoli wygenerować EBITDA grupy na poziomie 4,5 mld zł w 2025 r. oraz ponad 6, 5 mld zł w 2030 r. - dodaje.

Reklama

Wiatr, słońce i woda

W 2025 r. grupa ma posiadać 1,6 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 r. będzie to już 3,7 GW.

Spółka chce podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej w ciągu najbliższych trzech lat. W 2030 roku zamierza mieć w wietrze 1,1 GW. Równocześnie rozwijać będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych. Do 2025 r. zwiększy moce w tym segmencie do 700 MW, a w 2030 r. będzie to już 1,4 GW.

Na początku lat trzydziestych spółka planuje uruchomić farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ok. 1 GW. Zamierza również utrzymać potencjał w energetyce wodnej, a w przypadku wystąpienia korzystnego otoczenia regulacyjnego - planuje rozwój tych aktywów. W grę wchodzi m.in. budowa elektrowni w technologii szczytowo-pompowej.

Rozwój OZE pociąga za sobą konieczność rozwoju systemów zarządzania energetyką rozproszoną, a także narzędzi prognozowania i bilansowania produkcji oraz predykcji awarii. Dziś Tauron dysponuje, m.in. systemem wirtualnej elektrowni, umożliwiającym  zagregowanie potencjału wytwórczego i regulacyjnego rozproszonych źródeł OZE, a także rozwija kompetencje prognozowania produkcji energii ze źródeł odnawialnych w odstępach 15-minutowych.

Grupa zainwestuje 48 mld zł

Nakłady inwestycyjne na budowę farm fotowoltaicznych i wiatrowych, a także na modernizację elektrowni wodnych sięgną niemal 17 mld zł, co stanowi 35 proc. wszystkich przewidywanych nakładów do 2030 r.

Paliwem stabilizującym miks energetyczny będzie gaz wykorzystywany w wysokosprawnych źródłach kogeneracyjnych. Tauron analizuje też możliwości udziału w budowie SMR-ów, czyli tzw. małego atomu.

Największy strumień finansowy, prawie 24 mld zł, skierowany zostanie na inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną - w budowę nowych połączeń, ale też w modernizację, automatyzację i cyfryzację sieci elektroenergetycznych. Działania te są niezbędne, by przyłączać nowych odbiorców oraz źródła OZE.

Spółka widzi też potencjał w rozwoju dużych i małych magazynów energii. 

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Tauron chce utrzymać pozycję wiodącego dostawcy ciepła sieciowego w południowej części kraju. Zamierza pozyskiwać nowych klientów, rozbudowywać sieć i dekarbonizować ciepłownictwo. Udział węgla w miksie wytwórczym segmentu do 2030 r. spadnie z 64 do 10 proc. - W ciągu ośmiu lat planujemy rozbudowę sieci i nowe przyłączenia  o łącznej mocy prawie 450 MWt, a równocześnie zastąpienie źródeł węglowych niskoemisyjnymi i wysokosprawnymi jednostkami gazowymi - zapowiada Szczeszek.

Grupa w najbliższych latach planuje rozszerzyć ofertę o sprzedaż chłodu i przygotować się do wykorzystania wodoru jako paliwa docelowego.

Strategia prezentowana jest w przełomowym momencie, gdy kontynuowane są działania związane z transformacją, jednocześnie daje o sobie znać kryzys związany z inwazją Rosji na Ukrainę. - Do centrum europejskiej debaty energetycznej powróciły kategorie bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od dostaw surowców ze Wschodu - informuje Szczeszek. - Polska musi zmierzyć się z implementacją polityki klimatycznej Unii Europejskiej i bezprecedensowym przyspieszeniem rozwoju energetyki rozproszonej. Równocześnie realizujemy największą od kilkudziesięciu lat reformę strukturalną polskiej energetyki, polegającą na wydzieleniu aktywów węglowych z grup energetycznych - dodaje.

morb

TAURONPE

4,3100 0,1900 4,61% akt.: 01.12.2023, 17:51
  • Otwarcie 4,1210
  • Max 4,3300
  • Min 4,1210
  • Kurs odniesienia 4,1200
  • Suma wolumenu 2 705 105
  • Suma obrotów 11 584 991,26
  • Widełki dolne 3,7090
  • Widełki górne 4,5330
Zobacz również: BEDZIN BOGDANKA CEZ

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tauron | zielona energia | odnawialne źródła energii | energia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »