Tego jeszcze w Polsce nie było. Największy bank szykuje nowy kredyt hipoteczny

Największy bank w Polsce - PKO BP - chce wprowadzić całkowicie nowy produkt na rodzimy rynek. Chodzi o cyfrowy kredyt hipoteczny, o który będzie można się starać w całości przez internet. Jak wynika ze słów prezesa instytucji Szymona Midery, spółka chce otworzyć się na "wielkomiejskich klientów". Proces ten może jednak wymagać pozyskania dużego partnera biznesowego.

Jak wskazał prezes PKO BP w wywiadzie dla Bussines Insider Polska, firma pod jego rządami zamierza ugruntować pozycję lidera w polskim sektorze bankowym. I choć na ogłoszenie nowej strategii instytucji będzie trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy, Szymon Midera, stojący na czele nowego zarządu, już teraz zdradził, co w najbliższym czasie chce w swojej ofercie zmienić firma.

Kredyt hipoteczny całkowicie przez internet. PKO BP byłby pierwszy w Polsce

Jednym z ciekawszych pomysłów wydaję się wprowadzenie na rynek cyfrowego kredytu hipotecznego. Zgodnie z zapowiedzią prezesa największego banku w Polsce, taka oferta miałaby dać możliwość na zakup nieruchomości od początku do końca bez konieczności przychodzenia do stacjonarnej placówki PKO BP. 

Reklama

"Dzięki bardzo głębokiemu zanurzeniu w cyfrowy świat chcemy dotrzeć do młodych, wielkomiejskich klientów, którzy mają inny styl życia i rzadziej odwiedzają oddziały. Jesteśmy silni obecnością w mniejszych miastach i chcemy zachować tę pozycję, jednocześnie szukając nowego, wielkomiejskiego klienta" - powiedział w rozmowie z bussiensinsider.pl Szymon Midera. 

Produkt ten będzie wymagał jednak szeroko idących przygotowań. Jak zauważa sam menedżer, wokół cyfrowej hipoteki PKO BP chce zbudować swój ekosystem. Bo klient nie potrzebuje samego kredytu, a nieruchomości, więc bank musi dostosować się do procesu zakupowego. 

Tak może wyglądać cyfrowa hipoteka. Nie obędzie się bez współpracy z innymi markami

Dlatego też rozważane są różne opcje, w tym współpraca z największymi platformami zajmującymi się sprzedażą nieruchomości, na których to klient miałby udostępnioną możliwość starania się o kredyt. Proces ten wymagałby jednak przekierowania do innego serwisu, gdzie byłyby sprawdzane m.in. dane i zdolność kredytowa klienta. I w tym zakresie bank nie wyklucza skorzystania z rozwiązań innych firm z branży. 

"Jedna z opcji to masowa obecność w kilku dużych serwisach nieruchomościowych i stronach internetowych deweloperów w postaci specjalnego widgetu, który zapewni możliwość przebadania zdolności kredytowej. Rozmawiamy z dużymi partnerami, aby wejść głębiej w procesy poszukiwania i zakupu mieszkań. Ale nie odrzucamy też zakupu albo budowy własnej platformy" - tłumaczy prezes banku, cytowany przez bussinesinsider.pl. 

PKO BP to lider wśród bankowości komercyjnej w Polsce. Szacuje się, że jego udział w rynku wynosi 18,5 proc. Sam Szymon Midera podkreślił, że zarządzana przez niego firma udziela co czwartego kredytu hipotecznego w Polsce, a wynik ten ma być poprawiony dzięki nowym produktom.  

Jednocześnie spółka jest kontrolowana przez Skarb Państwa, który ma w banku 29,43 proc. udziałów. W lutym br. doszło do roszad na najwyższych stanowiskachPKO BP, kiedy to odwołano i powołano najpierw nową radę nadzorczą, a następnie zarząd. Szymon Midera stoi na czele instytucji od końca marca, a jego oficjalne zatwierdzenie przez KNF miało miejsce w czerwcu.

PKOBP

55,7400 -1,2600 -2,21% akt.: 20.09.2024, 17:00
  • Otwarcie 57,0400
  • Max 57,1200
  • Min 55,0200
  • Kurs odniesienia 57,0000
  • Suma wolumenu 7 338 703
  • Suma obrotów 409 579 925,42
  • Widełki dolne 51,3400
  • Widełki górne 62,7400
Zobacz również: ALIOR ALIOR BNPPPL
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | państwowe spółki | Szymon Midera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »