Tel-Energo i Enterprise Investors faworytami do przejęcia...
Enterprise Investors i Tel--Energo mają największe szanse na zakup należącego do Narodowego Banku Polskiego pakietu 74% udziałów w Telbanku - wynika z nieoficjalnych informacji PARKIETU.
Pod koniec sierpnia źródła zbliżone do NBP informowały, że bank centralny otrzymał kilka ofert zakupu Telbanku, firmy telekomunikacyjnej, świadczącej usługi na rzecz sektora bankowego. Do tej pory jako zdecydowanego faworyta, jeśli chodzi o szansę przejęcia większościowego pakietu spółki, wymieniano Tel-Energo, które wspólnie z Niezależnym Operatorem Międzystrefowym ma być trzonem tworzonej z inicjatywy Ministerstwa Skarbu Państwa Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej. Nieoficjalnie mówi się jednak, że bardzo duże szanse ma również Enterprise Investors, firma zarządzająca grupą funduszy inwestycyjnych. - Oferta EI jest mocniejsza, jeśli chodzi o analizę zaplecza finansowego. Za Tel-Energo przemawia natomiast strategia budowy KGT, której Telbank stałby się elementem - powiedziała PARKIETOWI pragnąca zachować anonimowość osoba zbliżona do transakcji.
Jacek Siwicki, partner zarządzający w EI, w rozmowie z PARKIETEM przyznał, że kierowana przez niego firma stara się o zakup udziałów w Telbanku. Nie chciał on natomiast komentować, jakie plany wiąże z tą firmą po jej ewentualnym przejęciu. - Plany takie możemy podać dopiero po ewentualnym sfinalizowaniu transakcji - stwierdził J. Siwicki.
Przejęcie większościowego pakietu Telbanku byłoby nietypową transakcją dla EI. Firma oficjalnie deklaruje, że jej zaangażowanie kapitałowe w jeden projekt wynosi maksymalnie 25 mln dolarów. Tymczasem, według pojawiających się na rynku szacunków analityków, Telbank jest wart 100-200 mln dolarów. Nawet biorąc pod uwagę fakt, iż z naszych informacji wynika, że zaproponowane NBP wyceny spółki są zdecydowanie bliższe dolnej granicy przedziału, zaangażowanie EI byłoby wyższe, niż przyjęte do tej pory (największą krajową inwestycją funduszy zarządzanych przez Enterprise Investors jest Opoczno - 20 mln dolarów).
Poza NBP, dużymi akcjonariuszami firmy telekomunikacyjnej są BGŻ oraz BRE. Ten ostatni, według krążących po rynku informacji, jest zainteresowany sprzedażą posiadanego pakietu. Niestety, w biurze prasowym BRE nie udało nam się uzyskać komentarza na ten temat.