Reklama

TP SA ma sądowe zabezpieczenie przeciwko spółce Długie Rozmowy

Na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie o zabezpieczeniu roszczeń Telekomunikacji Polskiej na kwotę 40,8 mln zł, 28 lutego zostały wszczęte czynności egzekucyjne wobec spółki Długie Rozmowy, należącej do grupy kapitałowej MNI- podała TP SA w komunikacie prasowym.

Na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie o zabezpieczeniu roszczeń Telekomunikacji Polskiej na kwotę 40,8 mln zł, 28 lutego zostały wszczęte czynności egzekucyjne wobec spółki Długie Rozmowy, należącej do grupy kapitałowej MNI- podała TP SA w komunikacie prasowym.

"Doszło do zajęcia wszystkich znanych organowi egzekucyjnemu rachunków bankowych spółki Długie Rozmowy SA, ponadto komornik przy asyście policji wkroczył do pomieszczeń biurowych spółki i zajął wszystkie należące do niej ruchomości" - napisano w komunikacie.

Jak informuje TP SA Sąd nie uznał za dostatecznie uprawdopodobnione przytoczone w trakcie procesu twierdzenie spółki Długie Rozmowy, iż potrącała ona z należności dla TP swoje "domniemane roszczenia" z tytułu kar umownych.

"Uzasadniając potrzebę zabezpieczenia roszczenia TP, Sąd wskazał, iż Długie Rozmowy SA podejmowały wiele czynności mających na celu wykreowanie wątpliwego przychodu, a następnie wyprowadzenie go do podmiotu kontrolującego, tj. do spółki MNI Telecom SA. Oceniając całość zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, Sąd przyjął, iż daje on podstawy do przyjęcia, iż okoliczności związane z funkcjonowaniem Długich Rozmów SA wskazują na zamiar udaremnienia przez niego ewentualnej egzekucji zgłaszanej przez TP wierzytelności" - napisano w komunikacie.

Reklama

W kwietniu 2011 r. TP SA informowała o podjęciu kroków prawnych, aby odzyskać od operatora Długie Rozmowy, kwotę 36,7 mln zł wynikającą z międzyoperatorskich rozliczeń hurtowych.

MNI podawało wówczas z kolei, że Długie Rozmowy nie są winne TP SA żadnych zaległych kwot. Długie Rozmowy złożyły wtedy przeciwko TP SA pozew o około 32,3 mln zł.

"Była to kwota odzwierciedlająca na 17 grudnia 2010 r. wartość kar umownych naliczonych przez DR S.A. wobec TP S.A. z tytułu nienależytego wykonywania umowy o połączeniu sieci z 2002 roku oraz Decyzji Prezesa UKE z 2007 roku" - pisało wtedy MNI w komunikacie.

Stanowisko zarządu MNI S.A.:

"W związku z komunikatem Telekomunikacji Polskiej S.A. (dalej TP S.A.) z dnia 28 lutego 2012 roku pod tytułem "TP uzyskała sądowe zabezpieczenie przeciwko firmie Długie Rozmowy na ponad 40 mln zł", Zarząd MNI S.A. przedstawia, co następuje:

Niezgodne z prawdą jest stwierdzenie, iż w dniu 28 lutego 2012 roku zostały wszczęte przez komornika sądowego czynności egzekucyjne wobec Długie Rozmowy S.A. (dalej DR S.A.), w wyniku, których zostały zajęte wszystkie należące do DR S.A. nieruchomości.

Ponadto niezgodne z prawdą jest twierdzenie jakoby Sąd wskazał, iż DR S.A. podejmowały wiele czynności mających na celu wykreowanie wątpliwego przychodu, a następnie wyprowadzenie go do podmiotu kontrolującego, tj. do spółki MNI Telecom S.A. DR S.A. nie jest dłużnikiem TP S.A.

W dniu 28 lutego 2012 roku zostało doręczone DR S.A. przez komornika postanowienie sądu o zabezpieczeniu roszczeń TP S.A, a postępowanie zabezpieczające w żadnym razie nie służy egzekucji roszczeń.

Sąd w postanowieniu o udzieleniu TP S.A. zabezpieczenia nie rozstrzygnął w żadnym razie, co do zasadności roszczeń TP wobec DR S.A.

Wydając postanowienie sąd oparł się na kłamliwej tezie przedstawionej sądowi przez TP S.A., jakoby DR S.A. nie kwestionowała istnienia wierzytelności TP S.A.

DR S.A. kwestionuje istnienie wierzytelności TP S.A. co do zasady, ze względu na to, iż wierzytelności TP S.A. zostały skutecznie potrącone z wierzytelnościami przysługującymi DR S.A. od TP S.A. Przedmiotowa sprawa wytoczona TP S.A. wobec DR S.A. o zapłatę 36.741.751,63 zł z ustawowymi odsetkami została wniesiona przez TP S.A. już 14 kwietnia 2011 roku i do dnia dzisiejszego nie odbyła się jeszcze żadna rozprawa, natomiast sprawa była przez długi okres czasu zawieszona na wniosek DR S.A., bowiem DR S.A. już 17 grudnia 2010 roku pozwała TP S.A. o zapłatę kwoty 32.331.000 zł, a zakres przedmiotowy obu spraw jest zasadniczo zbieżny.

Zarząd DR S.A. wniesie zażalenie na postanowienie Sądu o zabezpieczeniu rzekomych roszczeń TP S.A., albowiem postanowienie te zostało wydane w oparciu o błędne przesłanki, jakoby rzekomo DR S.A. nie kwestionowało roszczeń TP S.A., co oczywiście nie ma miejsca i dlatego też DR S.A. toczy z TP S.A. przedmiotowy spór, bowiem wszelkie roszczenia TP S.A. zostały skutecznie skompensowane z roszczeniami DR S.A. wobec TP S.A.

Brak jest również podstaw do rozpowszechniania przez TP S.A. tez jakoby okoliczności dotyczące funkcjonowania DR S.A. wskazywały na zamiar udaremnienia ewentualnej egzekucji. Spółka DR S.A. od 31 maja 2011 roku, to jest daty, w której TP S.A. bezprawnie rozwiązała łączącą ją z DR S.A. umowę o połączeniach oraz odcięła bezprawnie sieć DR S.A. o sieci TP S.A., co jest przedmiotem odrębnej sprawy sądowej, została pozbawiona przez TP S.A. faktycznej możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem działalność ta polegała na świadczeniu usług telekomunikacyjnych i mogła się opierać wyłączne o dostęp do sieci TP S.A. Wobec powyższego od tego czasu DR S.A. nie prowadzi działalności gospodarczej i jej działalność ogranicza się do prowadzenia sporów z TP S.A. celem odzyskania możliwości prowadzenia statutowej działalności gospodarczej, której została pozbawiona bezprawnymi działaniami faktycznymi TP S.A.

Należy też dodać, iż dzień 29 lutego 2012 roku, według danych DR S.A. bilans rozliczeń z TP S.A. jest następujący:

10.688.906,11 zł - pozostała do zapłacenia przez TP S.A. wartość kar umownych (do dnia bezprawnego rozwiązania umowy o połączeniu sieci przez TP S.A.),

46.800.000,00 zł - wartość naliczonych przez DR S.A. kar umownych z tytułu rażącego obniżania jakości usług (po bezprawnym rozwiązaniu umowy o połączeniu sieci przez TP S.A.), do których TP S.A. została wezwana d dniu 22 lutego 2012 roku.

Zarząd DR S.A. podejmie wszelkie działania prawne celem egzekucji powyższych roszczeń od TP S.A. oraz celem ochrony dobrego imienia DR S.A."

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »