Reklama

Trigon DM: Sytuacja na rynku węgla pogrąża spółki

Sytuacja na rynku węgla pogarsza się, a to przekłada się na kondycję producentów maszyn górniczych. Trigon DM w raporcie z 10 czerwca obniżył rekomendację dla Famuru do "sprzedaj" z "kupuj", a dla Kopeksu do "sprzedaj" z "trzymaj".

"Sytuacja na rynku węgla w Polsce i na świecie systematycznie się pogarsza i na razie nie widać perspektyw na odwrócenie trendu. Nie pozostaje to bez wpływu na producentów maszyn górniczych, którzy raportują coraz niższe poziomy zysków.

Wyniki Famuru i Kopeksu za I kw. 2015 r. były poniżej naszych oczekiwań, a perspektywa na najbliższe kwartały jest gorsza niż wcześniej oczekiwaliśmy" - oceniają analitycy.

Analityków szczególnie rozczarował Famur

"Wyniki i perspektywa 2015 Famuru są dla nas dużym negatywnym rozczarowaniem" - napisali analitycy w raporcie.

"Do tej pory uważaliśmy, że dobra jakościowo spółka odczuje załamanie koniunktury węglowej, ale że nie będzie to bardzo bolesne ze względu na podjętą zawczasu restrukturyzację. Jednak wyniki I kw.'15 zmusiły nas do weryfikacji naszych założeń i istotnej redukcji prognoz i wyceny" - dodali.

Reklama

Spodziewają się oni bardzo słabych wyników spółki w II i w III kw. (ok. 10 mln zł zysku netto lub mniej), z delikatnym przełamaniem in plus w IV kw. za sprawą rozpoczęcia realizacji kontraktów w Famaku.

W przypadku Kopeksu zwracają uwagę na zależność spółki od jednego wysokomarżowego kontraktu argentyńskiego. Niepokoją ich spadające marże na rynku polskim.

"Oczekujemy słabego II i IV kw. 2015 r. (ok. 10 mln zł zysku netto), natomiast III kw. 2015 r. powinien być najsilniejszy w całym roku (ok. 25 mln zł zysku netto) z powodu rozliczenia kontraktów rosyjskich" - napisano w raporcie.

spółka nowa poprzednia nowa cena poprzednia
rekomendacja rekomendacja docelowa cena docelowa
Famur sprzedaj kupuj 2,30 zł 5,10 zł
Kopex sprzedaj trzymaj 7,40 zł 10,30 zł

UOKiK potwierdził ostatnio PAP, że ubiegłym miesiącu do Urzędu wpłynęło pismo spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, które "jest obecnie analizowane". Konkurenci oskarżają Kompanię Węglową o sprzedaż węgla po cenach dumpingowych. Prezes KW stanowczo zaprzecza.

We wcześniejszych wypowiedziach prezes Bogdanki Zbigniew Stopa wskazywał m.in., że Kompania Węglowa sprzedaje węgiel po cenie ok. 7 zł za gigadżul. Średnia cena publikowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełda Energii to ponad 10 zł za GJ.

Pytany wcześniej o kwestię cen węgla z zapasów Kompanii pełnomocnik rządu ds. górnictwa, wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk uznał, że to raczej pytanie do prezesa UOKiK-u

.- Kompania Węglowa, czyli zarząd, zdecydowała się na upłynnienie hałd. Ja mogę tylko zgodzić (się) z jednym stwierdzeniem - fedrowanie na hałdy nie ma sensu ekonomicznego - powiedział Kowalczyk.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »