UOKiK ma zastrzeżenia wobec przejęcia PDA przez Eurocash
UOKiK wydał zastrzeżenia do koncentracji polegającej na przejęciu przez Eurocash kontroli nad spółką Polska Dystrybucja Alkoholi (PDA). Transakcja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji.
Eurocash zajmuje się hurtową i detaliczną sprzedażą produktów FMCG, w tym również w wyspecjalizowanych hurtowniach napojów alkoholowych, a PDA prowadzi hurtownie napojów, głównie alkoholowych.
Działalność obu spółek pokrywa się w zakresie hurtowego handlu alkoholem w hurtowniach wyspecjalizowanych. Koncentracja ma doprowadzić do przejęcia przez Eurocash 7 hurtowni PDA, zlokalizowanych w Chrzanowie, Końskich, Krakowie, Pabianicach, Radomiu, Sędziszowie i Ruścu.
Ze zgromadzonego materiału wynika, że w wyniku koncentracji mogłoby dojść do istotnego ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 18 proc. przez hurtownie wyspecjalizowane, obejmujących obszar o promieniu do 50 kilometrów od przejmowanych hurtowni w Pabianicach i Radomiu.
Analiza stanu konkurencji po dokonaniu koncentracji wskazuje, że łączny udział uczestników koncentracji w tych rynkach znacznie przekroczyłby poziom 40 proc., z którym prawo antymonopolowe wiąże domniemanie posiadania pozycji dominującej. Jednocześnie brak jest konkurentów dysponujących porównywalną pozycją rynkową.
Przyjęcie lokalnego rynku jako obszaru o promieniu do 50 kilometrów od przejmowanej hurtowni wynika z faktu, że na takim obszarze realizowana jest większość sprzedaży poszczególnych uczestników koncentracji i ich konkurentów. Zatem na nim Eurocash konkuruje z PDA.
W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, Prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postepowania.
Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.
Komentarz Grupy Eurocash
W odniesieniu do zastrzeżeń UOKIK wskazujących na prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków rynkowych po przejęciu przez Eurocash spółki Polska Dystrybucja Alkoholi (PDA) pragniemy wyjaśnić, że zastrzeżenia UOKiK związane są jedynie z działalnością hurtowni w Radomiu oraz Pabianicach w zakresie w jakim działalność ta dotyczy napojów alkoholowych mocnych (pow. 18%).
Urząd nie kwestionuje skutków przejęcia przez Eurocash hurtowni w Radomiu oraz w Pabianicach w odniesieniu do napojów alkoholowych do 4,5% oraz od 4,5% do 18%. Obecnie analizujemy argumenty podnoszone przez Urząd i będziemy starali się jak najszybciej rozwiać wątpliwości UOKIK.
Oprócz kwestii dotyczących szacowania wielkości tych rynków, będziemy chcieli także wyjaśnić sytuację w Radomiu, gdzie hurtownia Eurocash zaprzestała aktywności w segmencie alkoholi mocnych i nie zamierza jej prowadzić, w związku z czym podjęte zostały kroki mające na celu rezygnację z zezwolenia na hurtową sprzedaż alkoholu z tej lokalizacji.
Na tym etapie jesteśmy przekonani, że pomimo zgłoszonych zastrzeżeń uda nam się sfinalizować tę transakcję.
Transakcja ta wpisuje się w strategię rozwoju Grupy Eurocash, która zakłada kontynuowanie wysiłków na rzecz poprawy konkurencyjności niezależnych polskich sklepów. Zwiększenie skali działalności w zakresie dystrybucji alkoholi, pozwoli na poprawę efektywności logistycznej obsługi klientów PDA i Eurocash na tych rynkach.
Grupa Eurocash to największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją produktów żywnościowych oraz wsparciem marketingowym dla niezależnych przedsiębiorców prowadzących działalność detaliczną. Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają blisko 14 tysięcy niezależnych polskich sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep czy Gama.