Reklama

UOKiK nałożył na PKP Cargo 14,2 mln zł kary

Zarząd PKP Cargo otrzymał decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na mocy której prezes UOKiK stwierdził nadużywanie przez spółkę pozycji dominującej na krajowym rynku kolejowych przewozów towarowych.

Nadużywanie to polegać miało na "przeciwdziałaniu ukształtowania się warunków niezbędnych do powstania lub rozwoju konkurencji, poprzez wprowadzenie z dniem 1 maja 2006 r. zmian w zasadach sprzedaży usług przewozów towarowych przez PKP Cargo". Chodzi w szczególności o przepis, który uprawniał spółkę do odmowy podpisania umów specjalnych z przedsiębiorcami uznanymi za konkurentów.

W związku z tym Urząd nałożył na spółkę karę pieniężną w wysokości 14,2 mln zł.

W ocenie zarządu spółki decyzja prezesa UOKiK z dnia 31 grudnia 2015 r. jest bezpodstawna. W związku z powyższym spółka zamierza odwołać się od ww. decyzji do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - podało PKP Cargo.

Reklama

Zgodnie z informacjami zawartymi w prospekcie emisyjnym spółki, 7 lipca 2009 r. prezes UOKiK wydał decyzję, w której uznał za praktykę ograniczającą konkurencję odmowę świadczenia przez spółkę usług kolejowego przewozu towarów swoim konkurentom na zasadach szczególnych, tj. w drodze zawierania umów przewidujących upusty od taryfy towarów spółki oraz nałożył na nią karę pieniężną w wysokości 60,4 mln zł.

Na mocy wyroku Sądu Najwyższego z października 2013 r., uchylono wyroki sądów I oraz II instancji.

17 marca 2014 r. Sąd Okręgowy w Warszawie - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję prezesa UOKiK z 7 lipca 2009 r., w związku z czym 3 grudnia 2013 r. prezes UOKiK zwrócił spółce zapłaconą karę pieniężną. 4 sierpnia 2014 r. na konto spółki wpłynęła kwota 12,6 mln zł, która stanowi zwrot odsetek od wspomnianej kary.

Po ponownym przeprowadzeniu postępowania, 31 grudnia 2015 r. prezes UOKiK wydał powyższą decyzję.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »