UOKiK zgoda dla PGF
Prezes Ochrony Konkurencji i Konsumentów Cezary Banasiński wyraził zgodę na przejęcie przez Polski Holding Farmaceutyczny kilku spółek z sektora farmaceutycznego.
Koncentracja dotyczyła przejęcia przez Polski Holding Farmaceutyczny bezpośredniej kontroli nad spółkami: Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa, Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa i Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa, a także pośredniej nad: Sanfarm, Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Ipochem oraz Ryfarm.
Jak wykazało postępowanie prowadzone przez UOKiK, rozpatrywana transakcja nie doprowadzi do powstania lub umocnienia pozycji dominującej na rynku któregokolwiek z jej uczestników. Łączne udziały przedsiębiorców biorących udział w koncentracji na wspólnych im rynkach krajowym sprzedaży leków rozszerzających naczynia wieńcowe, stosowanych w chorobach sercach (Polfa Warszawa i Polfa Pabianice), sprzedaży preparatów weterynaryjnych (Polfa Pabianice i Polfa Tarchomin) oraz światowym rynku sprzedaży substancji czynnych, wykorzystywanych przy produkcji leków (Ipochem i Polfa Tarchomin) nie przekraczają 40 %.
Równocześnie brak jest podstaw, aby przypuszczać, iż przedsiębiorcy uczestniczący w koncentracji będą mogli wykorzystać swoją silną pozycję rynkową, w celu podejmowania nieuczciwych działań w stosunku do swoich konkurentów, czy też wobec swoich odbiorców. Szeroko rozumiany polski rynek środków farmaceutycznych jest rynkiem rozdrobnionym i charakteryzuje się znacznym stopniem konkurencyjności ze strony licznych międzynarodowych i krajowych producentów.
Na rynku tym działa obecnie wiele podmiotów o co najmniej równie silnej pozycji rynkowej, jaką mieć będzie Holding. W szczególności należy w tym miejscu wskazać liderów tego rynku: spółkę Polpharma oraz GlaxoSmithKline Pharmaceuticals. Ponadto, co istotne, koncentracja pomiędzy polskimi firmami farmaceutycznymi (Polfa Warszawa, Polfa Pabianice oraz Polfa Tarchomin) może zwiększyć ich zdolność konkurowania z silnymi konkurentami zagranicznymi.