UOKiK: Zgoda na koncentrację Alior Bank i BPH
Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Alior Bank części mienia banku BPH. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie będzie miała negatywnego wpływu na konkurencję i sytuację konsumentów.
Wniosek Alior Banku o przejęcie kontroli nad częścią mienia banku BPH wpłynął do UOKiK 28 kwietnia. Przejmujący bank należy do grupy kapitałowej PZU, natomiast drugi z uczestników koncentracji jest częścią grupy General Electric.
Po dokonaniu transakcji BPH będzie prowadził nadal działalność hipoteczną oraz zarządzał funduszami inwestycyjnymi.
Koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. W rynkach związanych z udzielaniem kredytów i przyjmowaniem depozytów udziały banków nie przekraczają poziomu 20 proc. Koncentracja nie zmieni zatem znacząco struktury tych rynków. UOKiK zbadał również, czy transakcja może doprowadzić do ograniczenia przez PZU dostępu do swoich produktów bankom działającym na rynku bankassurance (produktów ubezpieczeniowych sprzedawanych przez banki), innym niż Alior i BPH. Analiza Urzędu nie wykazała jednak takiego zagrożenia. Przede wszystkim dlatego, że ubezpieczenia są w tym przypadku zazwyczaj dodatkiem do produktów bankowych. Przy wyborze banku klienci przede wszystkim zwracają uwagę na produkt podstawowy (kredyt, lokata itp.), nie zaś uzupełniającą go polisę.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.
- - - - -
Alior Bank należy w 29 proc. do państwowej Grupy PZU, Bank BPH w większości do amerykańskiego konglomeratu General Electric (GE Money). Bank Przemysłowo-Handlowy powstał na skutek wydzielenia w 1989 roku ze struktur NBP. W obecnej postaci jest wynikiem podziału dawnego banku BPH (będącego przed podziałem drugim co do wielkości bankiem w Polsce pod względem wartości udzielonych kredytów oraz trzecim pod względem sumy aktywów ogółem, depozytów, kapitałów własnych oraz zysku brutto i netto), który to podział został zarejestrowany przez sąd 9 listopada 2007 roku. W jego efekcie większa część banku (285 oddziałów) została włączona do Banku Pekao SA, a pozostałe 200 oddziałów zostało w Banku BPH (potocznie nazywanym mini-BPH).