UOKiK zgodził się na koncentrację w branży chemicznej
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraziła zgodę na nabycie przez BASF Polska części mienia spółki Ciech i Zakładów Chemicznych Zachem - poinformował Urząd we wtorkowym komunikacie.
UOKiK podkreślił, że "po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji".
BASF Polska ma kupić od Ciechu i Zachemu aktywa związane z badaniami i rozwojem oraz handlem substancją TDI, wykorzystywaną m.in. do produkcji pianek poliuretanowych. Wartość transakcji to 43 mln euro. W efekcie Ciech zaprzestanie działalności w segmencie produkcji i sprzedaży TDI, co ma poprawić wyniki operacyjne grupy.
BASF Polska należy do niemieckiej grupy kapitałowej, która wytwarza m.in. kleje, smary syntetyczne i lakiery samochodowe. Natomiast Ciech produkuje m.in. sodę kalcynowaną, środki ochrony roślin i nawozy, a Zachem zajmuje się handlem produktami chemicznymi.
Jak przypomniał UOKiK, zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Sprawdź bieżące notowania Ciechu na stronach BIZNES INTERIA.PL