Reklama

W I kwartale Netia miała 23,05 mln zł straty

W I kwartale 2011 roku Netia miała 23,5 mln zł straty netto - poinformowała spółka w komunikacie. Była ona o 5 proc. mniejsza od średniej prognoz analityków na poziomie 24,3 mln zł straty. Przychody spółki wyniosły 401,19 mln zł, o 1 proc. więcej od konsensusu rynkowego zakładającego 397,8 mln zł przychodów.

Zysk z działalności operacyjnej Netii wyniósł w I kwartale 26,05 mln zł i był o 1233 proc. większy od średniej prognoz rynkowych zakładających 2,3 mln zł straty i blisko 50 proc. większy od mediany na poziomie 17,4 mln zł.

Reklama

W I kw. 2011 r. Netia rozpoznała jako koszt kwotę 58,3 mln zł wydatkowaną w 2010 r. w związku z podatkiem dochodowym od osób prawnych za 2003 r., co było następstwem wyroku wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w dniu 15 marca 2011 r. Oddalono w nim złożoną przez Netię skargę od wcześniejszej decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Spółka zamierza złożyć wniosek o kasację wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Baza klientów usług szerokopasmowych Netii zwiększyła się w I kwartale do 704.082, co stanowiło wzrost o 2 proc. w stosunku do IV kwartału 2010 r. oraz o 17 proc. rdr. Spółka szacuje, że na koniec 2011 r. baza klientów usług szerokopasmowych osiągnie poziom 780 tys.-800 tys. bez uwzględnienia potencjalnych akwizycji sieci ethernetowych.

Netia szacuje, że jej łączny udział w rynku stacjonarnych usług szerokopasmowych wzrósł do 11,5 proc. z 10,5 proc. w I kw. 2010 r.

Netia odnotowała 13.835 przyłączeń netto stacjonarnych usług szerokopasmowych w porównaniu do 36.346 przyłączeń netto w IV kw. 2010 r. oraz 44.050 przyłączeń netto w I kw. 2010 r.

"Spadek liczby nowych przyłączeń netto widoczny w I kw. 2011 r. był przede wszystkim skutkiem zaostrzonej rywalizacji cenowej ze strony konkurencji, która ograniczała poziom sprzedaży zwłaszcza w odniesieniu do niskomarżowych usług BSA" - poinformowała spółka w komentarzu do raportu.

Baza klientów usług głosowych wyniosła po I kw. 2011 r. 1.225.967. W stosunku do IV kw. 2010 r. Netia odnotowała łączny spadek liczby klientów usług głosowych netto o ok. 5 tys., co było głównie związane z odchodzeniem klientów od tradycyjnych usług głosowych świadczonych za pomocą linii analogowych. Netia szacuje, że jej łączny udział w rynku stacjonarnych usług głosowych wzrósł w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy do poziomu 13,4 proc. z 11,8 proc.

- - - - -

Netia chce przeznaczyć zysk za '10 na kapitał zapasowy

Zarząd Netii będzie rekomendował, aby przeznaczyć zeszłoroczny zysk netto, który wyniósł 267 mln zł, na kapitał zapasowy - podała spółka w projektach uchwał na walne zaplanowane na 2 czerwca. Kapitał ten może zostać wykorzystany przy programie skupu akcji własnych o wartości 350 mln zł lub przeznaczony na wypłatę przyszłej dywidendy.

Akcjonariusze 2 czerwca zaopiniują m.in. uchwałę dotyczącą upoważnienia zarządu do nabywania akcji własnych w celu umorzenia. Na realizację programu ma zostać przeznaczone do 350 mln zł, przy czym kwota do 267 mln zł ma pochodzić z kapitału zapasowego pochodzącego z zysku za 2010 rok, a kwota do 83 mln zł z kapitałów zapasowych utworzonych z zysków lat ubiegłych.

Upoważnienie ma zostać udzielone zarządowi na okres do dwóch lat od dnia podjęcia uchwały.

W ramach realizacji programu spółka może nabyć akcje stanowiące łącznie nie więcej niż 12,5 proc. kapitału zakładowego.

"Zarząd uważa, że cena rynkowa akcji spółki jest niższa od ich wartości godziwej. Opinia ta znajduje potwierdzenie w wycenach analityków, w których średnia wycena grupy Netia kształtuje się na poziomie 5,9 zł na akcję, jak również w wynikach ostatnich testów na utratę wartości aktywów w sprawozdaniach finansowych spółki i grupy, w związku z czym szacowana wartość przepływów pieniężnych z obecnej działalności Netii na dzień 31 grudnia 2010 r. była i nadal jest wyższa niż wartość przedsiębiorstwa wynikająca z ceny rynkowej akcji spółki" - napisano w uzasadnieniu projektów uchwał.

Dowiedz się więcej na temat: Netia SA | była | netia | wyniki | Netto

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »