W kręgu obligacji
Kiedy mówimy "obligacja" od razu myślimy "skarbowa". Ale świat obligacji jest znacznie bardziej różnorodny. Z tej różnorodności najlepiej korzystają obligacyjne fundusze inwestycyjne, które swoje portfele budują w oparciu o te właśnie papiery.
Polacy chętnie sięgają po fundusze obligacyjne, poszukując inwestycji o wysokim poziomie bezpieczeństwa.
Specjaliści od finansów zwracają jednak uwagę, że inwestowanie w obligacje wiąże się z ryzykiem. Inwestując w obligacje można zarobić więcej niż na lokacie bankowej ale też w niekorzystnych warunkach ponieść chwilowo niewielkie straty. Oczywiście, tego typu papiery są znacznie bezpieczniejsze niż akcje, ale charakteryzują się wyższym ryzykiem niż lokaty bankowe.
ABC OBLIGACJI
Obligacja - jest to papier wartościowy, którego emisja jest formą zaciągnięcia kredytu. Emitent obligacji (kredytobiorca) stwierdza, że jest dłużnikiem drugiej strony zwanej obligatariuszem (= właściciel obligacji = kredytodawca). Emitent obligacji zobowiązuje się do wykupu obligacji po określonym czasie.
Termin wykupu (termin zapadalności) - okres, po jakim emitent obligacji zobowiązał się do wykupienia obligacji (zwrotu kredytu).
Oprocentowanie - określa wielkość odsetek od zaciągniętego kredytu.
Elastyczność cenowa obligacji - wahania ceny obligacji w trakcie jej "życia" w zależności od zmian jej rentowności.
Warto też pamiętać o kilku prawidłowościach. Rozważmy przypadek pana Jana, który samodzielnie kupił obligacje 3-letnie. Jeśli będzie je trzymał do wykupu (odbierając co pół roku, lub co rok ustalony w momencie zakupu procent), wtedy faktycznie może liczyć na zysk gwarantowany przez emitenta obligacji w momencie sprzedaży. Jeśli jednak pan Jan w ciągu tych trzech lat potrzebowałby pieniędzy i musiałby sprzedać obligacje wcześniej, wówczas mogłoby się okazać, że są one mniej warte niż w momencie zakupu, a tym samym pan Jan mógłby na nich stracić. Jeśli zatem zależy nam na bezpieczeństwie naszych pieniędzy, warto zastanowić się nad powierzeniem ich specjalistom, czyli przede wszystkim funduszom inwestycyjnym, których zarządzający będą się troszczyć o to, jak osiągnąć zysk.
Filozofia w służbie zysku
Filozofia inwestycyjna jest niezwykle ważna, bowiem wyznacza standardy podejścia do pieniędzy klientów, ale na tym nie kończą się korzyści z inwestowania w fundusze. Zacznijmy od tego, że fundusz obligacyjny budując swój portfel korzysta z różnych rodzajów obligacji, w tym również z takich, które nie są powszechnie dostępne (jak np. obligacje emitowane tylko dla klientów instytucjonalnych). Zarządzający funduszami na bieżąco dokonują także zmian w portfelu.
- Obligacje, w które inwestuje fundusz, są szczegółowo oceniane pod kątem ich zyskowności, m.in. bierzemy również pod uwagę tzw. rating emitenta obligacji, czyli potocznie mówiąc jego wiarygodność kredytową. Pioneer ma do dyspozycji centrum analityczne, które bada na przykład kondycję finansową emitentów obligacji. Korzystamy przy tym zarówno z analiz rynku polskiego, jak i z analiz Pioneera na świecie, a tym samym z wiedzy i doświadczenia naszych zagranicznych specjalistów - mówi Ryszard Trepczyński, Dyrektor Zespołu Papierów Dłużnych w Pioneer Pekao Investment Management S.A.
RODZAJE OBLIGACJI
ze względu na emitenta
- skarbowe (emitowane przez Skarb Państwa)
- komunalne (emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego)
- przedsiębiorstw
ze względu na oprocentowanie
- stałokuponowe
-zmiennokuponowe
Ponadto zarządzający funduszami kierują się także ogólniejszymi przesłankami - zarówno ekonomicznymi, takimi jak: PKB, inflacja, stopa bezrobocia itd., jak i pozaekonomicznymi, np. sytuacją polityczną kraju.
W uproszczeniu można powiedzieć, że najbezpieczniejsze obligacje to obligacje emitowane przez Skarb Państwa. - Zakładamy, że Skarb Państwa nie zbankrutuje. Trudno to sobie wyobrazić, ale oczywiście kraje, tak samo jak przedsiębiorstwa, podlegają ocenie wiarygodności przez wyspecjalizowane agencje. Rating Polski jest na dobrym tzw. "inwestycyjnym poziomie" - wyjaśnia Ryszard Trepczyński.
Wiosna za wiosną, jesień za jesienią
Wróćmy do przykładu pana Jana, który samodzielnie kupił 3-letnie obligacje, ale musiał je sprzedać wcześniej, bo potrzebował pieniędzy. W takiej sytuacji może się okazać, że cena obligacji będzie mniejsza niż w dniu zakupu. Jeśli jednak pan Jan zainwestowałby w fundusz obligacyjny, miałby łatwiejszy dostęp do swoich pieniędzy a ryzyko straty mogłoby okazać się mniejsze.
Dlaczego? Są fundusze, które gwarantują określoną wartość jednostek uczestnictwa (wpłacenie pieniędzy do funduszu oznacza nabycie określonej liczby jednostek uczestnictwa). Taki charakter ma na przykład fundusz Pioneer Ochrony Kapitału FIO. Ponadto w przypadku funduszy inwestycyjnych otwartych (FIO) klient może w każdej chwili wycofać swoje pieniądze (wszystkie lub część). Fundusz musi na jego żądanie odkupić jednostki uczestnictwa.
FUNDUSZ INWESTUJĄCY W OBLIGACJE:
- dobiera różnego rodzaju obligacje do portfela
- ma dostęp do obligacji nieosiągalnych dla indywidualnego inwestora
- ma dostęp do profesjonalnych analiz (polskich
i zagranicznych) rynku i emitentów obligacji - dotarcie do takich analiz jest dla inwestora indywidualnego trudne, czasochłonne, a czasem niemożliwe
- oferuje łatwy dostęp do zainwestowanych pieniędzy.
Płynność inwestycji to podstawowa zaleta funduszy inwestycyjnych, korzystnie wyróżniająca je na tle innych form pomnażania kapitału. Dlaczego? Bo z funduszu można się wycofać w dowolnym momencie bez ponoszenia jakichkolwiek opłat "karnych" i bez ryzyka utraty wypracowanego zysku.
Specjaliści Pioneera rekomendują inwestycje średnio- (3 lata) i długoterminowe (od 5 lat wzwyż). - Szanse na zysk są po prostu większe, gdy decydujemy się na inwestycję długoterminową - mówi Ryszard Trepczyński.
Pioneer Pekao TFI S.A./INTERIA.PL