Warren Buffett też popełnia błędy. Na tej transakcji sporo stracił

Jeden z najbogatszych ludzi świata Warren Buffett zainwestował ostatnio w wielką amerykańską firmę budowlaną DR Horton. Liczni analitycy twierdzą, że to posunięcie może okazać się bardzo intratne. "Wyrocznia z Omaha" ponosi jednak także porażki. Jego Berkshire Hathaway sprzedawał ostatnio ze stratą akcje Hewlett-Packard.

  • Inwestycja sędziwego Warrena Buffetta w spółkę DR Horton wydaje się być realizacją maksymy "kupuj, gdy leje się krew"
  • Buffett nie spodziewał się, że Hewlett-Packard, producent sprzętu komputerowego i oprogramowania, nie wykorzysta hossy związanej ze sztuczną inteligencją
  • Berkshire Hathaway, wehikuł finansowy multimiliardera, ma teraz dużo gotówki, co zdaniem ekonomistów świadczy o marazmie inwestycyjnym

Wiele wskazuje na to, że udaną inwestycją Warrena Buffeta mogą być walory DR Horton, czyli spółki działającej na amerykańskim rynku nieruchomości. Nietrafionym posunięciem było natomiast angażowanie się w akcje Hewlett-Packard (HP). W tym wypadku multimiliarder musiał sprzedawać walory nawet o 30 proc. poniżej ceny ich zakupu.

Reklama

Nieudana inwestycja w HP nie zaszkodziła w widoczny sposób stanowi posiadania "Wyroczni z Omaha". Liderem rankingu najbogatszych ludzi świata (Bloomberg Billionaires Index) jest w tej chwili Elon Musk z majątkiem obliczanym na 234 miliardy dolarów. Licząc od początku roku właściciel Tesli poprawił wynik o 97,5 miliarda. Warren Buffett jest dziewiąty z majątkiem szacowanym na 116 miliardów dolarów. Co prawda pół roku temu był w tej klasyfikacji piąty, ale od tamtej pory wzbogacił się o około 10 miliardów.

Pora na nieruchomości

Sędziwy inwestor Warren Buffett znów próbuje zademonstrował inwestorom, co oznacza powiedzenie “kupuj, gdy leje się krew". Kilka miesięcy temu jego wehikuł inwestycyjny Berkshire Hathaway nabył prawie 6 milionów akcji DR Horton - wielkiej amerykańskiej firmy budowlanej. Inwestycja miała wartości około 625 milionów dolarów.

Zaraz potem Goldman Sachs potwierdził dobre perspektywy dla nowej spółki w portfelu Warrena Buffetta. Skumulowane prognozy analityków wielu firm wskazują na silne poparcie dla firmy DR Horton, z 11 rekomendacjami “kupuj". Średnia cena docelowa jest ustalona na bardzo optymistycznym poziomie 142,13 dolara, podczas gdy w tej chwili kurs giełdowy wynosi 103 dolary. Sam Goldman Sachs podniósł swoją rekomendację z “neutralnej" do “kupuj" i wskazał cenę docelową na poziomie 131 dolarów.

Kluczową cechą "Wyroczni z Omaha" jest cierpliwość. To, że zdecydował się zainwestować w konkretny walor, nie oznacza, że jego kurs natychmiast zacznie dynamicznie rosnąć. Do firm z branży nieruchomości jeszcze niedawno wielu komentatorów podchodziło z dużą rezerwą. W obliczu spadającej sprzedaży domów i presji wynikającej z rosnącego oprocentowania kredytów hipotecznych nie uznawano ich za atrakcyjny cel inwestycyjny.

Eksperci Goldman Sachs idą jednak pod prąd takich opinii. "Naszym zdaniem, ograniczona liczba nieruchomości na sprzedaż, zmniejszona przystępność cenowa i większa dynamika stóp procentowych kredytów hipotecznych powinny wpłynąć na wzrost zainteresowania konsumentów domami gotowymi do szybkiego wprowadzenia się" - czytamy w raporcie Goldman Sachs.

HP wielkim rozczarowaniem

O ile inwestycja w DR Horton może okazać się sukcesem Warrena Buffeta, to zaangażowanie w Hewlett-Packard było nieudane. Berkshire Hathaway, główna spółka multimiliardera, pozbyła się łącznie 23 milionów akcji HP o wartości szacowanej na 630 milionów dolarów. W rezultacie własności Buffetta w HP spadła poniżej progu 10 proc.

Przypomnijmy, że walory HP były skupowane przez wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta od kwietnia 2022 roku. W reakcji na tę wiadomość cena akcji spółki wystrzeliła, osiągając rekordową wartość 41,48 dolara. Teraz jednak jest na poziomie 27 dolarów i taką należy przyjąć uśrednioną cenę sprzedaży przez Berkshire Hathaway. Uśredniona cena zakupu była dużo wyższa i wyniosła 37 dolarów.

Analitycy podkreślają, że Hewlett-Packard, producent sprzętu komputerowego oraz oprogramowania, nie wykorzystał hossy wywołanej przez nadzieje związane ze sztuczną inteligencją. W dodatku, spółka pod koniec sierpnia przedstawiła obniżoną prognozę całorocznego zysku. HP od ponad roku walczy ze spadkiem zapotrzebowania na swoje produkty ze strony Chin. Tym, co mogło przeważyć o sprzedaży akcji ze strony Berkshire Hathaway była niepokojąca informacja o niedociągnięciach w sprawozdaniach finansowymi HP, które wykryto podczas urzędowej kontroli.

Imperium Buffetta

Z raportu finansowego firmy Buffetta za drugi kwartał tego roku wynika, że nie znajduje ona ostatnio zbyt wielu okazji inwestycyjnych. Fundusz Berkshire Hathaway w ciągu ostatnich trzech kwartałów sprzedał akcje o wartości ponad 33 miliardów dolarów netto, a także spowolnił tempo wykupu akcji własnych, zwiększając stan gotówki o 13 proc. do poziomu 147 miliardów dolarów w drugim kwartale. Jest to historycznie druga najwyższa wartość, gdyż pod koniec 2021 roku, Berkshire miało 149 miliardów gotówki.

Zdaniem ekonomistów, taka wielkość zasobów pieniężnych wskazuje na swego rodzaju marazm w inwestycjach firmy. Przedsiębiorstwo Warrena Buffetta zgarnęło 10 miliardów dolarów zysku operacyjnego w raportowanym okresie, co oznacza wzrost o 6,6 proc. w skali rok do roku.

Berkshire Hathaway pochwaliło się także, że najwięcej w drugim kwartale 2023 roku zyskało na firmie Pilot Travel Centers, która przyniosła 15 miliardów dolarów przychodu i 114 milionów dolarów zysku. Pilot Travel Centers jest największym operatorem centrów podróżnych i towarzyszących im parkingów w Ameryce Północnej, z ponad 650 lokalizacjami.

Jacek Brzeski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Warren Buffett | giełda nowojorska | miliarder
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »