Warta+KBC: marsz po PKO BP

Wejscie KBC do Warty oznacza, że Jan Kulczyk zabrał się do tworzenia grupy bankowo-ubezpieczeniowej, która ma stanąć w szranki o akcje prywatyzowanego PKO BP. Z kolei AXA rozważa zakup polskich spółek ubezpieczeniowych koncernu Trygg-Hansa.

Wejscie KBC do Warty oznacza, że Jan Kulczyk zabrał się do tworzenia grupy bankowo-ubezpieczeniowej, która ma stanąć w szranki o akcje prywatyzowanego PKO BP. Z kolei AXA rozważa zakup polskich spółek ubezpieczeniowych koncernu Trygg-Hansa.

Wejscie KBC do Warty oznacza, że Jan Kulczyk zabrał się do tworzenia grupy bankowo-ubezpieczeniowej, która ma stanąć w szranki o akcje prywatyzowanego PKO BP. Z kolei AXA rozważa zakup polskich spółek ubezpieczeniowych koncernu Trygg-Hansa.

Francuska grupa ubezpieczeniowa AXA, która przegrała rywalizację o zakup TUiR Warta z belgijskim KBC, nie rezygnuje z wejścia na polski rynek. Równolegle prowadziła rozmowy na temat odkupienia od skandynawskiej grupy Trygg-Hansa jej dwóch towarzystw ubezpieczeniowych: majątkowej, czyli TUiR Partner oraz życiowej Garda Life. Na razie jednak strony nie chcą ujawniać szczegółów.

Reklama

- Nie wierzę, żeby AXA zrezygnowała z inwestowania w Polsce - uważa Tomasz Stadnik a Credit Souise Asset Management,

- Pierwszym krokiem Francuzów może być przejęcie towarzystwa średniej wielkości - dodaje Grzegorz Cimochowski z CAIB.



Celem jest PKO BP



Do ostatniego piątku AXA wymieniana była jako główny kandydat do kupna pakietu akcji TUiR Warta. Ostatecznie okazało się jednak, że to belgijski KBC zawarł z Kulczyk Holding umowę kupna ponad 2 mln akcji Warty. Po ich objęciu KBC kontrolować będzie około 30 proc. udziałów towarzystwa. Apetyty Belgów są jednak większe, bo deklarują zamiar kupna 40 proc. akcji towarzystwa. I prawdobodobnie dopną swego, bo w Jan Kulczyk - także w przypadku AXY - był skłonny na takie ustepstwa.

- Nie jestem tym zaskoczony. Ta transakcja była mało prawdopodobna, bo Jan Kulczyk słynie z tego, że negocjuje długo i sprzedaje drogo, a Francuzi decyzje podejmują bardzo szybko, ale zawsze kupują tanio - twierdzi jednej z bankierów inwestycyjnych.

Zaskakująca jest determinacja Belgów, którzy dosłownie w ostatniej chwili - bo ofertę złożyli dwa tygodnie temu - przystąpili do rywalizacji o ten pakiet.

Warto jednocześnie przypomnieć, że wcześniej zabiegali o prawo do zakupu tzw. resztówki Warty oferowanej przez Skarb Państwa. Ostatecznie rywalizację tę wygrał Kulczyk Holding i od tego czasu jego relacje z Belgami dalekie były od kurtuazji.



Krok po kroku



Belgijska grupa finansowa KBC jest już w Polsce inwestorem strategicznym Kredyt Banku oraz kontroluje towarzystwo ubezpieczeń majątkowych Agropolisa. Inwestycja w Wartę świadczy o tym, że celem Belgów w Polsce jest utworzenie silnej grupy bankowo ubezpieczeniowej i wejście do pierwszej ligi instytucji tego typu. Połączenie sił KBC z doświadczonym w polskich prywatyzacjach Kulczyk Holding, oznacza start przygotowań tych firm do wzięcia udziału w prywatyzacji PKO BP. AXA, która nie ma zaplecza w postaci banku, nie byłaby tak uniwersalnym partnerem.



Najpierw Warta i KB



Plany ścisłej współpracy Kredyt Banku i Warty potwierdza Marek Szelewicki, rzecznik KB.

- Rozwój bancassurance jest jednym z głównych celów tworzącej się grupy bankowo ubezpieczeniowej - twierdzi.

Do grupy poza Kredyt Bankiem i Wartą SA wejdą także towarzystwo życiowe Warta Vita, dwa powszechne towarzystwa emerytalne PTE DOM i PTE Kredyt Banku oraz specjalizująca się w ubezpieczeniach rolniczych Agropolisa. Doprowadzi to zapewne do szybkiego połączenia obu towarzystw emerytalnych. Wzmocniony DOM zyska możliwość aktywnego uczestniczenia w konsolidacji rynku emerytalnego.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | zakup | Jan Kulczyk | Holding | marsz | kredyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »