Reklama

Węgierski MOL dla Orlenu!

Surgutnieftiegaz, jeden z największych koncernów naftowych w Rosji, może oddać swój pakiet akcji węgierskiego MOL polskiemu PKN Orlen w zamian za Orlen Lietuva, tj. rafinerię w Możejkach, na Litwie - informuje w środę dziennik "RBK-daily".

Rosyjska gazeta podaje, że Surgutnieftiegaz chce się pozbyć kupionych wiosną 2009 roku od austriackiego OMV aktywów na Węgrzech. Według "RBK-daily", partnera niemieckiej "Handelblatt", koncern prowadził już rozmowy z brytyjskim Sinocor na temat wymiany akcji MOL na udziały w Ineos, jednej z największych kompanii chemicznych na świecie.

Reklama

"Najbardziej prawdopodobna jest inna wymiana: Surgutnieftiegaz może oddać akcje MOL polskiemu PKN Orlen, otrzymując w zamian rafinerię w Możejkach" - przekazuje dziennik. "RBK-daily" powołuje się na analityka Aleksieja Kokina, który podkreśla, iż "PKN Orlen, od dawna marzy o połączeniu z węgierskim koncernem i będzie rad skorzystać z nadarzającej się okazji". Inny analityk cytowany przez gazetę - Swietłana Grizon - wskazuje z kolei, że przejęcie Orlen Lietuva pozwoli Surgutnieftiegazowi zrównoważyć wydobycie i przetwórstwo ropy. Grizon zauważa, że koncern posiada tylko jedną rafinerię - w Kiriszi, 175 km na południowy zachód od Petersburga. "RBK-daily" zaznacza, że Surgutnieftiegaz nie chce wypowiadać się na temat swoich planów związanych z węgierskimi aktywami, natomiast "w PKN Orlen potwierdzono, że obecnie rozważana jest kwestia strategicznego partnerstwa w Orlen Lietuva". W marcu zeszłego roku OMV ogłosił, że rezygnuje ze starań o połączenie z MOL i swoje udziały w węgierskim koncernie - 21 proc. - sprzedaje Surgutnieftiegazowi. Rosjanie odkupili akcje za 1,4 mld euro, czyli dwa razy drożej niż wynosiła cena rynkowa. Węgrzy uznali tę transakcję za próbę wrogiego przejęcia i uniemożliwili wpisanie Surgutnieftiegazu do rejestru akcjonariuszy. Władze w Budapeszcie zażądały m.in. by koncern z Rosji ujawnił skład swojego akcjonariatu. Ten jednak tego nie uczynił. Biuro prasowe PKN Orlen poinformowało w ubiegłym tygodniu, że płocki koncern rozważa wariant pozyskania w przyszłości partnera strategicznego dla Orlen Lietuva, jednak dotychczas nie prowadził w tej sprawie żadnych rozmów. Od kilku miesięcy media na Litwie i w Polsce spekulują na temat możliwości sprzedaży Rosjanom rafinerii w Możejakch.

Rynki spekulują

Spekulacje te pojawiły się w kontekście fiaska starań PKN Orlen o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim, państwowym terminalem morskim Klaipedos Nafta, za pośrednictwem którego - po wstrzymaniu przez Rosję dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń - spółka zmuszona jest sprowadzać surowiec. Przez terminal w Kłajpedzie produkty naftowe na Litwę sprowadza też Łukoil, główny konkurent Orlen Lietuva w regionie. 11 lutego rzecznik prasowy prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, Linas Balsys poinformował, że Rosja negocjuje z Polską możliwość nabycia rafinerii w Możejkach. Dzień wcześniej, po spotkaniu z Putinem w Helsinkach, mówiła o tym sama Grybauskaite. 12 lutego rzecznik premiera Rosji Dmitrij Pieskow wyjaśnił, że strona rosyjska nie prowadzi konkretnych negocjacji na temat odkupienia rafinerii Orlen Lietuva. "Kontakty mają ogólny charakter" - oznajmił. Jako najbardziej prawdopodobnych pretendentów na Orlen Lietuva rosyjscy eksperci wymieniają właśnie Surgutnieftiegaz i kontrolowany przez państwo Rosnieft.

Dowiedz się więcej na temat: mol | Akcji | Rosji | rosyjska | Orlen | MOL | mole | dziennik | PKN Orlen S.A. | koncern | mól

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »