Wojciech Kałuża odwołany. Stracił intratną posadę w JSW

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej odwołała Wojciecha Kałużę ze stanowiska wiceprezesa ds. rozwoju. Jego obowiązki przejął prezes JSW Tomasz Cudny - poinformowała firma w raporcie bieżącym. Odwołanie Kałuży skomentował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. - Wydaje mi się, że to symbolicznie kończy ten ponury etap upartyjnienia wszystkiego, co tylko się dało - mówił. Wojciech Kałuża był wiceprezesem JSW od grudnia 2022 r. Wcześniej pełnił on funkcje polityczne.

"Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA informuje, że dnia 3 stycznia 2024 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwały w sprawie: odwołania z dniem dzisiejszym ze składu Zarządu Spółki (...) Wojciecha Kałuży ze stanowiska Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju JSW XI kadencji" - napisano w raporcie bieżącym. 

Dodano, że druga uchwała rady nadzorczej dotyczy powierzenia Tomaszowi Cudnemu pełnienia obowiązków zastępcy prezesa zarządu JSW ds. rozwoju od dnia 3 stycznia 2024 r. do dnia powołania osoby na to stanowisko. Przypomniano, że Tomasz Cudny w tym okresie pozostaje również prezesem JSW.

Reklama

Premier zabiera głos w sprawie zmian w JSW. "Wymiar symboliczny"

Do sprawy odwołania Wojciecha Kałuży ze stanowiska wiceprezesa JSW odniósł się na konferencji prasowej premier Donald Tusk. - Zmiany kadrowe, to są jedne z istotnych działań wszystkich ministrów. Wchodząc na salę usłyszałem informację o zmianach w zarządzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wspominam o tym fakcie, bo ma wymiar symboliczny. Odwołano właśnie z funkcji wiceprezesa JSW pana Wojciecha Kałużę. Tego pana Kałużę - wskazał premier.

- Wydaje mi się, że to symbolicznie kończy ten ponury etap upartyjnienia wszystkiego, co tylko się dało. I niskiego poziomu etycznego tych działań, czego symbolem stał się między innymi pan Kałuża. To szczególnie mieszkańcy województwa śląskiego pamiętają, czego symbolem stał się pan Kałuża kilka lat temu - dodał.

W. Kałuża startował z list KO. Zmienił barwy, porozumiał się z politykami PiS

Wojciech Kałuża był wiceprezesem JSW od grudnia 2022 r. Wcześniej pełnił on funkcje polityczne. W latach 2018-2022 był wicemarszałkiem województwa śląskiego, natomiast rekomendację na to stanowisko otrzymał z ramienia partii PiS.

Natomiast w wyborach samorządowych w 2018 roku startował on z list KO. Został on wówczas wybrany na radnego w województwie śląskim. Przed pierwszą sesją sejmiku zdecydował się jednak na zmianę barw politycznych i doszedł do porozumienia z politykami PiS, co dało tej partii większość w regionie, a jemu stanowisko wicemarszałka.

Przegląd kadr w spółkach węglowych. Za konkursy odpowiedzialny resort aktywów państwowych

W ostatni piątek, 29 grudnia ub. roku Marzena Czarnecka, szefowa nowo utworzonego Ministerstwa Przemysłu (które kieruje działem administracji rządowej "gospodarka złożami kopalin"), na swojej pierwszej konferencji prasowej w Katowicach sygnalizowała, że "w chwili obecnej trwają zmiany kadrowe w spółkach węglowych".

Odnosząc się do kwestii nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa, w tym węglowymi, sprawowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, Czarnecka precyzowała, że to szef MAP (Borys Budka - PAP) obecnie dokonuje w nich zmian poprzez zwoływanie walnych zgromadzeń i rad nadzorczych.

Pytana o przegląd kadr - także w spółkach górniczych - pod kątem zatrudniania osób z klucza politycznego, minister przemysłu odpowiedziała, że "oczywiście będziemy się zajmować wszelakimi kwestiami, m.in. nominatów". - Natomiast co do kwestii personalnych, to odpowiedzialne za zrobienie stosownych konkursów jest Ministerstwo Aktywów Państwowych - powtórzyła Czarnecka.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jastrzębska Spółka Węglowa SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »