Reklama

Wynik Millenium zgodny z konsensusem

Bank Millennium, jednostka portugalskiego Banku Millennium BCP, wypracował w II kwartale 2011r. zysk netto na poziomie 115,3 mln zł, co idelanie pokrywa się z rynkowym konsensusem.

TOMASZ BURSA, IPOPEMA SECURITIES

Reklama

"Wzrost nowych pożyczek o 6,4 proc. wspomogły zmiany kursów walut - ponieważ kredyty we frankach szwajcarskich składają się na 60 proc. akcji kredytowej banku, aprecjacja franka mogłaby przyczynić się do wzrostu o 2 proc. Jeśli uwzględnimy różnice kursowe, okazuje się, że spółka osiągnęła wzrost na podobnym poziomie, jak cały sektor.

Przychody wzrosły bardzo wyraźnie, głównie z powodu wyniku na odsetkach, który znacznie zwiększył się rdr. Wynik z prowizji był słabszy niż w I kwartale, głównie z powodu wyższych kosztów rezerw.

Wśród czynników, które pozytywnie wpłynęły na wyniki banku, należy wymienić przede wszystkim stabilne koszty płacy i stabilne koszty ryzyka, przy czym te drugie utrzymywały się na stałym poziomie przez kilka ostatnich kwartałów, co oznacza, że bank prawdopodobnie osiągnął naturalny poziom rezerw na tym etapie cyklu.

W poszczególnych pozycjach bank pokazał lepsze dane, niż w ostatecznym wyniku, który obciążony jest 8 mln zł straty na pozostałej działalności operacyjnej, wobec 2 mln zł straty w II kwartale 2010 r."

Większość wyników Millennium spełniła oczekiwania konsensusu. Najbardziej pozytywnie wyróżnia się na jego tle wynik odsetkowy banku.

Wynik odsetkowy wyniósł 287,8 mln zł, co oznacza wzrost o 12,5 proc. kwartał do kwartału. Oparty na wyniku pro-forma konsensus zakładał 277 mln zł, podczas gdy bank pokazał 300,7 mln zł, co przewyższa go o 8,6 proc.

Wynik z prowizji w II kwartale 2010 roku wyniósł 144,1 mln zł i był zgodny z szacunkami rynku, który spodziewał się 145 mln zł (oczekiwania wahały się od 140 mln zł do 151 mln zł).

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w drugim kwartale 2010 roku 44,1 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem odpisów na poziomie 43 mln zł.

Koszty operacyjne w II kwartale 2011 roku wyniosły 282,2 mln zł, czyli były na poziomie zbliżonym do oczekiwanego przez rynek. Koszty w I połowie 2011 roku wyniosły 554,9 mln zł, rosnąc w ciągu roku o 5,9 proc. Wskaźnik kosztów do dochodów spadł rok do roku do 60,8 proc. z 63,4 proc.

Prezes Banku Millennium nie chce komentować kwestii możliwej sprzedaży banku, a z punktu widzenia zarządu nie ma powodu, by bank sprzedawać. Bank rozwija się w sposób racjonalny i jest coraz bardziej dochodowy - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes banku, Bogusław Kott.

"Z punktu widzenia zarządu nie ma powodu, by bank sprzedawać. Bank jest dobry, rozwija się w sposób racjonalny, jest coraz bardziej dochodowy. Reszta nie należy do nas. Nie będziemy komentować" - powiedział prezes Kott. W poniedziałek portugalski BCP, właściciel Banku Millennium poinformował, że od miesięcy analizuje możliwość sprzedaży części swoich aktywów.

Dowiedz się więcej na temat: Niezgodna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »