Wyniki finansowe grupy ES-SYSTEM za I-III kwartał 2017 roku

- Po skokowym wzroście przychodów w II kwartale br. w kraju jak i za granicą, kolejny, III kwartał br. przyniósł uspokojenie w realizacji projektów. Przychody w III kwartale br. pozostały na poziomie III kwartału 2016 roku. Wypracowane narastająco solidne zyski pozwalają myśleć optymistycznie o wyniku w całym 2017 roku - komentuje Rafał Gawrylak, prezes spółki ES-SYSTEM.

- Po skokowym wzroście przychodów w II kwartale br. w kraju jak i za granicą, kolejny, III kwartał br. przyniósł uspokojenie w realizacji projektów. Przychody w III kwartale br. pozostały na poziomie III kwartału 2016 roku. Wypracowane narastająco solidne zyski pozwalają myśleć optymistycznie o wyniku w całym 2017 roku - komentuje Rafał Gawrylak, prezes spółki ES-SYSTEM.

SPRZEDAŻ SPOWOLNIŁA PO SKOKOWYCH WZROSTACH W I PÓŁ. BR.

Przychody ze sprzedaży grupy zrealizowane w III kwartale br. ukształtowały się na podobnym poziomie r/r i wyniosły 43,8 mln zł, pochodna stabilnego wyniku sprzedaży krajowej. Narastająco przychody grupy wzrosły o 6,5 proc. r/r do poziomu 136 mln zł. Marża wyrażona w proc. na sprzedaży ogółem w trzech kwartałach 2017 roku wyniosła 37,8 proc. i była wyższa niż w analogicznym okresie 2016 roku o 0,6 p.p. r/r.

KRAJ STABILNIE, WZROSTY W KLUCZOWYCH SEGMENTACH RYNKU

W III kwartale 2017 roku sprzedaż krajowa Grupy ES-SYSTEM ukształtowała się na analogicznym poziomie r/r i wyniosła 35,9 mln zł. Narastająco przychody ze sprzedaży w kraju wyniosły 104,9 mln zł, tj. 3,6 proc. wzrostu r/r, pochodna dynamicznych wzrostów w I pół. br.

Reklama

W ujęciu segmentowym w III kwartale br. oświetlenie architektoniczne zanotowało wzrost sprzedaży o 6 proc. r/r, co jest pochodną realizacji kilku kluczowych projektów. Jedną z największych realizacji tego segmentu było oświetlenie kompleksu biurowego galerii Wroclavia we Wrocławiu. Narastająco segment ten wrósł o 5,2 proc. r/r. W oświetleniu zewnętrznym w omawianym okresie nastąpił wzrost sprzedaży o 4,9 proc. r/r, co jest efektem rosnącego popytu na oświetlenie iluminacyjne. Jedną z najbardziej efektownych realizacji ES-SYSTEM w tym segmencie jest Rondo Wiatraczna w Warszawie.

Od początku roku segment ten wzrósł o 14,9 proc. r/r. W związku z przesunięciem realizacji projektów na koniec 2017 roku, w oświetleniu przemysłowym w III kwartale 2017 roku sprzedaż spadła o 5,9 proc. r/r i o 0,6 proc. r/r w ciągu 9 miesięcy br. W oświetleniu awaryjnym w III kwartale br. sprzedaż spadła o 12,2 proc. r/r, a narastająco wzrosła o 0,7 proc. r/r. W segmencie sterowania w III kwartale sprzedaż wzrosła o 123,6 proc. r/r, a od stycznia do września 2017 roku nastąpił jej wzrost o 38 proc. r/r, wynikający ze zwiększonego zainteresowania projektowaniem i realizacją instalacji dla złożonych rozwiązań "smart lighting", których efekt można oglądać między innymi w galerii Wroclavia, galerii Północnej oraz w apartamentowcu Cosmopolitan w Warszawie.

W III kwartale 2017 roku spółka zakończyła lub kontynuowała realizację m.in.:

- Galeria handlowa Metropolia - Gdańsk

- Hala produkcyjna oraz zaplecze biurowe, fabryka mebli Forte - Suwałki

- Hala produkcyjna Velux - Gniezno

- Osiedle Młody Grunwald - Poznań

- Hala produkcyjna Impex Metal S.A. - Konin

- Galeria handlowa Północna - Warszawa

- Galeria handlowa Arkadia, modernizacja - Warszawa

- Kompleks biurowy Artico - Warszawa

- Magazyn logistyczny Spedimex - Łódź

- Kompleks biurowy Crosspoint III etap - Łódź

- Kompleks biurowy przy galerii Wroclavia - Wrocław

- Hala magazynowa Makro - Mirków

- Centrum logistyczne fabryki Lear - Tychy

ES-SYSTEM UMACNIA POZYCJĘ NA RYNKACH UNIJNYCH I BLISKIM WCHODZIE

Sprzedaż zagraniczna w III kwartale br. ukształtowała się na poziomie 7,9 mln zł, tj. spadek o 7,2 proc. r/r. Narastająco sprzedaż wyniosła 31,1 mln zł, co oznacza wzrost o blisko 18 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku. Sprzedaż eksportowa w I-III kwartale br. stanowiła 22,8 proc. całości sprzedaży, podczas gdy w analogicznym okresie 2016 roku było to 20,7 proc.

- W 2017 roku umocniliśmy swoją pozycję na rynku Unii Europejskiej, gdzie sprzedaż ukształtowała się na poziomie 19,3 mln zł, co oznacza 5 proc. wzrost r/r. Największy procentowy wzrost - 68 proc. r/r do poziomu 6,8 mln zł odnotowaliśmy w sprzedaży do Azji i na Bliski Wschód. Jest to pochodna realizacji kilku dużych projektów pozyskanych dzięki m.in. uczestnictwu w targach oświetleniowych w 2016 roku - mówi prezes ES-SYSTEM.

W ujęciu segmentowym, struktura sprzedaży za granicą pokazuje silną pozycję ES-SYSTEM w architekturze oraz w segmentach oświetlenia awaryjnego i sterowania, gdzie spółka odnotowała dynamiczne wzrosty w III kwartale 2017 roku.

W III kwartale 2017 roku spółka zakończyła lub kontynuowała realizację m.in.:

- Europa Passage, galeria - Hamburg, Niemcy

- Löhr-Center, galeria - Koblencja, Niemcy

- Amette, kompleks szkolny - Saint Denis, Francja

- Thales, siedziba firmy, biurowiec - Paryż, Francja

- Accare, szkoła - Grooningen, Holandia

- Centrum sportowe - Lipawa, Łotwa

- New Giza Sporting Club - Egipt

- DFAT Office - Yangoon, Myanmar (Birma)

- GTG, biuro - Banja Lucka, Bośnia i Hercegowina

- Saveplant DOO Kula, hala magazynowa - Belgrad, Serbia

- Neregelia, hala magazynowa - Belgrad, Serbia

- Health Centers - Nikisic, Kolasin and Adrijevica, Czarnogóra

INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA LED WSPIERAJĄ SPRZEDAŻ...

Sprzedaż rozwiązań w technologii LED po trzech kwartałach 2017 roku stanowiła 70,2 proc. całkowitych przychodów ze sprzedaży spółki, tj. 95,5 mln zł, wobec 61,2 proc. udziału, tj. 78,2 mln zł w I-III kwartałach 2016 roku. Narastająco grupa zanotowała wzrost udziału w sprzedaży produktów LED w kraju do 69,5 proc. z 58 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku. Procentowy udział sprzedaży produktów LED w eksporcie spadł do 72,9 proc. z 74,4 proc. w analogicznym okresie 2016 roku. Pomimo spadku udziału nastąpił wartościowy wzrost sprzedaży opraw LED o 22 proc. r/r.

....I ZYSKI SPÓŁKI

Zysk operacyjny w III kwartale 2017 roku wyniósł 0,4 mln zł. Narastająco grupa odnotowała 4,6 mln zł EBIT, pochodna wyższej marży na sprzedaży, wobec 0,95 mln zł w analogicznym okresie 2016 roku. Marża EBIT na koniec września br. wyniosła 3,4 proc. Wynik na pozostałej działalności operacyjnej, narastająco po trzech kwartałach wyniósł 0,2 mln zł, wobec straty w wysokości 1,7 mln zł w 2016 roku. Pozytywny wynik na pozostałej działalności operacyjnej to m.in.: efekt rozwiązania rezerw na należności oraz niższych odpisów na zapasy i należności.

Narastająco grupa w I-III kwartale br. zanotowała zysk netto w wysokości 4,8 mln zł, wobec 1,3 mln zł zysku w analogicznym okresie 2016 roku.

PERSPEKTYWY W 2017 ROKU

Pozytywne perspektyw branży potwierdza bieżący portfel zleceń Grupy powyżej portfela z analogicznego okresu ubiegłego roku. W oparciu o sprzedaż trzech kwartałów 2017 roku, perspektywy rynku oraz poziom zamówień i założenia sprzedaży, Zarząd ma nadzieję, że IV kwartał br. przyniesie potwierdzenie dobrej koniunktury w branży, co pozwoli na utrzymanie wzrostowego trendu sprzedaży spółki w całym 2017 roku.

Przychody z kraju w IV kwartale br. będą zależne od tempa realizacji projektów w ostatnich miesiącach roku. Zarząd nie wyklucza przesunięć projektów na kolejny rok. Spółka zakłada dalszy rozwój na rynku krajowym w dotychczasowych segmentach działalności. Jednocześnie pod koniec 2017 roku planowane jest wprowadzenie nowej kolekcji "Urban Style" wyróżniającej się wzornictwem uzupełnionym o elementy sterowania.

Za granicą ES-SYSTEM ma nadzieję na utrzymanie pozytywnego trendu wzrostowego w całym 2017 roku.

W br. zarząd jest w trakcie realizacji inwestycji, które powinny przełożyć się na poprawę sytuacji konkurencyjnej spółki w kraju i za granicą. Capex w I-III kwartale br. wyniósł 2,3 mln zł. W IV kwartale br. w planach są kolejne inwestycje.

Opr. MD

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »