Reklama

Wyniki za I półrocze 2014 roku w Nordea Bank Polska

Przychody operacyjne Nordea Bank Polska wyniosły w I półroczu br. 387,8 mln złotych. Wynik operacyjny wyniósł 122,1 mln złotych, a zysk netto 43,1 mln złotych.

Przychody operacyjne oraz koszty

" W I półroczu 2014 roku przychody operacyjne wyniosły 387,8 mln złotych, w porównaniu do 331,9 mln zł, uzyskanych w I półroczu 2013 roku (wzrost o 17 proc.).

Reklama

" Koszty operacyjne ustabilizowały się. W I półroczu 2014 roku wyniosły 265,8 mln złotych w porównaniu do 263,3 mln zł w I półroczu 2013 roku (wzrost o 1 proc.).

Osiągnięte wyniki finansowe oznaczają istotną poprawę rentowności. Poprawiła się także relacja kosztów do przychodów operacyjnych: współczynnik C/I wyniósł 68,5 proc. w porównaniu do 79,3 proc. w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

Wynik finansowy

" Wynik operacyjny w I półroczu br. był wyższy o 78 proc. niż przed rokiem i wyniósł 122,1 mln zł.

" Wynik finansowy brutto wyniósł w I półroczu 57,0 mln zł, w porównaniu do 26,2 mln zł uzyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego.

" W I półroczu wynik finansowy netto zamknął się kwotą 43,1 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 15,1 mln zł.

Wypracowany wynik operacyjny jest wypadkową dobrej kondycji biznesowej, wysokiej jakości portfela i efektywnego działania banku. Wyższe przychody operacyjne osiągnięto dzięki niższym kosztom odsetkowym i prowizyjnym (wynik operacyjny Banku nie był obciążony przez koszt gwarancji, udzielonej przez Grupę Nordea), oraz dodatniemu wynikowi wyceny portfela skarbowych papierów wartościowych (w I półroczu ub. roku była to wielkość ujemna ze względu na przejściowy spadek wyceny obligacji SP). Utrzymanie kosztów operacyjnych na tym samym poziomie pozwoliło osiągnąć znaczący wzrost wyniku operacyjnego, przekładając się równocześnie na istotne zwiększenie zysku brutto i netto.

Udział kredytów z rozpoznaną utratą wartości na 30.06.2014 r. wyniósł 2,24 proc. wolumenu kredytów brutto, a koszt ryzyka od początku roku, mierzony kosztem netto rezerw z tytułu utraty wartości, stanowi 0,21 proc. wartości całej ekspozycji kredytowej brutto (bilansowej i pozabilansowej).

- Wyniki I półrocza są na dobrym poziomie. Nasz portfel kredytowy charakteryzuje się wysoką jakością. Efektywnie współpracujemy z naszymi klientami korporacyjnymi, a klientom indywidualnym proponujemy coraz większy dostęp do palety produktów PKO Banku Polskiego. Prowadzimy zaawansowane prace w ramach procesu integracji z PKO Bankiem Polskim, aby zakończyć go jesienią bieżącego roku. Dzięki ograniczeniu bieżących kosztów, proces integracji nie wpłynął znacznie na podwyższenie kosztów działalności banku w I półroczu - mówi Agnieszka Domaradzka, I wiceprezes Nordea Bank Polska.

Opr. KM

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: bank | przychody | Nordea Bank Polska SA | Polska | Polskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »