Wyższe przychody i zyski Grupy URSUS

URSUS SA wypracowała 6,4 mln zł zysku netto po 9 miesiącach 2017 roku. Przychody spółki zwiększyły się do poziomu 220,1 mln zł, czyli o 7,5 proc. Grupa URSUS osiągnęła 231,4 mln zł przychodów, a jej wynik netto wyniósł 3,3 mln zł. URSUS Bus wygrywa kolejne przetargi na dostawę elektrycznych autobusów, które będą realizowane w 2018 r. Również w przyszłym roku ukończona zostanie konsolidacja procesów produkcyjnych.

URSUS SA wypracowała 6,4 mln zł zysku netto po 9 miesiącach 2017 roku. Przychody spółki zwiększyły się do poziomu 220,1 mln zł, czyli o 7,5 proc. Grupa URSUS osiągnęła 231,4 mln zł przychodów, a jej wynik netto wyniósł 3,3 mln zł. URSUS Bus wygrywa kolejne przetargi na dostawę elektrycznych autobusów, które będą realizowane w 2018 r. Również w przyszłym roku ukończona zostanie konsolidacja procesów produkcyjnych.

Grupa URSUS konsekwentnie realizuje założenia, których celem jest osiągnięcie pozycji kluczowego producenta i dystrybutora ciągników i maszyn rolniczych na terenie Polski oraz na wybranych rynkach zagranicznych. Jednocześnie grupa z sukcesem rozwija segment transportu miejskiego, oferując autobusy i trolejbusy, w tym autobusy elektryczne. Po trzech kwartałach 2017 r. uzyskała 231,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, czyli o 13,5 proc. więcej niż przed rokiem. Na poziomie jednostki dominującej wypracowano 220,1 mln zł przychodów (wzrost o 7,5 proc. r/r). Znacznie wyższą dynamikę wzrostu URSUS odnotował na rynkach zagranicznych - z tytułu sprzedaży eksportowej poza kontraktami spółka miała 53-proc. przyrost do poziomu 48,7 mln zł względem 31,9 mln zł przed rokiem.

Reklama

- Konsekwentnie umacniamy naszą pozycję na rynkach europejskich, ale jednocześnie dokładamy starań, by jak najlepiej wykorzystać potencjał bardzo perspektywicznych rynków afrykańskich. W III kw. kontynuowaliśmy realizację kontraktu dla partnerów z Tanzanii. Z umowy o wartości 55 mln dolarów zrealizowano do końca III kwartału br.77 mln zł, co oznacza, że kwota blisko 124 mln zł będzie widoczna w wynikach kolejnych kwartałów. Przewidujemy zakończyć realizację kontraktu w przyszłym roku - skomentował Karol Zarajczyk, prezes zarządu URSUS SA.

Innym zagranicznym kontraktem, którego realizacja budować będzie wynik grupy w kolejnych kwartałach, jest podpisana w marcu br. umowa z zambijską spółką Industrial Development Corporation Limited. Realizacja kontraktu o rekordowej wartości 100 mln USD rozpocznie się w momencie wpłaty na konto spółki zaliczki w wysokości 40 proc.

Nie tylko traktory i maszyny rolnicze

Pozytywny wpływ na wyniki finansowy grupy miała realizacja przez konsorcjum Ursus Bus dwóch przetargów. W czasie 9 miesięcy 2017 r. konsorcjum Ursus Bus zakończyło realizację przetargu na dostawę 3 autobusów MAXI i 2 autobusów MIDI dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu sp. z o.o. o wartości 4,68 mln zł oraz przetargu na dostawę 10 autobusów elektrycznych Miejskie Zakłady Autobusowe sp. z o.o. w Warszawie o wartości 20,3 mln zł. Już w czasie IV kwartału, w październiku Ursus Bus wygrał kolejny przetarg na dostawę 47 elektrycznych niskopodłogowych autobusów miejskich do MZK w Zielonej Górze o wartości 78,4 mln zł. Z kolei w listopadzie spółka wygrała przetarg na dostawę kolejnych 10 elektrycznych autobusów w Szczecinku o wartości 23,2 mln zł. Oba kontrakty będą realizowane w 2018 r.

Grupa konsekwentnie rozwija projekt budowy własnego auta elektrycznego ELVI. To samochód dostawczy, który powstaje jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku polskiego oraz rynków europejskich na mały kompaktowy e-samochód dostawczy. W ocenie zarządu jego produkcja seryjna może ruszyć w drugim kwartale przyszłego roku.

Istotna poprawa rentowności i konsolidacja produkcji

Po 9 miesiącach tego roku Grupa URSUS miała 3,3 mln zł zysku netto wobec straty 0,7 mln zł sprzed roku. Wynik netto spółki dominującej wyniósł 6,4 mln zł, wielokrotnie więcej niż rok temu. W ramach strategii poprawiania rentowności zarząd wdraża kolejne inicjatywy minimalizujące poziom kosztów. Obecnie realizuje projekt przeniesienia produkcji z Dobrego Miasta do Lublina. Wśród korzyści realizacji tego procesu jest zmniejszenie kosztów działalności poprzez redukcję kosztów ogólnego zarządu, tj. związanych z administracją oddzielnej dywizji produkcyjnej spółki.

- Konsolidując produkcję w grupie, chcemy poprawić rentowność naszych zakładów produkcyjnych i ograniczyć koszty wynikające z równoległego funkcjonowania dwóch ośrodków produkcyjnych. Cały proces już się rozpoczął, a jego zakończenie przewidujemy na koniec 2018 r. Uzyskane efekty będą miały widoczne przełożenie na wyniki finansowe Grupy. Już w trzecim kwartale zanotowaliśmy spadek kosztów sprzedaży o 14 proc. i kosztów zarządu o 10 proc. - skomentowała Monika Kośko, wiceprezes zarządu URSUS SA.

Opr. MD

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »