Reklama

Załamanie kursu akcji Alior Banku

W piątek rano kurs akcji Alior Banku zniżkował o 17 proc., a jedna akcja banku kosztowała tylko 30,16 zł. Wczesnym popołudniem spadek sięgał 14 proc. (akcja kosztowała ok. 31,18 zł), a na zamknięciu wyniósł 15 proc. Powód spadków? Komunikat banku informujący o utworzeniu rezerw w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE.

W czwartek wieczorem bank podał, że zastosowanie zasad wynikających z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego kredytów konsumenckich, pomniejszy wynik odsetkowy Alior Banku w III kwartale 2019 roku o 102 mln zł, a zysk netto o 83 mln zł. Szacowany wpływ na wynik odsetkowy w IV kwartale 2019 r. wyniesie około 79 mln zł.

"W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 r., w sprawie C-383/18, dotyczącej prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty, bank podjął decyzję o stosowaniu zasad wynikających z powyższego orzeczenia począwszy od 11 września 2019 r.

Reklama

W konsekwencji Bank pomniejszył wynik odsetkowy III kwartału 2019 r. o łączną kwotę 102 mln zł (w tym o kwotę 57 mln zł z tytułu rezerwy na zwroty dotyczące spłat sprzed 11 września 2019 r.), a zysk netto o kwotę 83 mln zł" - napisano w komunikacie.

W połowie września TSUE uznał, że przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego bank musi oddać wszystkie jego koszty proporcjonalnie obniżone. Kredytodawcy muszą rozliczyć się m.in. z: prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informował, że zwrot ten powinien być proporcjonalny, tzn. powinien obejmować okres od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Nie może też zależeć od tego, kiedy kredytodawca faktycznie poniósł te koszty.

Jeszcze rok temu akcja Alior Banku, należącego w blisko 32-proc. do Grupy PZU, kosztowała około 60 zł. Jednak w ostatnim czasie bank musiał tworzyć rezerwy w związku z niespłacanymi kredytami udzielonymi takim firmom jak ZM Kania czy Onico.

Wczoraj w indeksie największych spółek najmocniej spadły kursy Alior Banku - o 5 proc. Bank trafił na pierwszą stronę czwartkowego Pulsu Biznesu w kontekście kontroli KNF i udzielonych przez bank kredytów.

Alior informował, że w pierwszym półroczu br. osiągnął przychody na poziomie ponad 2 mld zł o 3,6 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (1 mld 963 mln zł). Bank po sześciu miesiącach wypracował 158 mln zł zysku netto.

Alior w strategii na lata 2020-22 będzie chciał w całości odrobić ubytek przychodów po wyroku TSUE

Alior Bank spodziewa się, że wyrok TSUE dotyczący kredytów konsumpcyjnych będzie miał z czasem coraz mniejszy wpływ na wyniki banku, a w nowej strategii na lata 2020-2022 bank będzie chciał w całości odrobić ubytek przychodów związany z tym wyrokiem - poinformował Tomasz Biłous, wiceprezes banku odpowiedzialny za finanse. - Na ten moment szacunki co do wpływu wyroku TSUE na wyniki są adekwatne do naszej aktualnej wiedzy. Ten efekt będzie się z czasem zmniejszał, także dzięki zmianom w ofercie pożyczki gotówkowej, które wprowadzamy oraz poprawie kosztu finansowania. W horyzoncie nowej strategii, którą planujemy na lata 2020-2022 wprowadzimy rozwiązania, które umożliwią odrobienie w całości ubytku przychodów spowodowanego powyższym wyrokiem - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Biłous, wiceprezes Alior Banku odpowiedzialny za finanse.

Pełne notowania online Alior Banku!

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »