Zarobki prezesa jawne!
KPWiG odrzuciła wnioski Comarchu, Dębicy i Profi o utajnienie wynagrodzeń menedżmentu. Spółki muszą zatem ujawnić, ile zarobili poszczególni członkowie zarządu i rad nadzorczych. Inaczej narażą się na sankcje.
Raporty roczne spółek publicznych muszą od tego roku zawierać informacje o wysokości wynagrodzeń wszystkich członków zarządu i rad nadzorczych. Inwestor może się zatem dowiedzieć, ile zarobił prezes, wiceprezes czy przewodniczący rady nadzorczej. Niektóre raporty roczne zawierają jednak niepełne informacje. Dane o pensjach podawane są zbiorczo (np. Hutmen) lub bez ujawniania nazwisk i stanowisk (Optimus, Dębica czy Comarch).
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd analizuje każdy przypadek, by ustalić przyczyny nieścisłości. Część spółek (trzy - jak wynika z naszych informacji) zdecydowała się wystąpić do KPWiG z wnioskiem o utajnienie wynagrodzeń z przypisaniem ich do konkretnych nazwisk. Twierdzi, że tego typu dane nie mają żadnego znaczenia dla wyceny podmiotów i jako takie nie powinny być publikowane. KPWiG na wczorajszym posiedzeniu odrzuciła wszystkie wnioski. W uzasadnieniu można przeczytać, że "osoby będące członkami organów spółek publicznych wyrażając zgodę na pełnienie funkcji, jednocześnie zgadzają się na wykonywanie obowiązków określonych przepisami prawa". - Komisja stoi na stanowisku, że nie należy robić wyjątków i wszystkie spółki mają obowiązek zamieścić w raportach dane o pensjach - stwierdził Łukasz Dajnowicz, rzecznik KPWiG. Firmy, które nie opublikują tych informacji, muszą się liczyć z sankcjami ze strony Komisji. - KPWiG może w takich przypadkach zastosować kary za nieprzestrzeganie obowiązków informacyjnych - wskazał rzecznik.
Co na to spółki?
Stoimy na stanowisku, że należy chronić prywatność osób kierujących Comarchem i dalej uważamy, że informacja o indywidualnych wynagrodzeniach nie jest inwestorom do niczego potrzebna - oznajmił Janusz Filipiak, prezes krakowskiej spółki. - Opublikujemy dane o pensjach poszczególnych członków zarządu, ale bez nazwisk - podsumował.
Komisja pilnuje porządku
W I kw. w urzędzie Komisji toczyło się 31 postępowań wyjaśniających. Dotyczyły one głównie niedopełnienia przez członków władz spółek publicznych obowiązku zgłoszenia transakcji akcjami zarządzanych spółek, ujawnienia i wykorzystania informacji poufnych oraz wykonywania obowiązków informacyjnych. W 16 przypadkach postępowania zostały zakończone. W pięciu wszczęto postępowania administracyjne, a w jednym złożono do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Komisja, na wtorkowym posiedzeniu, udzieliła DWS TFI zezwolenia na rozszerzenie przedmiotu działalności o zarządzane na zlecenie cudzym pakietem papierów wartościowych. To już piąte TFI, które skorzystało z takiej możliwości. BPH FIZ Bezpieczna Inwestycja 2, reprezentowany przez BPH TFI, może lokować środki w akcje Banku BPH. Na listę maklerów papierów wartościowych zostało wpisanych sześć nowych osób. Lista liczy teraz 1788 pozycji. Dwie nowe osoby zostały maklerami giełd towarowych. Jest ich łącznie 97. Do 6 kwietnia urząd Komisji otrzymał 185 zawiadomień od zagranicznych instytucji nadzorczych o zamiarze rozpoczęcia działalności inwestycyjnej w Polsce na podstawie "jednolitego paszportu europejskiego".
Dariusz Wolak