Zmiany na warszawskiej giełdzie już pewne. Będzie odwołanie zarządu
Na 5 lutego zaplanowano nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy (NWZA) Giełdy Papierów Wartościowych. Na wniosek ministra aktywów państwowych do porządku obrad wpisano nowe punkty. Jednym z nich jest zmiana zarządu, w tym prezesa. Oznacza to, że Marek Dietl, kierujący giełdą od 2017 roku, pożegna się ze stanowiskiem. Tego samego dnia będzie już znany jego następca.
W poniedziałek, 8 stycznia, informowano, że nadzwyczajne walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), które zwołano na 5 lutego, ma dokonać zmian w składzie Rady Giełdy. To organ, który nadzoruje działalność giełdy. Składa się z 5 do 7 członków i odbywa posiedzenia co najmniej raz na kwartał. Kadencja jej członków jest wspólna i wynosi 3 lata. Rada powołuje członków zarządu GPW.
W czwartek, 18 stycznia, porządek obrad został uzupełniony o uchwałę w sprawie zmian w zarządzie spółki. Od 2017 roku kieruje nią Marek Dietl.
Aktualny harmonogram obrad wygląda następująco:
1. Otwarcie Walnego Zgromadzenia.
2. Wybór Przewodniczącego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
3. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia i jego zdolności do podejmowania uchwał.
4. Przyjęcie porządku obrad.
5. Zmiany w składzie Rady Giełdy.
6. Zmiany w składzie Zarządu Giełdy.
7. Podjęcie uchwały w sprawie poniesienia kosztów zwołania i odbycia Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
8. Zamknięcie obrad.
Zarząd GPW składa się z 3 do 5 członków. Pracami zarządu kieruje prezes powoływany przez walne zgromadzenie. Zarząd GPW kieruje działalnością spółki, dopuszcza do obrotu giełdowego papiery wartościowe, określa zasady wprowadzania papierów wartościowych do obrotu, nadzoruje działalność maklerów giełdowych i członków giełdy w zakresie obrotu giełdowego.
Dotychczasowy prezes Marek Dietl jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. W latach 1999-2008 Marek Dietl pracował w międzynarodowej firmie doradczej Simon-Kucher & Partners, zaś w latach 2008-2012 w Krajowym Funduszu Kapitałowym, najpierw jako menedżer inwestycyjny, następnie jako zastępca dyrektora inwestycyjnego.