Zmiany w Enei. Przewodniczący Rady Nadzorczej odwołany
Przewodniczący rady nadzorczej Enei Łukasz Ciołko został odwołany. Informację podał zarząd spółki. Ciołkę odwołał minister aktywów państwowych Borys Budka. Na wtorek zwołane jest walne zgromadzenie spółki, na którym ma zostać powołany nowy skład rady nadzorczej, wskazany przez Skarb Państwa.
Zmiany kadrowe w spółkach Skarbu Państwa zaczynają nabierać tempa. W poniedziałek stanowisko stracił przewodniczący rady nadzorczej Enei, Łukasz Ciołko. "Zarząd Enea informuje o wpłynięciu do spółki w dniu 29 stycznia 2024 roku oświadczenia ministra aktywów państwowych, z tego samego dnia, o skorzystaniu z uprawnienia do odwołania członka rady nadzorczej na podstawie statutu spółki" - podano w poniedziałek w komunikacie giełdowym.
Zgodnie z otrzymanym oświadczeniem, szef MAP, czyli Borys Budka, korzystając z tego uprawnienia z dniem 29 stycznia 2024 roku odwołał ze składu rady nadzorczej Łukasza Ciołko.
Enea to jedna z kontrolowanych przez państwo firm energetycznych. Skarb Państwa ma ponad 52 proc. udziałów w spółce. Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego. Do firmy należy jedna z największych kopalni węgla w Polsce, Bogdanka. Enea zajmuje się także wytwarzaniem, dystrybucją i handlem energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20 proc. powierzchni kraju. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2008 roku.
Na wtorek 30 stycznia zwołane jest walne zgromadzenie spółki. Zdecyduje ono o losie pozostałych członków rady nadzorczej. Obecnie zasiadają w niej Roman Stryjski, Mariusz Pliszka, Mariusz Damasiewicz, Aneta Kordowska, Tomasz Lis, Paweł Łącki i Mariusz Romańczuk. Nowa rada zdecyduje z kolei o losach obecnego zarządu w składzie: Paweł Majewski (prezes), Dariusz Szymczak, Marcin Pawlicki, Lech Żak i Jakub Kowaleczko.
Późnym wieczorem w poniedziałek Skarb Państwa poinformował o zamiarze zgłoszenia pięciu kandydatów do składu rady nadzorczej Enei w związku ze zwołaniem na 30 stycznia Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki - przekazała spółka w komunikacie giełdowym. Jak wyjaśniono chodzi o: Piotra Szymanka, Monikę Starecką, Michała Gniatkowskiego, Zbigniewa Szymczaka oraz Ewę Bagińską.
Ciołko od 2015 roku związany jest z administracją publiczną. Został wtedy wiceburmistrzem warszawskiego Ursynowa. Jak podaje portal Halo Ursynów, w grudniu 2018 roku, po tym, gdy Projekt Ursynów, którego był wiceprezesem, postanowił nie wchodzić do koalicji z Platformą Obywatelską, stracił stanowisko.
W 2019 roku zaczął pracę jako zastępca dyrektora Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Następnie został zastępcą dyrektora Departamentu Spółek Paliwowo-Energetycznych w Ministerstwie Aktywów Państwowych.