​Zysk grupy Banku Pekao pod presją kredytów walutowych

​Zysk netto grupy Banku Pekao w czwartym kwartale 2020 roku spadł do 184,8 mln zł z 684,4 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał się powyżej konsensusu PAP Biznes, który zakładał zysk na poziomie 73,2 mln zł. Skonsolidowany zysk netto wyniósł natomiast 185 mln zł, a w całym minionym roku zamknął się kwotą 1,102 mld zł wobec 2,165 mld zł rok wcześniej.

Oczekiwania ośmiu biur maklerskich co do zysku netto za IV kwartał wahały się od 35 mln zł do 97 mln zł.

Jak przekazało Pekao, największy pływ na dynamikę zysku w ujęciu rocznym miało "ostrożnościowe podejście w zakresie odpisów kredytowych związane z COVID-19 w kwocie 830 mln zł brutto oraz na ryzyko prawne związane z portfelem we frankach szwajcarskich w kwocie 319 mln zł.".

"Po wyłączeniu powyższych zdarzeń o charakterze jednorazowym, dynamika zysku netto w całym 2020 roku wyniosła -3,3 proc w ujęciu rok do roku" - czytamy.

Bank poinformował, że pomimo pandemii zwiększył swoją sumę bilansową. Na koniec ubiegłego roku wyniosła ona 233 mld zł - o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

Reklama

- Ubiegły rok był egzaminem na odporność dla całej gospodarki, sektora bankowego i Banku Pekao. W wyjątkowo trudnych warunkach pandemii postawiliśmy na przyspieszenie w zakresie efektywności i rozwoju cyfrowego, adresując w pełni i jako nieliczni w sektorze kluczowe ryzyka systemowe. Uważam, że pozytywnie zdaliśmy trudny egzamin minionego roku. W 2021 rok wchodzimy z mocnym bilansem oraz dużym apetytem na przyspieszenie wzrostu i wykorzystanie potencjału jaki zbudowaliśmy w zeszłym roku - powiedział cytowany w komunikacie prezes Banku Pekao Leszek Skiba.

Bank Pekao chce możliwe szybko powrócić do polityki wypłacania atrakcyjnych dywidend, bank planuje w I połowie 2021 roku przedstawić nową strategię - napisał w liście do akcjonariuszy prezes banku Leszek Skiba.

"Pomimo bardzo silnej pozycji kapitałowej po raz pierwszy od ponad dekady nie mogliśmy podzielić się finansowymi efektami naszej pracy w formie dywidendy. Chcemy możliwe szybko powrócić do polityki atrakcyjnych dywidend" - napisał Skiba.

Prezes podał, że bank planuje w I połowie 2021 roku przedstawić nową, kilkuletnią strategię.

"Chcemy, aby był to plan ambitny ale realistyczny, wykorzystujący efekty intensywnej pracy w ostatnich latach i mocno stawiający na potrzeby klienta w erze cyfrowej. Jednocześnie, chcemy aby po raz kolejny była to strategia pozwalająca wynagrodzić naszych akcjonariuszy poprzez odbudowę rentowności w oparciu o wzrost skali i politykę atrakcyjnych dywidend" - napisał Skiba.


Bank podał w czwartek, że będzie chciał przeprowadzić pilotaż ugód z frankowiczami, w formule zaproponowanej przez Przewodniczącego KNF.


- Jesteśmy w trakcie finalizacji przygotowań i myślę, że w najbliższym okresie będziemy go przeprowadzać - powiedział Kubiak.

- Portfel kredytów we frankach mamy odziedziczony po fuzji z bankiem BPH i portfel ten ma ok. 1 proc. udział w całym bilansie (...)  Nasi klienci brali te kredyty relatywnie wcześniej i po relatywnie dobrych kursach franka, a to też zmienia ich perspektywę - dodał.

Wiceprezes poinformował, że ostateczna decyzja i moment przystąpienia Pekao do ugód będzie dostosowany do prac sektorowych w tym zakresie.

Koszty ryzyka w 2020 r. banku wyniosły 0,99 proc. w tym koszty ryzyka związane z COVID-19 wyniosły 0,52 proc. Rezerwy związane z COVID-19 wyniosły w 2020 roku 830 mln zł.

- Będziemy sukcesywnie zmniejszać +obrezerwowanie+, nie będziemy +dotwarzać+ odpisów na COVID-19. Zobaczymy jak ryzyko z tym związane będzie się materializowało. Na pewno trzeba poczekać aż instrumenty pomocowe wygasną i wtedy będziemy obserwować zachowanie jakości aktywów, które, jak na razie, są na świetnym poziomie, nawet zaskakująco dobrym poziomie - powiedział Kubiak.

- Jak tylko ten element będzie pewny, to rezerwy na COVID-19 trzeba będzie rozwiązać - dodał.

Bank ocenia, że po recesji w 2020 roku, rok 2021 powinien przynieść w gospodarce ożywienie po pandemii, PKB wzrosnąć ma o 4,5 proc. Ożywienie ma być napędzane przez eksport i odbicie konsumpcji gospodarstw domowych.

Pekao spodziewa się w 2021 roku wolumeny kredytowe na rynku poprawią się tylko umiarkowanie w przypadku kredytów konsumpcyjnych i przedsiębiorstw. Kredyty hipoteczne wzrosną na rynku o 8,7 proc., kredyty konsumpcyjne o 2,7 proc., a korporacyjne o 1,2 proc. Depozyty wzrosnąć mają o 5,3 proc., podczas gdy w 2020 roku było to ok. 14 proc.

"Planujemy być bankiem w pierwszej dwójce-trójce, jeśli chodzi o sprzedaż kredytów hipotecznych. Widzimy ożywienie na tym rynku w tym roku. Przyjmujemy, że sprzedaż o kilka punktów procentowych wzrośnie (...) Będziemy rosnąć zgodnie z rynkiem, lub powyżej rynku" - powiedział Kubiak.

Prezes banku poinformował, że nowa strategia banku zostanie prawdopodobnie przedstawiona pod koniec marca.

Zysk netto w IV kwartale 2020 roku spadł 73 proc. rdr i 50 proc. kdk. Wpływ na pogorszenie wyników w ostatnim wartale 2020 roku miało głównie zwiększenie o 318 mln zł rezerw na ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych w CHF.

W 2020 roku zysk netto grupy Pekao wyniósł 1,1 mld zł, był więc o 49,1 proc. niższy niż w 2019 roku.

Bank podał, że spadek zyskowności wynikał głównie z powodu wyższych odpisów związanych z pandemią koronawirusa COVID-19 oraz rezerwy na ryzyko prawne dotyczące walutowych kredytów hipotecznych. Wpływ na zysk netto wyniósł odpowiednio około 672 mln zł i 385 mln zł.

Wynik odsetkowy banku w IV kwartale wyniósł 1.205,2 mln zł i był zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy szacowali, że wyniesie on 1.195,5 mln zł (w przedziale oczekiwań 1.184,3 - 1.209 mln zł).

Wynik z prowizji wyniósł 656,3 mln zł i był 3,4 proc. powyżej szacunków rynku rynku, który spodziewał się 634,7 mln zł (oczekiwania wahały się od 613 mln zł do 657,2 mln zł).

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły 496,2 mln zł czyli były 113 proc. wyższe niż rok wcześniej.
Bank Pekao szacuje, że w scenariuszu zawierania z klientami ugód zgodnych z propozycją Przewodniczącego KNF strata banku z tego tytułu wyniosłaby 350-400 mln zł - poinformował bank w raporcie rocznym.

"Przy obecnych parametrach rynkowych i zakładając, że wszyscy kredytobiorcy, dla których konwersja kredytu na PLN zgodnie z propozycją Przewodniczącego KNF byłaby korzystna, zawarliby odpowiednią ugodę z Bankiem, strata Banku z tego tytułu wyniosłaby 350-400 milionów złotych" - napisano w raporcie.

Skala łącznych rezerw na ryzyko prawne związanych z portfelem walutowych kredytów hipotecznych w CHF utworzonych do tej pory przez Pekao wynosi 436 mln zł. W samym IV kwartale bank zdecydował o zwiększeniu rezerw o 318 mln zł.

Pekao poinformował, że istotne zwiększenie poziomu rezerw w porównaniu do poprzednich kwartałów odzwierciedla zarówno negatywne trendy w orzecznictwie sądowym oraz oczekiwany wzrost liczby spraw spornych w przyszłości, jak również modyfikację zakresu scenariuszy branych pod uwagę, w tym uwzględnienie możliwości zawierania ugód z kredytobiorcami.

PEKAO

99,1600 -1,8400 -1,82% akt.: 22.09.2023, 17:51
  • Otwarcie 101,0000
  • Max 101,5000
  • Min 99,1600
  • Kurs odniesienia 101,0000
  • Suma wolumenu 395 729
  • Suma obrotów 39 542 003,06
  • Widełki dolne 90,9000
  • Widełki górne 111,1000
Zobacz również: ALIOR ALIOR BNPPPL

Komentarz BDM:

Zgodnie z wcześniejszym komunikatem bank wykazał łącznie PLN 331 mln rezerw na walutowe kredyty hipoteczne, z czego PLN 272 mln obciążyło saldo rezerw, a PLN 59 mln pozostałe koszty operacyjne (w naszych oczekiwaniach zakładaliśmy PLN 331 mln w rezerwach). Po wyłączeniu rezerwy na FX z linii pozostałych kosztów operacyjnych lepsze od naszych oczekiwań były też pozostałe przychody (w tym wpływ rewaluacji Visa PLN 30 mln oraz nieco wyższa sprzedaż AFS).

Lekko pozytywnie zaskoczył także wynik prowizyjny. Wynik odsetkowy oraz koszty były zgodne z oczekiwaniami. W naszym przekonaniu wyniki Pekao za 4Q.20 potwierdzają sektorowy trend odbudowy przychodów podstawowych i dobrą kontrolę kosztów.

Zwracamy uwagę na relatywnie wysoką rezerwę na COVID, ale również na odbudowę wolumenów kredytowych (6 proc. r/r, 5 proc. kw/kw). Z kolei rezerwę na CHF (skutkującą łącznym obrezerwowaniem portfela na poziomie c. 11 proc.) traktujemy jako stopniowe przygotowywanie się do scenariusza ugód. Bank szacuje, że strata wynikająca z ugód zgodnie z propozycją przewodniczącego KNF wyniosłaby PLN 350-400 mln.

W naszym przekonaniu - biorąc pod uwagę skalę problemu w sektorze - koszt tej wielkości byłby niemal "pomijalny" dla banku. Kluczowym elementem dla Pekao - podobnie jak dla wszystkich banków "niefrankowych" - pozostaje obecnie tempo wygaszania pandemii i powrót do aktywności gospodarczej. W 2021 r. oczekujemy, że zysk netto Pekao wyniesie PLN 1,350 mln (6 proc. poniżej konsensusu Bloomberga na poziomie PLN 1,434 m).

Podtrzymujemy jednocześnie nasze pozytywne nastawienie do banku, ze względu na bardzo małą ekspozycję na CHF (poniżej 3 proc. portfela), wysokie współczynniki kapitałowe umożliwiające wypłatę wysokiej i powtarzalnej dywidendy, oczekiwaną sprawną odbudowę EPS oraz relatywnie atrakcyjną wycenę.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarczePAP
Dowiedz się więcej na temat: Bank Pekao | pekao | frankowicze | kredyty walutowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »