10 000 ludzi do zwolnienia. Co z fabryką w Polsce?
Panasonic - największy japoński pracodawca - zwolni do marca 2013 r. 10 000 osób. Celem cięć jest powrót na drogę zysku. Sposobem na to będzie m.in. zamknięcie do 100 firmowych zakładów, z których jedna piąta jest deficytowa.
Panasonic (z miasta Kadoma koło Osaki) chce w następnym roku finansowym, który zaczyna się w kwietniu, osiągnąć 2,52 mld dol. zarobku. W tym roku finansowym przewiduje ok. 10 mld dol. straty. Spółka do tej pory pozbyła się 36 000 zatrudnionych, częściowo przez sprzedaż aktywów.
Papiery firmy notowane w Nowym Jorku zniżkowały wczoraj o 1,43 proc. do 4,84 dol.
Panasonic Corporation (wcześniej Matsushita Electric Industrial Co. Ltd) jest jednym z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej.
Przedsiębiorstwo założył Konosuke Matsushita w 1918 roku w Osace w Japonii. Na początku firmę tworzyły trzy osoby. Teraz przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 260 tysięcy pracowników na całym świecie, co stawia je w rzędzie największych pracodawców w branży. Ocenia się, że Panasonic posiada 49 proc. udziałów w światowej sprzedaży telewizorów plazmowych.
Panasonic posiada linie produktów w wielu dziedzinach elektroniki użytkowej, m.in.: Lumix - aparaty fotograficzne (używana od 2001 roku); cyfrowe lustrzanki, cyfrowe aparaty kompaktowe; cyfrowe kompakty zmiennoobiektywowe; Viera - telewizory plazmowe; LCD Diga - odtwarzacze i nagrywarki DVD oraz Blu-ray; Car-Systems - sprzęt samochodowy; Toughbook - specjalistyczne komputery przenośne. Firma produkuje także sprzęt telekomunikacyjny: telefony, faksy oraz centrale abonenckie.
W Gnieźnie znajduje się fabryka Panasonica wytwarzająca ogniwa cynkowo-węglowe (Panasonic Energy Poland SA).
Krzysztof Mrówka