10 proc. urzędników straci pracę!

O 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji publicznej do 2013 roku - zakłada projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o KRUS, ZUS, NFZ.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało we wtorek, że przyjęty przez rząd projekt ustawy jest częścią pakietu konsolidacji finansów publicznych. Dokument wprowadza przepisy, które umożliwią ograniczenie zatrudnienia w administracji publicznej, obniżą jej koszty funkcjonowania oraz poprawią efektywność.

Projekt zakłada 10-procentowe zmniejszenie zatrudnienia w sektorze administracji publicznej w stosunku do stanu zatrudnionych pod koniec II kwartału 2010 r. - napisano w komunikacie.

"Święte krowy" do rozbiórki!

Zgodnie z projektem ustawy, redukcja zatrudnienia obejmie: państwowe jednostki budżetowe, KRUS, ZUS, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, NFZ, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Agencję Mienia Wojskowego, Agencję Nieruchomości Rolnych, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencję Rezerw Materiałowych, Agencję Rynku Rolnego, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Wojskową Agencję Mieszkaniową.

Reklama

Kto się wywinie?

Redukcji nie będą podlegać kancelarie: Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także Trybunał Konstytucyjny, Najwyższa Izba Kontroli, Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny i jego wojewódzkie odpowiedniki, Krajowa Rada Sądownictwa i sądownictwo powszechne, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Instytut Pamięci Narodowej, Krajowe Biuro Wyborcze i Państwowa Inspekcja Pracy.

Przepisy ustawy nie obejmą też sędziów, prokuratorów, funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Służby Celnej, PSP, CBA i innych służb mundurowych. Z obowiązku ograniczenia zatrudnienia zostaną wyłączone również m.in. uczelnie publiczne, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, państwowe instytucje kultury, Polska Akademia Nauk.

"Projektowane przepisy (...) nie obejmą również osób, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, pracowników posiadających uprawnienia związane z rodzicielstwem, czyli pracownice w okresie ciąży, urlopu macierzyńskiego oraz ojców korzystających z tzw. urlopu ojcowskiego" - napisano w komunikacie.

Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie od stycznia 2011 r. Utrzymanie zatrudnienia na zmniejszonym poziomie będzie obowiązywać do końca grudnia 2013 r.

-----

Ich wydatki rosną!

Kancelaria Premiera wyda w 2001 r. 110 milionów zł, o 4 miliony więcej niż w tym roku. Ponad 95 mln zł zaplanowano w projekcie na przyszły rok na wydatki bieżące jednostek budżetowych, ponad 12 mln zł - dotacje i subwencje, ponad 2,4 mln zł - świadczenia na rzecz osób fizycznych oraz 500 tys. zł - wydatki majątkowe.

Kancelaria Prezydenta dostanie 170 milionów zł, prawie o 12 milionów więcej niż w roku 2010 r.

Kancelaria Senatu ma otrzymać 176,2 mln zł, w tym 60 mln zł dotacji i subwencji.

Kancelaria Sejmu wyda najwięcej, bo aż 431 milionów zł, tj. o 36 milionów więcej niż w roku 2010. Podwyżka to efekt m.in. odpraw, jakie Kancelaria będzie musiała zapłacić posłom, którzy w przyszłym roku nie zasiądą w ławach poselskich ze względu na wybory parlamentarne. Kancelaria założyła, że wymieni się skład prawie dwóch trzecich Sejmu.

Trzeba to zrobić i już

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna uważa, że dopiero jesienią 2011 roku parlament będzie decydował o zmianach w ubezpieczeniach zdrowotnych rolników, do czego zobowiązał Trybunał Konstytucyjny w swoim wtorkowym orzeczeniu.

- 15 miesięcy to niedużo czasu. Będzie bardzo trudno, aby wprowadzić to przed wyborami parlamentarnymi. Choć - z drugiej strony - powinno to się znaleźć w budżecie 2012 roku. Jesień 2011 to ten czas, kiedy będziemy o tym decydować - mówił Schetyna na środowej porannej konferencji prasowej w Sejmie. W ocenie marszałka "miałoby sens" całościowe potraktowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Może wpłynąć skarga do TK w sprawie innych grup zawodowych (...) W perspektywie najbliższych tygodni rząd musi odpowiedzieć, jak widzi tę reformę i kogo będzie dotyczyć - dodał Schetyna.- Wyrok TK jest jednoznaczny. Trzeba to zrobić i już - podkreślił marszałek.

- Sytuacja rolników jest zróżnicowana, obejmuje jednostki o bardzo wysokich dochodach, ale także nadal bardzo pokaźną liczbę osób prowadzących gospodarstwa rolne o bardzo niskiej dochodowości i wydajności, żyjących na poziomie minimum egzystencji - zaznaczył TK w uzasadnieniu swojego wyroku.

W ocenie Trybunału istotną cechą różnicującą jest właśnie sytuacja ekonomiczna rolników, decydująca o ich zdolności do płacenia składek zdrowotnych lub braku takiej zdolności. Dlatego też - w jego ocenie - przepis ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przewidujący finansowanie składek wszystkich rolników - bez względu na ich sytuację materialną - jest niezgodny z konstytucją.

TK zaznaczył, że obowiązek "wyboru uzasadnionych społecznie i ekonomicznie rozstrzygnięć" w zakresie ponoszenia składek zdrowotnych należy do Sejmu.

15 miesięcy na poprawę prawa

Obecnie podstawą do dopłaty z budżetu do ubezpieczenia zdrowotnego każdego rolnika wymaga aby był on zatrudniony na wsi albo posiadał ziemię (powyżej 1ha), nie ma znaczenia kryterium dochodowe oraz majątkowe, co czyni system niesprawiedliwym w stosunku do praw jakie posiadają osoby poza rolnictwem. Trybunał zakwestionował jedynie dopłaty z budżetu do składki zdrowotnej. Z około 16 mld PLN dotacji z budżetu do KRUS większą część stanowią pozostałe świadczenia, tj. składka emerytalna i rentowa. Rolnicy nie płacą również podatków dochodowych. Jeżeli znajdzie się potencjalny wnioskodawca do Trybunału może i pozostałe dotowane świadczenia i ulgi dla najbogatszych rolników-przedsiębiorców zostaną zakwestionowane, co przyniosłoby już większe oszczędności niż 0,1%PKB, jakie budżet może pozyskać dzięki werdyktowi w sprawie składki zdrowotnej.

Zdaniem analityków ING Banku - werdykt Trybunału mógłby przełamać niechęć wszystkich ekip rządzących do reformowania wrażliwych społecznie wydatków budżetowych.

Opinia INTERIA.PL

Budżety instytucji państwa w przyszłym roku rosną nawet czterokrotnie szybciej niż średni wzrost budżetu państwa. Rząd wprowadza oszczędności, tyle że sam niewiele oszczędza. Z pieniędzy podatników korzysta się łatwo. 65 milionów zł zabiorą z naszych kieszeni najważniejsze instytucje państwa.Rząd tłumaczy to wieloma istotnymi sprawami, tylko skoro wszyscy mają w 2011 r. zaciskać pasa, to może by pokazać społeczeństwu pewną solidarność...

Marcin Zabrzeski

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »