10 sposobów na pogodzenie tacierzyństwa i pracy

O problemach matek, które chcą pogodzić karierę z życiem rodzinnym mówi się dużo. A co z ojcami? Im też nie jest łatwo! Serwis pracy Praca.pl prezentuje 10 sposobów na to, by mimo wymagającej pracy zawodowej móc cieszyć się byciem ojcem.

O roli świadomego ojcostwa oraz tym, jak bycie blisko z obojgiem rodziców wpływa na rozwój dziecka mówi się coraz częściej. Mężczyźni, choć z rolą ojca nie identyfikują się tak bardzo jak matki, chcą być blisko swych rodzin. Wymagająca praca zawodowa i konieczność utrzymywania rodziny często sprawiają jednak, że ojciec na kontakt z dzieckiem nie ma czasu.

40 minut dziennie

Czy można stworzyć dobrą relację z dzieckiem poświęcając mu zaledwie 40 minut dziennie? A tyle czasu, według badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, spędzają z dziećmi pracujący ojcowie. Ten ograniczony czas nie jest jednak jedynie wynikiem nawału pracy. Ojcowie, którzy nie pracują poświęcają dziecku zaledwie 17 minut dziennie więcej. - Problem z małym zaangażowaniem ojca w wychowanie dziecka nie leży jedynie w jego zapracowaniu - wyjaśnia Aneta Szczygieł, psycholog i ekspert serwisu Praca.pl.

- To głębsza trudność związana z brakiem kulturowego doceniania roli ojca. Mężczyźni nie angażują się, bo się od nich tego nie wymaga. Wiele kobiet marginalizuje też rolę ojca i same spychają tatusiów na boczny tor, pozwalając im jedynie od czasu do czasu na spacer z dzieckiem lub wspólną zabawę. Na szczęście trend ten się zmienia, a ojcowie sami zaczynają domagać się większych praw - dodaje specjalista. Oczywiście, absorbująca praca zawodowa nie sprzyja budowaniu relacji z dzieckiem, ale i na to są sposoby.

Urlop ojcowski? Bardzo chętnie

Od 2010 roku, dzięki nowelizacji kodeksu pracy, urlopem po urodzeniu dziecka mogą cieszyć się też ojcowie. Przysługuje im tydzień płatnego urlopu, do wykorzystania zanim dziecko ukończy rok. Od przyszłego roku będą to dwa tygodnie. Na razie niewielu ojców decyduje się na urlop ojcowski. W styczniu i lutym 2011 roku skorzystało z niego - według danych ZUS - 3,1 tys. mężczyzn. Jest to jednak i tak progres w stosunku do 75 ojców, którzy na macierzyński poszli w styczniu 2010 roku.

- To, że urlop ojcowski dopiero zyskuje popularność nie dziwi - wyjaśnia Michał Filipkiewicz z Praca.pl. - W innych krajach, w których obowiązuje, mężczyźni też musieli się przyzwyczajać. Przeszkodą w jego realizacji jest też obawa przed reakcją przełożonych oraz częściowo jeszcze niewiedza dotycząca jego zasad - podkreśla ekspert. - Warto zwrócić też uwagę na to, że w Polsce panuje etos mężczyzny zarabiającego, ale nie zajmującego się domem i dziećmi. Mężczyźni mogą więc obawiać się tego, że korzystając z urlopu ojcowskiego będą przez kolegów w pracy postrzegani jako zbyt emocjonalni i rodzinni - dodaje psycholog Aneta Szczygieł.

Jak pracujący ojciec może spędzać więcej czasu z dzieckiem? 10 porad od Praca.pl:

1. Wykorzystaj urlop ojcowski

Dopóki dziecko nie ukończy 12 miesięcy życia, możesz wykorzystać dodatkowy tydzień urlopu ojcowskiego. Jest on w pełni płatny, niezależny od urlopów przysługujących matce, a niewykorzystany przepada.

2. Stwórz rytuał wraz z dzieckiem

Aby spędzać z dzieckiem więcej czasu, znajdź chociażby jedną rzecz, za którą będziesz regularnie odpowiedzialny. Może to być wieczorne kąpanie, poranne przygotowywanie kanapek do szkoły czy czytanie dziecku przed snem. Rytuał pozwoli twojemu dziecku poczuć, że jesteś stale obecny w jego życiu, a ciebie zmotywuje do tego, by codziennie pamiętać o tym, by część czasu przeznaczyć na opiekę.

3. Pracuj elastycznie

Praca elastyczna - w bardziej dopasowanych godzinach lub częściowo zdalnie staje się coraz bardziej popularna. Badania wykazują, że ojcowie, którzy mogą dopasowywać sobie rozkład dnia do rytmu swojej rodziny są bardziej zaangażowani i szczęśliwsi. Dopytaj pracodawcę, czy istnieje szansa na to, by uelastycznić grafik pracy. W wielu przypadkach da się to zrobić. Będziesz wtedy mógł dopasować czas pracy do dobowego rytmu twojego dziecka.

4. Nie przynoś pracy do domu

Mężczyźni pracują średnio 4,5 godziny dłużej tygodniowo od kobiety. Częściej też przynoszą swoją pracę do domu. By móc spędzać więcej czasu z dzieckiem, staraj się tego nie robić, za to pracować bardziej efektywnie w pracy - popracuj nad technikami zarządzania czasem, a jeśli to nie pomaga, porozmawiaj z przełożonym - może będąc na jednym etacie, wykonujesz pracę za dwóch?

5. Wyłącz służbowy telefon w domu

Oczywiście pełne odcięcie się od służbowych spraw po pracy nie zawsze jest możliwe. Nie musisz jednak sprawdzać firmowej skrzynki co godzinę i odbierać każdego telefonu od klienta. Przyzwyczajaj kontrahentów do tego, że masz rodzinę, a służbowe maile sprawdzaj raz wieczorem. W miarę możliwości staraj się chronić dom przed wpływem Twojej pracy.

6. Proś przełożonego o informacje zwrotne

Twoja praca zawodowa ma duży wpływ na dom rodzinny. Jeśli masz w niej kłopoty, czujesz się zestresowany i boisz się o stanowisko, nie możesz w pełni cieszyć się czasem spędzanym z dzieckiem. By mieć większą pewność tego, że jesteś cenionym pracownikiem, staraj się jak najczęściej prosić o informacje zwrotne dotyczące Twojej pracy. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco reagować w sytuacji, w której Twój przełożony uzna, że radzisz sobie słabiej.

7. Daj mamie wychodne

Ustal z partnerką jeden wieczór w tygodniu, który spędzasz tylko z dzieckiem. Nie dość, że nie będziesz mógł nie być blisko dziecka w tym czasie, to dodatkowo dasz partnerce odpocząć od domowych obowiązków. Jej też potrzebne są spotkania ze znajomymi. Kolejny wieczór przeznacz na Twoje spotkania z kolegami.

8. Opiekuj się dzieckiem

W ciągu roku, rodzicom przysługują dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia. Z dni tych, najczęściej korzystają matki, ale równi dobrze, można się tym podzielić i jeden dzień opieki może zostać wykorzystany przez ojca. Skorzystaj z tej opcji.

9. Szukaj wspólnych aktywności

Praktycznie przez całe życie dziecka można robić coś wspólnie - gry planszowe, konsole, spacery sport, majsterkowanie. Znajdź te obszary, które Tobie sprawiają przyjemność i spróbuj zarazić nimi dziecko. Dzięki temu oboje będziecie miło spędzać czas, a wspólne pasje pomogą rozwinąć w dziecku zainteresowania.

10. Znajdź kolegę z dzieckiem

W ten sposób upieczesz kilka pieczeni na jednym ogniu. Będziesz spędzać czas z dzieckiem, dziecko będzie mieć towarzysza zabaw, ty będziesz mieć z kim rozmawiać o męskich sprawach i nie będziesz się czuć nieswojo w parku pełnym kobiet z dziećmi.

Nawet bardzo zapracowany tato może mocniej zaangażować się w opiekę nad dzieckiem i jego wychowanie - musi tylko chcieć, a mama musi mu pozwolić. Aneta Szczygieł z Praca.pl dodaje - Praca zawodowa i kariera są ważne, ale mamy wiele przykładów ojców, którzy świetnie poradzili sobie zarówno z robieniem kariery, jak i byciem blisko swoich dzieci.

Praca.pl
Dowiedz się więcej na temat: sposoby | praca zawodowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »