12,5 mld euro z UE na inwestycje środowiskowe
12,5 mld euro ze środków unijnych będzie mogła wydać Polska na inwestycje środowiskowe w latach 2007-2013 - poinformował na konferencji prasowej wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński.
Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o dofinansowanie z Unii Europejskiej budowy oczyszczalni ścieków, zakładów gospodarki odpadami oraz inwestycji w odnawialne źródła energii. Wiceminister podkreślił, że pula środków unijnych przeznaczona na ochronę środowiska w nowej perspektywie finansowej jest 3-4 razy większa niż w latach 2004-2006.
Do tej pory - mówił Kwieciński - wszystkie projekty środowiskowe i transportowe finansowane z Funduszu Spójności wymagały zatwierdzenia Komisji Europejskiej (KE).
Natomiast w latach 2007-2013 Polska będzie musiała zgłaszać Komisji tylko projekty środowiskowe na kwotę powyżej 25 mln euro. Podobnie będzie z projektami transportowymi, których wartość przekroczy 50 mln euro.
Katarzyna Charzyńska z KE do głównych wyzwań Polski w zakresie ochrony środowiska zaliczyła wdrożenie unijnych dyrektyw m.in. o oczyszczaniu ścieków komunalnych, siedliskowej i opakowaniowej.
Jej zdaniem, nasz kraj jest na dobrej drodze, by spełnić postanowienia Protokołu z Kioto. Jednak, jak podkreśliła, potrzebna jest dalsza redukcja gazów cieplarnianych, by po 2012 r. ograniczyć globalne ocieplenie klimatu do 2 stopni Celsjusza.
Celem Protokołu z Kioto jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 5,2 proc. do 2012 roku w stosunku do stanu z 1990 r. Pod porozumieniem nie podpisały się Stany Zjednoczone, największy na świecie emitent szkodliwych gazów do atmosfery. Największe zobowiązania zapisane w obecnym Protokole z Kioto ma 35 uprzemysłowionych krajów świata (tzw. kraje Aneksu I, w tym Polska).