144 mld euro złych kredytów w hiszpańskich bankach

Przedłużająca się niepewność na rynkach ryzykownych aktywów jest widoczna we wskaźnikach nastrojów inwestorów, ale trudno mówić o radykalnej zmianie w tym względzie.

Przedłużająca się niepewność na rynkach ryzykownych aktywów jest widoczna we wskaźnikach nastrojów inwestorów, ale trudno mówić o radykalnej zmianie w tym względzie.

Najnowsze badanie Investors Intelligence, obrazujące nastawienie do akcji autorów najbardziej popularnych w USA biuletynów inwestycyjnych przynosi spadek odsetka optymistów z 48,4% do 44,1% oraz wzrost odsetka pesymistów z 21,5% do 23,7%. W początkach kwietnia optymistów było blisko 53%, a pesymistów 21,5%. Europejskie wskaźniki, typu Sentix, pokazują bardziej pesymistyczny obraz, co jest uzasadnione niekorzystnymi wiadomościami, jakie w tym miesiącu zaczęły napływać z tej części świata.

W obu jednak przypadkach widać, że nie mamy do czynienia z nadmiernym optymizmem, który w obecnych warunkach byłby bardzo groźny, bo mógłby skutkować poważnym rozczarowaniem. A tak możemy raczej mówić o tym, że spora część inwestorów utrzymując pesymistyczne nastawienie w jakimś sensie była przygotowania na gorsze doniesienia. Przecenę aktywów będącą ich następstwem może wykorzystać do tańszych zakupów.

Reklama

Pozytywny scenariusz dla giełd i innych rynków ryzykownych aktywów wydaje się wciąż najbardziej prawdopodobny. Wspierają go doniesienia o determinacji banków centralnych w największych rozwijających się gospodarkach we wspieraniu koniunktury. Tak trzeba odbierać deklaracje o możliwości dalszego cięcia stóp procentowych w Brazylii, czy o gotowości banku centralnego Chin do zapewnienia wystarczającej ilości gotówki w systemie finansowym, choćby za pomocą dalszego cięcia rezerwy obowiązkowej dla banków.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Pogorszenie nastrojów inwestorów to na dłuższą metę dobra wiadomość, bo oznacza, że część z nich jest przygotowana na pojawienie się gorszych wiadomości

Pogarsza się sytuacja w hiszpańskim sektorze bankowym, co wzmaga ryzyko, że będzie potrzebował wsparcia ze strony państwa

Rynki nieruchomości

Choć dane o odsetku złych kredytów w hiszpańskich bankach nie dotyczą bezpośrednio rynku nieruchomości, to są z nim silnie związane. W lutym udział złych długów podniósł się do 8,1% w porównaniu z 1% w 2007 r. Tak źle w hiszpańskich bankach nie było o 1994 r. Łączna wartość wątpliwych kredytów sięga blisko 144 mld euro. Dwa główne powody złej sytuacji w hiszpańskich bankach to wysokie bezrobocie oraz spadek cen nieruchomości. W samym sektorze nieruchomościowym udział złych długów sięga 5,4%, nie licząc branży budowlanej.

Utrzymuje się spadek cen nowych mieszkań w Chinach. W marcu odnotowało go 37 z 70 monitorowanych przez władze miast.. W Pekinie i Szanghaju zniżki w skali roku wynoszą 0,8%, ale w Wenzhou aż 9%.

W lutym regres cen wystąpił w 27 miastach, więc widać, że sytuacja pogarsza się. Licząc w skali miesiąca zniżka cen objęła 46 miast wobec 45 w lutym. Na rynku wtórnym w Pekinie spadek cen 3,4% w skali roku, a w Szanghaju 1%.

Zespół analiz

Home Broker

Home Broker
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »