15 mln zł dla o.Rydzyka

Rada nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ) przyznała 15 mln zł na odwierty w poszukiwaniu wód termalnych dla Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka - poinformował wiceprezes NFOŚ Artur Michalski.

- To jest dofinansowanie odwiertu badawczego, w wyniku unijnego postępowania przetargowego. Takie są koszty tego przedsięwzięcia. To będą pieniądze ze środków Funduszu. Tzw. subfundusz geologiczny przeznaczony jest na poznanie budowy geologicznej kraju. To jest odwiert badawczy i to są bardzo drogie badania - powiedział Michalski.

W lutym br. NFOŚ przyznał już 12 mln zł na ten projekt. Gorąca woda ze źródeł termalnych ma ogrzać budynki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, założonej przez redemptorystę.

Minister środowiska Jan Szyszko z zadowoleniem przyjął decyzję rady Funduszu. - Odnawialne źródła energii to priorytet w Polsce. Geotermia jest jednym z elementów, który ma doprowadzić do tego, że Polska zwiększy udział energii odnawialnej w energii ogółem - powiedział Szyszko dziennikarzom. -Jestem niezwykle zadowolony, że geotermia będzie funkcjonowała również w Toruniu - dodał.

Reklama

Minister uważa, że niezależnie od tego, kto składa wniosek, jeśli jest on dobrze przygotowany, pieniądze otrzyma. Szyszko nie potrafił wyjaśnić, czy na odwiertach skorzysta tylko szkoła, czy także mieszkańcy Torunia. - Skoro robi się odwierty i przeznacza na to pieniądze, to będzie to wykorzystane gospodarczo - powiedział.

Podkreślił, że decyzja funduszu na pewno została podjęta w oparciu o ekspertyzy i wniosek na dofinansowanie był dobrze przygotowany.

Gdy w lutym br. NFOŚ przyznał 12 mln na inwestycję o. T. Rydzyka, prezes Funduszu Kazimierz Kujda tłumaczył, że wniosek Fundacji Lux Veritatis poddany był precyzyjnie określonej procedurze, zgodnej z ustawą Prawo ochrony środowiska. Dodał, że procedury związane z przyznawaniem dofinansowania inwestycji proekologicznych są dla wszystkich beneficjentów takie same.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »