Reklama

24,6 mln zł odszkodowania od Kompanii Węglowej

Po dwóch tygodniach od zawarcia ugody, Kompania Węglowa (KW) przelała w poniedziałek na konto Bytomia 24,6 mln zł tytułem odszkodowania za 23 budynki w dzielnicy Karb, zniszczone w wyniku szkód górniczych.

O przelaniu środków na konto bytomskiego magistratu poinformowała w poniedziałek jego rzeczniczka, Katarzyna Krzemińska-Kruczek. Zawarta 26 września ugoda między samorządem a KW określa zakres odpowiedzialności w rozwiązywaniu problemów Karbia, skąd do tej pory wykwaterowano 464 mieszkańców domów uszkodzonych z powodu eksploatacji górniczej. Dotychczas nie zapadła decyzja powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o wykwaterowaniu mieszkańców kolejnych domów w tej dzielnicy, w przyszłości nie jest to jednak wykluczone. Budynki są stale obserwowane; w ostatnim czasie uznano, że nie ma przeszkód, aby włączyć tam centralne ogrzewanie - na razie nie ma niebezpieczeństwa np. rozszczelnienia sieci z powodu szkód.

Reklama

W wyniku trwających kilka tygodni rozmów strony doszły do wniosku, że naprawienie szkody w drodze ugody uchroni je od długotrwałego i kosztownego postępowania sądowego.

Uzgodniona kwota 24,6 mln zł zostanie przeznaczona w całości na budowę nowych oraz modernizację mieszkań znajdujących się w zasobach miasta. Rozpoczęły się już procedury związane z budową nowych mieszkań dla wykwaterowanych osób w dzielnicy Szombierki.

W porozumieniu z samorządem Kompania zobowiązała się ponadto do rozbiórki zniszczonych budynków i zagospodarowania terenu, a władze miasta - "do niewznoszenia na nim żadnych obiektów".

Ustalono też, że Kompania wynajmie lokale przejściowe dla wykwaterowanych mieszkańców mających tytuł prawny do zajmowanych lokali oraz zameldowanych w nich - do 12 miesięcy, pod warunkiem zapewnienia przez miasto 50 mieszkań dla tych osób. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, okres wynajmu wyniesie tylko 6 miesięcy. To oznacza, że miasto ma 12 miesięcy na zagospodarowanie odszkodowania na cele mieszkaniowe.

Z kolei mieszkańcy bez tytułów prawnych do mieszkań mogą liczyć "na wynajem lokali przejściowych" przez Kompanię, ale przez 6 miesięcy od momentu przekwaterowania - nie dłużej niż na rok od dnia podpisania ugody.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »