Reklama

27,2 mld zł nadwyżki budżetu po październiku 2022 r.

Główny ekonomista resortu finansów Łukasz Czernicki podał, że po 10 miesiącach 2022 r. w budżecie państwa odnotowano nadwyżkę na poziomie 27,2 mld zł.

"W październiku 2022 r. dochody budżetu państwa były niższe o ok. 2,8 mld zł, tj. 6,1 proc. r/r i wyniosły ok. 42,8 mld zł. W okresie styczeń-październik 2022 r. wykonanie dochodów budżetu państwa wyniosło ok. 426 mld zł i było wyższe o ok. 20,3 mld zł (tj. 5 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - październik 2021 r." - napisał Czernicki.

Zysk NBP poszedł na Fundusz Przeciwdziałania COVID-19

Zwrócił uwagę, że zgodnie z ustawą o dodatku węglowym dochody budżetu państwa z wpłaty zysku NBP (ponad określoną w ustawie budżetowej na rok 2022 prognozę wysokości wpłaty części rocznego zysku NBP) zostały przekazane do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Reklama

"W ustawie budżetowej na 2022 r. zaplanowano dochody z tytułu wpłaty z zysku NBP na kwotę 844 mln zł. Zatem do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafiło 9,58 mld zł. Kwota ta pomniejszyła dochody budżetu państwa z tytułu wpłaty z zysku NBP w 2022 r." - wskazał Czernicki.

Dodatki energetyczne są finansowane z... Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Jednocześnie dodał, że w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych, dodatki dla gospodarstw domowych oraz dodatki dla podmiotów wrażliwych są finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Fundusz ten do końca października został zasilony ponad 4,8 mld zł ze środków uzyskanych przez budżet państwa ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

"Wydatki do końca października br. wyniosły 398,7 mld zł co oznacza, że w budżecie po dziewięciu miesiącach 2022 r. odnotowana została nadwyżka na poziomie 27,2 mld zł" - stwierdził Czernicki.

Więcej pieniędzy z VAT...

Główny ekonomista MF podał także, że dochody z VAT w październiku br. były wyższe o ok. 1,1 mld zł, czyli 5,3 proc. r/r i wyniosły ok. 22,5 mld zł. W okresie styczeń-październik 2022 r. wykonanie dochodów z VAT wyniosło ok. 192,2 mld zł i było wyższe o ok. 12,7 mld zł (7,1 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - październik 2021 r.

Dochody z podatku akcyzowego w październiku br. były wyższe od dochodów z października poprzedniego roku o ok. 0,4 mld zł, czyli o 5,5 proc., i wyniosły ok. 6,9 mld zł. W okresie styczeń-październik 2022 r. wykonanie dochodów z podatku akcyzowego wyniosło ok. 65,7 mld zł i było wyższe o blisko 4,4 mld zł (7,2 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - październik 2021 r.

...i z PIT

Według Łukasza Czernickiego, dochody budżetu państwa z CIT w październiku br. były wyższe o ok. 2,1 mld zł - to o 45,3 proc. r/r, i wyniosły ok. 6,9 mld zł. W okresie styczeń-październik 2022 r. wykonanie dochodów z CIT wyniosło ok. 60,1 mld zł i było wyższe o blisko 17,6 mld zł (o 41,2 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - październik 2021 r.

Z kolei dochody budżetu państwa z PIT w październiku br. były niższe o około 3,6 mld zł, czyli o 53,1 proc. r/r i wyniosły ok. 3,2 mld zł. Narastająco od początku roku, czyli za okres styczeń-październik 2022 r., dochody budżetu państwa z PIT były wyższe o 1,9 mld zł, czyli o 3,3 proc. r/r, i wyniosły 60,7 mld zł.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

"Słabsze wykonanie dochodów budżetu państwa z PIT w październiku w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wynika przede wszystkim z przekazania w tym miesiącu samorządom dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku osobowego od osób fizycznych. Przekazano dwie trzecie kwoty dodatkowych dochodów zaplanowanych na ten rok, czyli ok. 9, 1 mld zł. Trzecia rata z budżetu państwa zostanie przekazana samorządom do 31 grudnia br." - stwierdził główny ekonomista MF.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »