29,5 mld dol. napływających inwestycji. Polska 4. w Europie i 14. na świecie

Polska zajęła w ubiegłym roku 14. miejsce na świecie i 4. w Europie pod względem wartości napływających inwestycji - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Rekordowy napływ inwestycji zanotowały Chiny, a największe spadki pod tym względem miały miejsce w Luksemburgu, Holandii i Rosji.

Eksperci PIE zwrócili uwagę, że w 2022 r. wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na świecie spadła o 12 proc. rok do roku. "Większość państw odczuła spadki w napływie inwestycji, jednak największa ich skala - wręcz wycofywanie się kapitału - miała miejsce w Luksemburgu, Holandii oraz Rosji" - wskazali, powołując się na "World Investment Report 2023" wydany przez UNCTAD.

Polska 14. na świecie i 4. w Europie

W opracowaniu zaznaczono, że udział Polski w napływie światowych BIZ wyniósł 2,3 proc. (wzrost o 0,3 pkt. proc. r/r). "Z wynikiem 29,5 mld dol. napływających inwestycji (spadek o 0,4 proc. r/r) Polska uplasowała się na 14. miejscu na świecie i 4. w Europie" - podkreślono. Dodano, że wartość BIZ napływających w 2022 r. do naszego kraju stanowiła ponad 4 proc. PKB. "Polskie przedsiębiorstwa jednak nadal nie inwestują za granicą. Wartość polskich BIZ wyniosła zaledwie 2 mld dol., co dało Polsce 42. miejsce w rankingu inwestorów" - podano.

Reklama

Rekordowy napływ BIZ w 2022 r. odnotowały Chiny - 189 mld dol. Kontynentem o największym wzroście inwestycji jest natomiast Ameryka Południowa (wzrost o ponad 70 proc., do 160 mld dol.). Spadki odnotowano z kolei w Ameryce Północnej, Europie oraz Afryce. "W przypadku Europy zależy to tylko i wyłącznie od wycofania się kapitału z Luksemburga - w 2022 r. odpłynęły stamtąd 322 mld dol. Gdyby nie ten fakt, Europa i cała grupa państw rozwiniętych odnotowałyby wzrost napływu BIZ w porównaniu z 2021 r." - stwierdzono w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Niepokojące dane z Afryki

Afryka straciła względem rekordowego 2021 r. niemal połowę napływu inwestycji. "Szczególnie niepokojące jest to, że państwa najmniej rozwinięte odnotowały spadek napływu o 16 proc." - stwierdzili analitycy PIE. Zwrócili uwagę, że w państwach rozwiniętych, jak podkreśla UNCTAD, dochodzi do koncentracji inwestycji w technologie niskoemisyjne. "W państwach rozwijających się zdobycie finansowania na takie projekty jest problemem, co pokazują dane o nieznacznym wzroście tego typu inwestycji" - dodali. Szacowany deficyt inwestycji potrzebnych do realizacji celów zrównoważonego rozwoju "niemal podwoił się w latach 2015-2022 i wyniósł 4 bln dol.".

Według ekspertów nadwyżka projektów typu greenfield w państwach rozwiniętych, w stosunku do rozwijających się, utrzymała się - "chociaż spadła do 66 mld dol.". "W porównaniu z 2021 r. nadwyżka uległa znacznemu zmniejszeniu, jednak wciąż wzrost inwestycji w nowe przedsięwzięcia gospodarcze w państwach rozwiniętych był wysoki i wyniósł 37 proc., osiągając wartość 639 mld dol." - przekazano.

"Państwa rozwijające się odrabiają pandemiczne straty i odnotowały wzrost napływających inwestycji typu greenfield o 110 proc., do 573 mld dol." - podsumowano. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: inwestycje zagraniczne | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »