47 spółek pod nóż
Program prywatyzacji przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego do 2011 roku przewiduje sprzedanie 47 spółek - poinformowała w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wiceminister skarbu Joanna Schmid.
Dodała, że ponadto do sprywatyzowania jest 6 firm spirytusowych oraz 9 rynków hurtowych. Do końca 2009 r. resort skarbu zamierza sprzedać 24 spółki, a obecnie wszczęte są postępowania prywatyzacyjne dotyczące 11 spółek - powiedziała Schmid. W opinii ministerstwa skarbu, z uwagi na słabą kondycję prywatyzowanych firm z branży rolno-spożywczej, prywatyzacja powinna zapewnić środki finansowe do ich oddłużenia oraz pieniądze na inwestycje.
W najbliższym czasie zostaną sprywatyzowane m.in: Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego SA w Niechlowie, Zakłady Tytoniowe Lublin SA, Centrala Nasienna w Środzie Śląskiej, Przedsiębiorstwa Przemysłu Chłodniczego "Fritar" SA oraz Zakłady Mięsne Płock SA. Ponadto na ten rok przewidziana jest sprzedaż spółki Polan - Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Gdańsk. Według resortu skarbu, prywatyzacja spółek spożywczych napotyka na trudności, bowiem wiele firm jest w złej kondycji finansowej. Np. w lipcu 2007 r. resort skarbu otworzył przetarg na zakup ponad 33 proc. akcji Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego w Niechlawie. Z braku ofert procedura została unieważniona.
Kilkakrotnie podejmowane były próby sprywatyzowania Zakładów Tytoniowych w Lublinie. Ostatni przetarg - w lutym 2008 r. - zakończył się złożeniem dwóch ofert. Do dalszego postępowania została dopuszczona spółka Biosyntec SA z siedzibą w Paryżu. Resort skarbu podjął negocjacje dotyczące warunków umowy prywatyzacyjnej. Dotyczą one sprzedaży 60 proc. akcji zakładów tytoniowych.
Zła sytuacja ekonomiczno-finansowa uniemożliwiła sprywatyzowanie Zakładów Mięsnych w Płocku. Ministerstwo skarbu nie znalazło chętnych na zainwestowanie w tą firmę, w związku z tym w lutym zarząd zakładów złożył w sądzie wniosek o upadłość spółki. W opinii wiceminister, największe szanse na udział w prywatyzacji przedsiębiorstw tej branży mają producenci rolni, w przypadku rynków hurtowych. Do 2011 ma być sprzedanych 9 spółek, z czego 4 o zasięgu ponadregionalnym.
Do prywatyzacji przewidziana jest Także Krajowa Spółka Cukrowa (KSC). Jednak, jak wyjaśnił wiceminister skarbu Krzysztof Żuk, na razie takie działania nie są prowadzone. - Tam jest potrzebna głęboka restrukturyzacja. Proces będzie tak prowadzony, by realne było objęcie akcji przez plantatorów, pracowników, grupy producenckie - powiedział Żuk. Prywatyzacja KSC przewidziana jest do 2011 r. Skarb Państwa posiada 81 proc. akcji.