54 mld zł inwestycji bezpośrednich w Polsce

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wzrosła w 2020 r. o 4 proc. rdr - podał Narodowy Bank Polski w raporcie. Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą natomiast w 2020 roku w porównaniu z 2019 rokiem spadły aż o 29 proc. do 5,1 mld zł. Na takich wynikach odbił się kryzys z powodu pandemii.

Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w 2020 roku wyniósł 54 mld zł. Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wzrosła o 4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - poinformował NBP we wtorkowym komunikacie.

Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w 2020 roku wyniósł 54 mld zł - poinformował NBP we wtorkowym komunikacie.

Dodatni wpływ na saldo transakcji miały reinwestycje zysków (44,2 mld zł) oraz transakcje nabycia udziałów kapitałowych i zasilenia kapitałem (16,8 mld zł). Saldo pomniejszyły ujemne transakcje z tytułu instrumentów dłużnych (-7 mld zł). Jak wyliczył bank centralny, napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich w stosunku do PKB osiągnął w 2020 roku poziom 2,3 proc.

Reklama

"W 2020 roku istotny wpływ na poziom przepływów z tytułu inwestycji bezpośrednich na świecie miała pandemia COVID-19. Według raportów organizacji międzynarodowych spowodowała ona spadek transakcji związanych z inwestycjami bezpośrednimi o około 35 proc.. Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wzrosła jednak w tym czasie o 4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Wzrost ten w dużej mierze wynikał z decyzji zagranicznych inwestorów bezpośrednich o reinwestowaniu w Polsce zysków wypracowanych przez firmy, w których są inwestorami" - podano w komunikacie NBP.

Bank centralny podał także, że na koniec 2020 roku zobowiązania z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wyniosły 938,6 mld zł i dzięki wzrostowi wartości udziałów i akcji były wyższe o 24,9 mld zł, tj. o 2,7 proc., niż na koniec poprzedniego roku. W 2020 roku największym inwestorem bezpośrednim w Polsce pozostały Niemcy (185,9 mld zł). Kolejne miejsce zajęła Francja (88,4 mld zł), a następne Stany Zjednoczone (87,8 mld zł).

NBP wskazał, na inwestycje w podmioty związane z produkcją pojazdów, także z uwzględnieniem inwestycji w produkcję baterii do samochodów elektrycznych. Inwestycje w tej branży odpowiadają za 6,5 proc. wartości inwestycji, ale zatrudnieni tam stanowią aż 9,1 proc. pracowników we wszystkich firmach z udziałem inwestorów bezpośrednich.

"Firmy oraz administracja rządowa w związku z pandemią COVID-19 podjęły szereg działań, które skutkowały ograniczeniem działalności produkcyjnej i usługowej. W konsekwencji dochody nierezydentów z tytułu inwestycji bezpośrednich w Polsce w 2020 roku były niższe niż w 2019 roku, kiedy osiągnęły rekordowy poziom 89,5 mld zł. W 2020 roku wyniosły one natomiast 84,3 mld zł, a złożyły się na nie przede wszystkim reinwestowane zyski (44,2 mld zł) oraz niższe niż przed rokiem dywidendy (32,5 mld zł)" - wyliczył NBP.

Według danych NBP, w porównaniu z 2019 rokiem saldo polskich inwestycji za granicą w 2020 r. spadło o 29 proc. do 5,1 mld zł.

"Duży wpływ na wartość transakcji miało zmniejszenie dochodów spółek zagranicznych (i w konsekwencji mniejsze reinwestycje). Największy udział w strukturze transakcji miały przepływy związane z instrumentami dłużnymi. Podobnie jak przed rokiem znaczną część tych transakcji stanowiły spłaty zadłużenia dokonywane przez polskie spółki matki wobec ich zagranicznych spółek córek.

Wspomniane spłaty zadłużenia przyczyniły się do nieznacznego wzrostu stanu należności netto na koniec 2020 roku, do 105,7 mld zł. Rok 2020 był kolejnym rokiem, w którym zagraniczne inwestycje regularnie przynosiły rezydentom dochody. Na ich wielkość wpłynął jednak kryzys gospodarczy związany z pandemią. Dochody te wyniosły 5,6 mld zł i były o 36 proc. niższe niż w poprzednim roku" - poinformował NBP.

Dochody z inwestycji

Dochody z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce w 2020 roku wyniosły 84,3 mld zł. W porównaniu z 2019 rokiem, kiedy osiągnęły 89,5 mld zł, były one niższe o 5,2 mld zł.

Największą część tj. 52,4 proc. dochodów z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce stanowiły reinwestowane zyski, natomiast 38,6 proc. (32,5 mld zł) to zadeklarowane dywidendy. Po zostałą część dochodów stanowiły naliczone odsetki. W 2019 roku struktura dochodów była podobna.

Niemcy największym inwestorem

Jeśli weźmiemy pod uwagę kraj, z którego pochodzi podmiot dominujący w grupie kapitałowej, to w 2020 roku największym inwestorem bezpośrednim w Polsce pozostały Niemcy. Stan ich należności z tytułu inwestycji zagranicznych w Polsce wyniósł na koniec analizowanego roku 185,9 mld zł. Kolejne miejsce zajęła Francja (88,4 mld zł), a następne Stany Zjednoczone (87,8 mld zł). Na czwartej pozycji pozostały Niderlandy (86,7 mld zł), a pierwszą piątkę inwestorów zamknęła Wielka Brytania (47,4 mld zł).

Wartość polskich inwestycji w Polsce (dokonywanych za pośrednictwem podmiotów specjalnego przeznaczenia ulokowanych w innych krajach) wyniosła 39,9 mld zł. Dało to polskim podmiotom szóste miejsce w gronie analizowanych inwestorów.

Jakie dochody?

Rok 2020 był kolejnym rokiem, w którym zagraniczne inwestycje regularnie przynosiły rezydentom dochody. Na ich wielkość wpłynął jednak kryzys gospodarczy związany z pandemią. Dochody te wyniosły 5,6 mld zł i były o 36 proc. niższe niż w poprzednim roku.


NBP
Dowiedz się więcej na temat: NBP | inwestycje zagraniczne | inwestycje bezpośrednie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »