60 lat klocków LEGO i nieskończonej kreatywności

W 2018 roku Grupa LEGO świętuje 60. rocznicę powstania kultowego klocka LEGO. Ole Kirk Kristiansen, twórca klocków LEGO, wyprodukował pierwsze klocki w 1949 roku. Nazywały się Automatic Binding Bricks tj. klocki samołączące.

60 lat temu, dzięki prostemu pomysłowi dodania wypustki do plastikowego klocka, powstała jedna z najbardziej ekscytujących i popularnych zabawek na świecie - klocki LEGO.

Od tej pory, zabawa stała się czystą radością, a budowanie z klocków LEGO daje każdemu dziecku szansę na kreowanie swych własnych, wymyślonych światów i historii.

- Zabawę klockami LEGO napędza dziecięca fantazja i ciekawość, a klocek LEGO jest jej "sercem" i najważniejszą częścią.

Nieustanne składanie i rozdzielanie elementów LEGO powoduje, że dzieci mogą zbudować wszystko, co tylko sobie wyobrażą.

Reklama

"Ogranicza" ich jedynie wyobraźnia. Zabawa klockami LEGO pomaga małym dzieciom być otwartym oraz odkrywać i rozwijać rozmaite umiejętności, niezbędne w XXI wieku, takie jak kreatywność, współpraca i rozwiązywanie problemów* - mówi Julia Goldin, szef ds. marketingu Grupy LEGO.

Grupa LEGO rozpoczęła produkcję plastikowych klocków w 1949 roku, jednak dopiero 9 lat później, w 1958 roku powstał klocek LEGO, który znamy dziś. Przez wiele lat powstawały różne wersje, aż w końcu opracowano projekt ikonicznego modelu klocka LEGO, który od tej pory nie był już znacząco zmieniany.

Unikalny wygląd oraz jakość i bezpieczeństwo, na które Grupa LEGO kładła nacisk przez ostatnie 6 dekad sprawia, że dwa klocki LEGO wyprodukowane w odstępie 60 lat mogą wciąż do siebie pasować!

Budowanie kreatywności przez ponad 60 lat

Klocki LEGO cechuje wyjątkowa jakość, możliwość nieustannego budowania i przebudowywania modeli oraz niekończące się godziny zabawy. Klockami LEGO bawią się wszystkie pokolenia, a twórczą zabawą inspirowały się i nadal inspirują kolejne generacje budowniczych, twórców i marzycieli. Tak było w 1958 roku, i tak jest i dziś.

Mimo że Grupa LEGO nieustannie wymyśla nowe możliwości zabawy, pierwotna misja firmy nigdy nie uległa zmianie. Ideą było i jest budować przyszłość dzieci poprzez kreatywną zabawę i rozwój wyobraźni. Każdego roku Departamenty Obsługi Klienta otrzymują tysiące ciepłych listów od młodych geniuszy kreatywności LEGO, którzy nieustannie przypominają firmie, co jest najważniejsze.

Oto kilka przykładów:

- To jest tak, jakbyś mógł przeskoczyć do innego świata, do raju, tylko za pomocą umysłu - Helen (11 lat).

- Uwielbiam to, ponieważ mogę budować, bawić się i używać wyobraźni - Lincoln (7 lat).

- Wszystkie dzieci są obdarzone wyobraźnią i rozpoczynają swoją podróż przez życie z niezwykłym potencjałem, ciekawością i kreatywnością. Doświadczenia poprzez zabawę są ważne, by pomóc im zachować kreatywność i ciekawość w życiu. Chcemy rozpalić wyobraźnię młodych pokoleń i inspirować dzieci, by marzyły o świecie, którego nawet sobie nie wyobrażamy - dodaje Julia Goldin.

Fakty o klockach LEGO®:

Ole Kirk Kristiansen, twórca klocków LEGO, wyprodukował pierwsze klocki w 1949 roku. Nazywały się Automatic Binding Bricks (klocki samołączące). Cztery lata później ich nazwę zmieniono na LEGO Mursten (po duńsku klocki LEGO) i ukazały się w pięciu kolorach: białym, czerwonym, żółtym, niebieskim i zielonym.

Oryginalne klocki były płaskie, więc miały ograniczone funkcje w zabawie. Można było budować z nich modele, które rozpadały lub przewracały, gdy się je poruszyło. Gdy dzieci bawiły się płaskimi klockami, nieustannie pracowano nad ich ulepszeniem poprzez dodanie wypustek. W końcu, w 1958 roku projekt klocka LEGO był perfekcyjny.

Zabawne fakty:

- Sześć "2x2" klocków LEGO można ułożyć na ponad 915 milionów sposobów.

- Jeśli zbudujesz kolumnę z 40 miliardów klocków LEGO, dosięgnie ona księżyca.

- Formy używane do produkcji elementów LEGO są dokładne do 0,004 mm - mniej niż grubość pojedynczego włosa. Dlatego klocki LEGO można łatwo łączyć.

- Do produkcji klocków LEGO jest wykorzystywanych ponad 60 kolorów.

- Produkuje się ponad 3700 różnych elementów LEGO (włączając wszystkie typy klocków LEGO i innych elementów).

- The Future od Jobs Report (World Economic Forum) wymienia rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie i kreatywność jako trzy najważniejsze umiejętności potrzebne w pracy w przyszłości.

Grupa Lego jest prywatną spółką rodzinną z siedzibą w Billund. Jej główne oddziały znajdują w Enfield (USA), Londynie (Wielka Brytania), Szanghaju (Chiny) i Singapurze. Firma została założona w 1932 roku przez Ole Kirka Kristiansena. Jej głównym produktem są klocki Lego, a sposób ich łączenia został opatentowany w 1958 roku.

Od stycznia 2017 r. firma ma nowego szefa, to Brytyjczyka Bali Padda.

Zdaniem analityków, Lego świetnie sobie radzą na rynku, ostatnie lata to pasmo samych sukcesów. Firma ma już ok. 70 proc. światowego rynku klocków. W 2016 r. było nawet tak dobrze, że firma ograniczyła reklamy i zahamowała sprzedaż w Ameryce, bo nie nadążała z produkcją. Jej wyniki za ubiegły rok był rekordowe - przychody osiągnęły poziom prawie 5,4 mld dol, a zysk netto 1,3 mld dol.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

Dowiedz się więcej na temat: Dania | klocki Lego | Lego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »