8 tys. 700 zł brutto im za mało!

Rada nadzorcza KGHM przyznała ponad 80-proc. podwyżki zarządowi miedziowego holdingu. Coś tu jest nie tak, że w okresie kryzysu gospodarczego zapada decyzja o tak dużych podwyżkach dla zarządu. Pracownicy wysłali w tej sprawie list otwarty do premiera Donalda Tuska.

W należących do KGHM Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach ruszyło we wtorek 3-dniowe referendum strajkowe. Górnicy mają opowiedzieć się m.in., czy chcą 20-letnich gwarancji zatrudnienia i zapisu o pakiecie medycznym w układzie zbiorowym pracy.

W lipcu referendum zostało przeprowadzone w innej należącej do KGHM kopalni - ZG Polkowice-Sieroszowice. Wówczas za strajkiem opowiedziało się prawie 60 proc. zatrudnionych tam górników.

W przyszłym tygodniu referendum ma zostać zorganizowane w kopalni ZG Lubin. Referenda organizują dwa największe związki zawodowe w koncernie miedziowym - Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego oraz Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność".

Reklama

Jak podkreślił w rozmowie z PAP we wtorek przewodniczący sekcji krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność" Józef Czyczerski, głównym celem związku nie jest zorganizowanie strajku, lecz zwrócenie uwagi pracodawcy, że postulaty związkowców mają poparcie pracowników miedziowego koncernu. "Chcemy, by pracodawca potraktował poważnie nasze postulaty i nie unikał rozmów" - powiedział. Związkowcy domagają się również "wzrostu płacy nadążającej za wskaźnikiem inflacji".

Rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź Dariusz Wyborski powiedział PAP, że zarząd nie podziela postulatu związkowców dotyczącego 20-letnich gwarancji zatrudnienia. "Jest to sprzeczne z zasadami wolnego rynku i konkurencji, a także współżycia społecznego" - powiedział. Dodał, że gwarantem zatrudniania jest rozwój firmy, obniżenie kosztów jej funkcjonowania oraz poszukiwanie i eksploatacja nowych złóż. Z kolei abonament medyczny dla pracowników koncernu - jego zdaniem - został wprowadzony w 2009 r. "Przedmiotem sporu zbiorowego nie może być zatem postulat, który został zrealizowany" - mówił.

Dali sobie 80 proc. podwyżki

Czyczerski wyraził jednocześnie oburzenie decyzją rady nadzorczej KGHM, która - jak powiedział - w piątek przyznała ponad 80-proc. podwyżki zarządowi miedziowego holdingu. "Coś tu jest nie tak, że w okresie kryzysu gospodarczego zapada decyzja o tak dużych podwyżkach dla zarządu" - podkreślił. Związek wysłał w tej sprawie list otwarty do premiera Donalda Tuska.

Informacje o przyznaniu przez radę nadzorczą członkom zarządu ponad 80-proc. podwyżki potwierdził Wyborski. Podkreślił, że wynagrodzenia członków zarządu od lat nie były zmieniane. "Należymy do jednej z pięciu najbardziej zyskownych firm w Polsce. Zysk firmy jest nieadekwatny do wynagrodzeń dla zarządu, stąd ta podwyżka" - tłumaczył.

W KGHM 8 tys. 700 zł brutto to za mało

Dodał, że średnie wynagrodzenie w KGHM w tym roku wynosi 8 tys. 700 zł brutto, a po podwyżce prezes koncernu będzie zarabiał 9-krotność tej kwoty. "Wydaje się, że dla takiej firmy jak KGHM to dobra proporcja" - mówił.

Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego i zarząd KGHM 15 czerwca podpisały protokół rozbieżności w toczącym się sporze zbiorowym. Natomiast Solidarność negocjuje z dyrektorami poszczególnych oddziałów KGHM i z nimi podpisała protokoły rozbieżności. Pierwsze postulaty, które stały się podstawą sporu zbiorowego, zostały przedstawione zarządowi w drugiej połowie 2009 r. Związkowcy domagają się przede wszystkim 20-letnich gwarancji zatrudnienia w procesie dalszej prywatyzacji koncernu oraz pakietu medycznego.

KGHM Polska Miedź jest jedną z największych polskich spółek z udziałem Skarbu Państwa. Firma jest 6. producentem miedzi elektrolitycznej oraz 2. co do wielkości wytwórcą srebra na świecie; produkuje też m.in. złoto, ołów, koncentraty palladu i platyny. KGHM jest także jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma zatrudnia ponad 18 tys. pracowników.

***

Oświadczenie Przewodniczącego Rady Nadzorczej KGHM Polska Miedź S.A. W związku z komentarzami, dotyczącymi uchwały podjętej w dniu 15 października 2010 roku przez Radę Nadzorczą KGHM Polska Miedź SA, w zakresie wzrostu wynagrodzeń członków Zarządu Spółki oświadczam, że decyzję w tej sprawie poprzedziły wielomiesięczne wnikliwe analizy oraz że decyzja ta została oparta na konkretnych przesłankach. KGHM Polska Miedź SA to licząca się Spółka z grupy WIG-20, notująca jedne z najlepszych wyników finansowych na GPW. To także jeden z najmniej liczebnych zarządów spółek giełdowych, od ponad dwóch lat maksymalnie trzyosobowy. Realizacja przyjętej Strategii Spółki na lata 2009- 2018 wiąże się ze zwiększeniem odpowiedzialności Zarządu, co znalazło odzwierciedlenie, w uznanym za konieczne, znacznie poszerzonym zakresie pokrycia ryzyka od odpowiedzialności cywilnej, przyjętym ostatnio przez Radę. Tymczasem od wielu lat wynagrodzenie Zarządu Spółki znacząco odbiegało od wynagrodzeń szefów firm tej wielkości, co pokazało przygotowane zestawienie porównawcze wyników finansowych spółek WIG-20. Opracowania renomowanych firm doradczych, ujmujące tematykę płac, wskazywały na konieczność dostosowania wynagrodzeń zarządu KGHM do zasad korporacyjnych w zakresie wynagrodzeń dla kadry kierowniczej. Decyzja taka jest także zgodna z Zasadami Ładu Korporacyjnego stosowanymi od lat w KGHM Polska Miedź SA Warty podkreślenia jest także fakt, iż członkowie Zarządu KGHM Polska Miedź SA zrezygnowali z wynagrodzenia wynikającego z zasiadania w Radach Nadzorczych Spółek z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź. Jacek Kuciński Przewodniczący Rady Nadzorczej KGHM Polska Miedź S.A. Warszawa, 19 października 2010 r.
INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »